Peter Pellegrini, a szlovák parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke a leadott voksok 54,32 százalékával vezet a 45,67 százalékon álló Ivan Korčok korábbi külügyminiszter előtt a szlovák államfőválasztás szombaton tartott második, döntő fordulójában a leadott szavazatok 96 százalékának feldolgozottsága mellett - jelentette az MTI.
Az arányokat és Pellegrini előnyét tekintve a mostani adat gyakorlatilag nem hivatalos végeredménynek tekinthető. A részvételi arány eddig 60 százalékosnak mutatkozik, ami a második legmagasabbnak számít a szlovákiai államfőválasztások történetében.
Az államfőválasztás két héttel korábban tartott első köréből a mostani második fordulóba Ivan Korčok a szavazatok 42,5 százalékát megszerezve jutott tovább, Peter Pellegrini, akkor a voksok 37 százalékát kapta. A választás hivatalos végeredményének nyilvánosságra hozatala vasárnap várható. A vonatkozó szlovák szabályozás szerint az államfőválasztás második fordulójában a győzelemhez már nem kell megszerezni az összes szavazásra jogosult választópolgár szavazatának legalább felét, hanem elégséges a szavazáson résztvevők többségének voksa.
Pellegrini a The Guardian beszámolója szerint Pozsonyban megígérte, hogy „biztosítani fogja, hogy Szlovákia a béke és ne a háború oldalán maradjon”.
Ivan Korčok elismerte a vereséget és gratulált a győztesnek. „Csalódott vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy tiszteletben tartja az eredményt.
A 48 éves Pellegrini, aki az állam erős szerepvállalását részesíti előnyben, a baloldali Hlas (Hang) párt élén áll, amely harmadik helyen végzett a szavazáson, és csatlakozott a kormánykoalícióhoz a miniszterelnök Robert Fico pártjával és az ultranacionalista Szlovák Nemzeti Párttal. Pellegrini lesz Szlovákia hatodik elnöke, miután az ország Csehszlovákia 1993-as szétválása után elnyerte függetlenségét, és Zuzana Čaputovát, az ország első női államfőjét követi. Čaputová, a szomszédos Ukrajna elkötelezett támogatója az orosz invázió elleni harcban tavaly júniusban bejelentette, hogy nem indul újra az újraválasztáson, miután halálos fenyegetést kapott. Pellegrini győzelme megerősítette Fico hatalmát azáltal, hogy átadta neki és szövetségeseinek a fő stratégiai posztok irányítását.
Szlovákia elnöke a parlamenti választások után nevezi ki a miniszterelnököt, felesketi az új kormányt és ő nevezi ki az alkotmánybírókat. A köztársasági elnök is megvétózhatja a törvényeket, de a parlament egyszerű többséggel felülírhatja a vétót, és megtámadhatja azokat az alkotmánybíróságon. Az államfőnek joga van kegyelmet is adni az elítélteknek.
A miniszterelnök által vezetett kormány rendelkezik a legtöbb végrehajtó jogkörrel. Fico baloldali Smer (Irány) pártja nyerte meg a szeptemberi parlamenti választásokat egy oroszbarát és Amerika-ellenes platformon.
Szijjártó Péter külügyminiszter már gratulált az új szlovák államfőnek.