Az utcai tüntetőkkel szembeni szigorúbb fellépést, a rendőrök jogi védelmének erősítését tartalmazza a Meloni-kormány által pénteken elfogadott nemzet- és közbiztonsági csomag, amely megemelte az idősek kárára elkövetett csalások büntetését is.
A belügyi, az igazságügyi és a védelmi tárca közösen kidolgozott törvény erejű rendelete, amely harmincnégy cikkből áll, kiemelt figyelmet szentel a városok biztonsága erősítésére. Többek között szigorítja a koldulásért kiszabható büntetést, különösképpen abban az esetben, ha arra tizenhat éven alulit használnak fel, vagy felnőtt személyt is erőszakkal vagy fenyegetéssel kényszerítenek.
Egy hónaptól két évig terjedő börtönre, valamint egészen háromezer euróig terjedő bírságra emelték az idősekkel szemben elkövetett csalásért kiszabható büntetést.
Szigorítják a városok területén személy vagy vagyon elleni bűncselekményekért járó büntetést, főleg ha azokat metró- vagy vasútállomások területén követik el.
Szigorítják a köztéri eseményeken, demonstrációkon történő területfoglalás, vagy a tüntetéseken elkövetett agresszió és rongálás büntetését: ha tömegközlekedési, vasúti, légiforgalmi, kikötői infrastruktúrákat érintenek, az elkövetőket kitilthatják az adott város területéről.
Utcai blokád esetén a börtönbüntetés egy hónapig terjed, a közigazgatási bírság pedig háromszáz euró. Csoportos utcafoglalás esetén a kiszabható börtönbüntetés hat hónaptól két évig emelhető.
A közvagyon károsítását, többek között a közintézmények, műemlékek festékkel vagy mással való rongálását hat hónaptól másfél évig terjedő börtönnel, ezertől háromezer euróig terjedő bírsággal büntetik. Visszaesés esetén a börtönbüntetés három évig emelhető, a bírság pedig tizenkétezer euróig.
Erősítik a rendőrök személyi és jogi védelmét: hatósági személy elleni erőszak elkövetéséért az eddig kiszabható büntetést a felével emelik. A rendőrség tagjait testkamerával látják el, valamint tízezer euróig terjedő összeggel segítik esetleges jogi védelmük kifizetését, a rendőr ellen, szolgálati cselekményért indított eljárás minden bírósági fokán.
Újdonságnak számít a büntetés-végrehajtási intézetek több mint három tagot érintő lázadásainak szervezőire és résztvevőire vonatkozó bűncselekmény bevezetése. Ugyanez vonatkozik az illegális bevándorlóknak fenntartott táborok zavargásaira.
Szintén újdonság a törvénytelenül elfoglalt lakásokba vagy más ingatlanokba beköltözők büntetése, amely két évtől hét évig terjed. A kormányrendelet felgyorsítja továbbá az elfoglalt épületek hatósági kiürítése eljárását is.
A biztonsági csomag tiltja az úgynevezett könnyű kannabisz-virágzat termesztését és forgalmazását, kivéve a törvény engedélyezte célokra.
A nemzetbiztonsági intézkedések között szerepel a terrorizmus és szervezett bűnözés büntetésének szigorítása. Öttől harminc napig terjedő időre elrendelhetik a telefonüzletek bezárását, ha bebizonyosodik, hogy a vásárlók azonosítása nélkül adtak el nekik telefonkártyát. Ez azt jelenti, hogy bevándorlók esetén is személyazonossági dokumentumot kell tőlük kérni.
Giorgia Meloni miniszterelnök azt mondta, kormánya biztonságosabb országot ígért, és most választ adott az olaszoktól is sürgősnek tartott biztonsági problémákra.
A csomag elfogadását tüntetés kísérte, amely a római Pantheontól indult. A megmozduláson részt vettek szélsőbaloldali ifjúsági csoportok, szakszervezetek, civilszervezetek, a Demokrata Párt, az Öt Csillag Mozgalom, a +Europa, a Zöldek és Baloldal Szövetsége (AVS) politikusai A tüntetők megpróbálták megközelíteni a nem messzi kormánypalotát. A rendőrök először sorfallal, majd pajzsokkal szorították vissza a tömeget. A hatóságok első közlései szerint két rendőr sebesült meg a feléjük hajított üvegektől és füstbombáktól.
(MTI)