Nyugati, nem nukleáris fegyverek használata az ukrán hadsereg által az Oroszországi Föderáció ellen „nukleáris választ” válthat ki a frissített orosz nukleáris doktrína jegyében, jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője keddi sajtótájékoztatóján a The Guardian szerint.
Jelezte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden jóváhagyta az orosz nukleáris doktrína frissített változatát. Szerinte azt mind Oroszországban, mind külföldön érdemes „alaposan tanulmányozni”.
Hozzátette: Oroszország extrém lépésnek tartja a nukleáris fegyverek használatát, de szükséges volt a doktrínát a jelenlegi politikai helyzethez igazítani.
A szóvivő beszélt arról is, hogy az orosz hadsereg „szorosan figyelemmel követi” azokat a híreket, amelyek amerikai nagy hatótávolságú rakéták bevetésének tervéről szólnak az oroszországi Kurszki területen.
Moszkva már tegnap is küldött figyelmeztetéseket Washingtonnak. „Ha Kijev a nagy hatótávolságú rakétákat a területünk elleni támadásra használja, az az Egyesült Államok és csatlósai közvetlen részvételét jelentené az Oroszország elleni ellenségeskedésben”, közölte az orosz külügyminisztérium a Kyiv Post szerint.
A tárca hozzátette: ebben az esetben az orosz válasz „megfelelő és érezhető” lesz.
Az ukrán lap idézte Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét is, aki emlékeztetett: Vlagyimir Putyin szeptemberben világosan jelezte, hogy egy ilyen lépés „háborút” jelentene a NATO és Oroszország között.
Az orosz külügyminisztérium szintén idézte Putyin korábbi figyelmeztetését, miszerint ebben az esetben Moszkva „meghozná a megfelelő döntéseket.”
Joe Biden egyelőre arra adott engedélyt Ukrajnának, hogy a Nyugat-Oroszországban található Kurszk régióban vessék be az említett ATACMS rakétákat, az ott harcoló orosz és észak-koreai csapatok ellen. A New York Times szerint Washington ezzel akarja jelezni Észak-Koreának, hogy csapatai sebezhetőek, és ne küldjön belőlük többet Oroszországba.
Az amerikai lapnak nyilatkozó tisztségviselők hozzátették, hogy Biden később engedélyezheti a rakéták bevetését más területeken is.