6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem minden pótolhatatlan, amit Amerika ad Ukrajnának, de vannak szűk keresztmetszetek, ahol a hiány azonnali és súlyos problémákat okozhat.

Takács Márk katonai elemző friss bejegyzésben foglalta össze, mit jelenthet Ukrajna szempontjából az amerikai katonai és pénzügyi segélyek azonnali befagyasztása, amelyről európai idő szerint kedd éjszaka értesült a világ.

Az amerikai támogatás három fő elemre bontható: pénz, haditechnikai eszközök, felderítési adatok – a fő kérdés pedig az, hogy rövidebb, illetve hosszabb távon melyiket mennyire tudja pótolni Ukrajna, illetve megmaradt, zömmel európai szövetségesei.

Az elemző szerint e háromból a pénzt tudja a legkönnyebben pótolni. Ha csak a „Hajlandók koalícióját”, pláne az összes uniós állam GDP-jét nézzük, ez nem is túlságosan nagy tétel.

„Tehát a pénzzel nincs nagy gond, ’csupán’ akarat kérdése”

– szögezi le Takács.

Komolyabb problémát okoz a „hardver”, azaz a fegyverek, katonai eszközök pótlása. Takács szerint a legnehezebben Ukrajna és Európa a nagy hatótávolságú, modern rakéta-sorozatvetőket és a harcászati ballisztikus rakétákat tudná pótolni, ugyanis sem HIMARS, sem ATACMS rakétákat nem gyártanak Európában, tehát ha a mostani, Ukrajnában található készletek elhasználása után ezek a képességei megszűnnének az ukrán haderőnek.

„Helyettesítő termékként” szóba jöhetnek a németek által régóta lebegtetett Taurus, illetve a már Ukrajnába küldött Storm Shadow/SCALP robotrepülőgépek, azonban ezek jóval drágábbak, mint az amerikai rakéták, ráadásul nincs is elegendő gyártókapacitás ahhoz, hogy jelentősen nagyobb mennyiségben érkezzenek Ukrajnába.

A páncélozott járművek közül a Bradley gyalogsági harcjárművek kiesése (itt a már ukrán oldalon harcoló járművek alkatrész-utánpótlása lehet a szűk keresztmetszet) okozhatja a legnagyobb problémát hosszabb távon.

„Az ő pótlásuk, csak hasonlóan modern (pl. Marder) vagy modernebb (pl. Lynx, CV-90) nyugati gyalogsági harcjárművel oldható meg. Na és ez a legsúlyosabb kérdés, ugyanis tudomásom szerint ebből a kategóriából Európa nem rendelkezik fölös kapacitással, a gyártási volumen pedig még nagyon mesze van az elvárttól. Amennyiben tényleg megszűnik az amerikai támogatás e téren is, úgy az ukrán haderőnek kb. másfél hónapja van kitalálni, hogy harcol Bradley-k nélkül ill. a támogatóknak megtalálni a helyettesítő terméket”

– írja Takács.

Oroszok által zsákmányolt Bradley páncélos - fájna a kiesésük az ukránoknak
Oroszok által zsákmányolt Bradley páncélos - fájna a kiesésük az ukránoknak
Fotó: Twitter(X)

A legsúlyosabb gondot viszont a hírszerzési támogatás felfüggesztése okozhatja (egyelőre nem tudjuk, hogy Trump döntése erre is vonatkozik-e).

„A percre pontos harcászati hírszerzési adatok (az ellenség peremvonala mögött 0-20/30km mélységig) jelentős része amerikai technikai hírszerzési forrásokból származik. Természetesen az ukránok is üzemeltetnek harcászati felderítő rendszereket, azonban főleg az orosz dandárok mögöttes területeire és azon túlra a hadosztály mélységéig az amerikaiak nélkül nem látnak be. Ez pedig azért probléma, mert az orosz hadműveletek 12-36 órával előre jelezhetők, (így akár a sokszor emlegetett súlypontáthelyezéses támadási módszer is kivédhető) ha ezekről a terepszakaszokról pontos információk vannak. Ha ez nincs, úgy az ukrán védelem jelentős hátrányba kerül”

– magyarázza Takács, aki hozzáteszi, hogy a mélységi orosz célpontok, például kőolajfinomítók elleni támadásokat az ukránok legjobb tudomásunk szerint saját forrásból intézik, így ezeket kevésbé érintheti az információátadás leállítása.

Az ukrán haderő Starlink-hozzáférésének korlátozása vagy letiltása is „azonnali és súlyos” problémákat jelentene, mivel mára a csatatéren az információk több mint felét digitális úton továbbítják, és hiába létezik már és terjed egy saját ukrán harctéri informatikai rendszer, ez még nem képes kiváltani a teljes fronton a Starlinket.

Mi várható?

A jövőre vonatkozóan Takács három lehetséges forgatókönyvet lát. Ha az amerikai elnök meggondolja magát azelőtt, hogy a hiányok igazán éreztetnék magukat a fronton – közben pedig Európa is észbe kap és folytatja a támogatások felfuttatását, akkor Takács szerint „csak” az ukrán hadvezetés reformját kell megoldania Ukrajnának.

