A Politico cikke szerint Európa már egy hidegháborús kereskedelmi helyzetben van Kínával. Az Egyesült Államokkal folytatott harc azonban komoly dilemmát jelenthet Ursula von der Leyen számára, különösen akkor, ha az elnökválasztáson újra Donald Trump kerül hatalomra.
A probléma az, hogy Donald Trump ígéretet tett arra, hogy akár 60 százalékos büntetővámokat is bevezet Kína ellen, és 10-20 százalékos vámokat más országokkal szemben, ami jelentős hatással lenne az Európával folytatott kereskedelemre. Egyrészt ezek a vámok visszaszoríthatják a transzatlanti kereskedelmet, miközben Kína exportját az európai piacra terelhetik. Az Európai Unió nemrég védelmi lépéseket tett a kínai elektromos járművekkel szemben, de kérdéses, hogy ezek a 35 százalékos vámok elegendőek lesznek-e az áradat megfékezésére.
„Kerülnünk kell a kereskedelmi háborúkat és a két oldalról érkező sokkokat” – nyilatkozta egy névtelenséget kérő EU-s tisztviselő, utalva a Covid-19 járvány és az orosz-ukrán háború okozta gazdasági csapásokra. Maroš Šefčovič, az új EU kereskedelmi biztosa viszont kijelentette: „Határozottan megvédjük az európai érdekeket, miközben barátságos megoldásokat keresünk.” Šefčovič szavaiból kitűnik, hogy az EU továbbra is veszélyforrásnak tekinti Kínát, de a Trump győzelmével kapcsolatos forgatókönyvek is napirendre kerültek.
Diplomáciai források szerint az EU már elemezte, mi történne, ha az Egyesült Államok csökkentené az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást és új vámtarifákat vezetne be.
A kínai kereskedelmi konfliktusok is feszültségeket keltenek. Az Európai Bizottság kedden bejelentette a kínai elektromos járművek importjára vonatkozó vámokat, miután egy vizsgálat arra jutott, hogy a kínai gyártók állami támogatásokban részesültek. Kína válaszul az európai brandy-re vezetett be célzott intézkedéseket, amely a francia konyakgyártókat érinti. „Nem akarom a kereskedelmi háborút fokozni, de muszáj megmutatnunk az erőnket” – mondta Sophie Primas francia kereskedelmi miniszter.
Henry Gao, a Szingapúri Menedzsment Egyetem professzora rámutatott egy másik lehetőségre: „Az Egyesült Államok és az EU összefoghatna, hogy nyomást gyakoroljanak Kínára.”