Az új franciaországi reaktor bekapcsolását eredetileg péntek reggelre tervezték, majd többször is elhalasztották, és az EDF jelentése szerint az előzetes karbantartási művelet meghosszabbítása szombaton tíz órára volt kitűzve.
A csatlakozási műveletet alacsony terhelésen, a reaktor teljesítményének mintegy 20 százalékán kell elvégezni, hogy ellenőrizzék, „minden rendben megy-e”, mielőtt további teszteket végeznek, hogy 2025 nyarán elérjék a százszázalékos teljesítményt – magyarázta a csoport pénteken. Az újgenerációs energiatermelő egység, a negyedik ilyen típusú reaktor, amelyet világszerte üzembe helyeznek (kettőt Kínában, egyet Finnországban és egyet az Egyesült Királyságban építenek), és az 57. reaktor Franciaország nukleáris erőműveinek sorában.
Ha elkészül, mintegy kétmillió háztartás számára biztosít majd áramot.
A hálózatra való rákapcsolás egy olyan projekt csúcspontját jelenti, amely számos műszaki probléma miatt 12 éves késésben van. Ezek miatt mind az időkeret, mind a költségek robbanásszerűen megnövekedtek, az EDF becslése szerint 13,2 milliárd euróra, azaz az eredetileg becsült 3,3 milliárd euró négyszeresére.
A projekt összetettsége mellett a szakértők szerint az új reaktorok építésének hosszú szüneteltetése Franciaországban a szakképzettség elvesztéséhez vezetett az iparágban, ami részben magyarázza a kolosszális projekt kudarcát. Emmanuel Macron elnök korábban úgy döntött, hogy újraindítja a polgári célú atomenergiát Franciaországban azzal, hogy hat EPR2-es reaktort rendel az EDF-től (lehetőség szerint további nyolcat), de ennek a hatalmas projektnek még nincs meg a költségvetési fedezete, különösen azért, mert a 100 százalékos állami tulajdonban lévő villamosenergia-vállalat súlyosan eladósodott. (MTI)