Az ATACMS rakétákat Európa akkor se tudná pótolni, ha akarná
Az ATACMS rakétákat Európa akkor se tudná pótolni, ha akarná
Fotó: Dél-koreai védelmi minisztérium

A legvalószínűbbnek azt a forgatókönyvet látja Takács Márk, hogy a vita elhúzódik annyira, hogy az ukrán haderő elkezdi érezni az amerikai támogatások hiányának hatásait. Ebben az esetben a következő lehetőségekkel kell számolni szerinte:

  • Pénz: Európa kipótolja a hiányzó anyagi erőforrásokat és ezzel így tehát nem lesz gond.
  • Hardware: az amerikai technikai eszközök hiánya érződik. A Bradley-k kikopnak, helyettük kevesebb gyalogsági harcjármű bevetést látunk, amelyek miatt kevesebb sikeres ukrán helyi ellenlökés lesz a fronton.
    A sorozatvető tüzérségi rendszerek hiánya is fájó lesz, az orosz logisztika a harcászati/hadműveleti mélységben zavartalanabb lesz, de a fejlődő ukrán drónképesség továbbra is gondokat tud okozni. A hadászati mélységbe is kevesebb csapás érhet el, de az oroszok (amennyiben ésszel csinálják) nem fognak „visszaállni alapra”, mivel az európai beszerzésű cirkálórakéták és ukrán drónok továbbra is fenyegetést jelentenek.
  • Hírszerzés: ez összefügg a csapásmérési képesség esetleges hiányaival, hiszen, amiről nem tudunk céladatot szerezni, oda nem tudunk lőni. Röviden: az amerikai támogatás hiánya ezen a téren súlyosan korlátozná az ukrán védelmi harcot, a kombinált erő-eszköz viszony tekintetében kb. egy egységgel javulna a helyzet az oroszok javára. Egyes terepszakaszokon ez döntő lehet, egyes terepszakaszokon ez nem változtatna jelentősen.

Ha pedig Amerika határozatlan időre beszünteti a támogatásokat és a Hajlandók koalíciója sem tudja pótolni érezhető mértékben a kiesést, akkor az „pár héten belül súlyos ukrán harctéri vereségeket jelentene”.

Ebben az esetben Takács szerint csak két forgatókönyv képzelhető el:

  1. Az Egyesült Államok belátná, hogy egy gyors orosz győzelem valóban nem érdeke.
  2. Ukrajna gyorsan egy előnytelen fegyverszünet aláírására kényszerülne.

Azonban ez sem jelentené azt, hogy az oroszok egész Ukrajnát el tudnák foglalni, vagy akár a Dnyeper/Dnyipró vonalig kijutnának, ez ugyanis csak az ukrán haderő teljes összeomlása esetén valósulhatna meg.

Ukrajnának Takács szerint most arra van szüksége, hogy ami pénzért megvehető, ahhoz megkapja a finanszírozást; hogy a beérkező európai haditechnikai eszközökről valós és kiszámítható ütemtervet kapjon; illetve hogy minél gyorsabban megtörténjen a hadászati vezetés reformja, a jobb kiképzés megvalósítása.

„Magyaroroszág és Európa biztonság érdekében, valamint a saját igazságérzetem őszintén remélem, hogy Európa felébred a csipkerózsika álmából is záros határidőn belül olyan katonai képességek birtokosa lesz, amely ismét komolyan vehető nagyhatalommá teszi. Magyarország pedig nem áll a történelem rossz oldalára. Amennyiben e két feltétel közül az egyik nem valósul meg, úgy el leszünk taposva. Mindez jó eséllyel eldől ezen a héten”

– összegez végül a korábban százados rangban szolgáló elemző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Történelmi pillanat: megegyezett Kína és az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 06:19
Az Egyesült Államok és Kína megállapodott a kereskedelmi hiány csökkentéséről és új gazdasági párbeszéd elindításáról Genfben.
Nemzetközi Tényleg akkorát villantott a kínai haditechnika Pakisztánban?
Litván Dániel | 2025. május 12. 05:39
Először lőttek le Rafale vadászgépet, ráadásul egy kínai gép kínai rakétája lehet a tettes. Akkor ez most a kínai haditechnika diadala a Nyugat felett? Ez azért ennyire nem egyszerű.
Nemzetközi Fontos találkozóra küldi el külügyminiszterét Trump
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 16:41
Az amerikai diplomácia magas szinten képviselteti magát. 
Nemzetközi Ukrán-magyar kémügy: itt az újabb csavar, lépett a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 16:09
Lemondtak egy tervezett találkozót.
Nemzetközi XIV. Leó békét akar – Ukrajnáról külön beszélt a pápa
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 14:16
Békére szólított.
Nemzetközi Erdogan: „történelmi fordulóponthoz érkezett a háború”
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 13:48
Törökország szívesen közvetít.
Nemzetközi A nap képe: nem akárki mosolygott kegyesen Putyin nagy napján
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 13:18
A győzelem napja alkalmából Kim Dzsongun is előkerült.
Nemzetközi Ez hisztéria – keményen beszóltak az ukránok a magyarországi kiutasítás miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 12:12
A TEK által elfogott férfi ügyével bonyolódott a kémsaga.
Nemzetközi Elindult az óra: tovább egyezkednek Irán atomprogramjáról
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 11:29
Újból tárgyalnak a felek.
Nemzetközi Nagy pofon Izraelnek: Trump átszabja a régiót
Káncz Csaba | 2025. május 11. 11:06
Trump jelentős átrendeződést akar végrehajtani az USA közel-keleti politikájában, visszalépve a feltétel nélküli Izrael-párti álláspontoktól és újradefiniálva Amerika regionális stratégiáját. Trump Izrael bevonása nélkül tárgyal Iránnal és Szaúd-Arábiával, ami jelentős lépés az önállóbb amerikai külpolitika felé a Közel-Keleten. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG