A Capitol Hill már egy napja készültségben van a több ezer tüntető tiltakozása miatt, akik csoportok széles koalícióját képviselik, és ellenzik Benjámin Netanjahut, az izraeli miniszterelnököt, hogy beszédet mondjon a Kongresszus közös ülésén.
A 10 és fél hónapig tartó izraeli-gázai háború miatti a rendőrség nagy biztonsági akcióba kezdett, hogy elzárja az Egyesült Államok Capitoliumát a tüntetők elől, jóval azelőtt, hogy Netanjahu délután felszólalna.
Washington belvárosában az utcákat lezárták a forgalom elől, miközben a tömegtüntetések kezelésében tapasztalt tiszteket a New York-i rendőrségtől vonták be. Magát a Capitolium épületét körbekerítették - írja a The Guardian.
Netanjahu azért is érezheti, hogy másképp fúj a szél, mert Joe Biden elnöknek az elnökválasztási kampányból való visszalépése után az Izraelt nyíltabban bíráló Kamala Harris lépett elő potenciális elnökjelöltként. Harris már előre jelezte, hogy „más programja miatt” nem lesz ott az izraeli kormányfő kongresszusi beszédén, amit egyesek „bojkottnak” neveztek. Teljesen azonban nem zárkózott el, mert csütörtökön, Bidennel együtt találkozik vele.
A tiltakozók azt mondják, nyilvánosan követelni fogják Netanjahu letartóztatását, ahogy azt a nemzetközi büntetőbíróság legfőbb ügyésze kérte májusban. A kérést később Joe Biden elítélte.
A zsidó származású Bernie Sanders volt demokrata, immár független szenátor – és volt elnökjelölt-aspiráns – keddi kongresszusi felszólalásában „egy szélsőjobboldali kormány vezetőjének” nevezte Netanjahut. „Különleges nap lesz. Első ízben ér olyan megtiszteltetés egy háborús bűnöst, hogy az Egyesült Államok kongresszusa előtt szólalhat fel” – tette hozzá.
Hírek szerint Kamala Harris mellett legalább 30 demokrata képviselő is bojkottálni készült az ülést, viszont fogadja Netanjahut Mike Johnson republikánus házelnök és Chuck Schumer szenátusi elnök.