A Guardian írta meg, hogy egy 1924-ben, a Benito Mussolini vezette fasiszta kormány által hozott intézkedéséhez hasonlatos rendszert honosít meg Giorgia Meloni kormánya.
Az általános iskolák felső tagozatain, illetve a középiskolákban bevezetendő rendszer lényege, hogy a diákokat akkor is meg lehessen buktatni, ha tanulmányi eredményeik megfelelőek, azonban rossz értékelést kapnak egy magyarul leginkább a "magatartásnak" megfelelő szempontok szerint.
Azok, akik magatartásból egy tizes skálán ötös vagy annál rosszabb értékelést kapnak, évet kell ismételjenek, akik pedig hatost, azoknak egy pótvizsgaszerű teszten kell számot adniuk arról, hogy megtanultak "viselkedni".
Ehhez kapcsolódóan pénzbüntetéseket is bevezetnek az iskolai dolgozók elleni agresszív vagy erőszakos viselkedés esetére, ennek tételei 500 és 10 ezer euró között lesznek.
A magatartásból szerzett osztályzatok az alapfokú tanulmányokat lezáró érettségi eredményében is jelentős súlyt fognak képviselni, ezáltal a továbbtanulási esélyekre is hatással lesznek.
Giuseppe Valditara, a Meloni-kormány oktatási minisztere szerint a reform
"visszaállítja az egyéni felelősségvállalás fontosságát, a középpontba állítja az emberek és a közjavak iránti tiszteletet, valamint helyreállítja a tanárok tekintélyét".
Egy országos diákszövetség vezetője szerint az intézkedés lehetőséget ad arra, hogy a tanárok ezt az osztályzatot fegyelmező eszközként használják, és bevezetése az "autoriter és büntetésközpontú kultúra" megerősítését szolgálja.