Erről lesz szó a cikkben:
- Milyen hatása lehet a kínaiakra kivetett büntetővámnak a román autóiparra?
- Hogyan alakultak az elektromosautó-eladások Romániában?
- Ford vagy Dacia?
- Jó megoldás a büntetővám?
Az Európai Bizottság (EB) október 4-én úgy döntött, hogy ideiglenes büntetővámokat vezet be a Kínából behozott elektromos autókra. A vámok valószínűleg október 31-én lépnek hatályba, és legalább öt évig tartanak. A Bizottság saját hatáskörben hozta meg döntését, mivel a tagországok nem tudtak többségi álláspontot kialakítani, talán azért, mert igen eltérő mértékben érinti a döntés őket.
A szavazás eredménye nem volt nyilvánosan elérhető, bár több diplomata elmondta az Euronewsnak, hogyan voksoltak az egyes tagállamok. Tízen támogatták: Bulgária, Dánia, Észtország, Franciaország, Írország, Olaszország, Litvánia, Lettország, Hollandia és Lengyelország. Ezek az országok az EU lakosságának 45,99 százalékát képviselik. Tizenketten tartózkodtak: Belgium, Csehország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Ciprus, Luxemburg, Ausztria, Portugália, Románia, Svédország és Finnország, ami 31,36 százalék.
Öten voltak ellene: Németország, Magyarország, Málta, Szlovénia és Szlovákia, az EU lakosságának 22,65 százalékát képviselve.
A büntetővám a kínai árelőnyt szünteti meg
A lépés az elektromosautó-gyártóknak nyújtott kínai állami támogatásokkal kapcsolatos vizsgálat eredménye. A pekingi támogatások lehetővé teszik a kínai elektromosautó-gyártók számára, hogy jóval alacsonyabb árakon lépjenek be az európai piacra, mint az öreg kontinens gyártói, ami a Bizottság szerint hátrányos helyzetbe hozza őket.
Az EB vizsgálata által lefedett időszakban, 2022 szeptembere és 2023 októbere között az EU-ba importált autók negyede Kínából származott, a Szabad Európa jelentése szerint.
A vizsgálat következtetéseit október végéig véglegesítik, ezt követően hozzák nyilvánosságra.
Az extra vámtarifák célja a támogatások káros hatásainak ellensúlyozása, valamint a kínai és uniós cégek közötti árkülönbség megszüntetése. A vámok a márkától és a Bizottság vizsgálatával való együttműködés szintjétől függően változnak:
- a Tesláé 7,8,
- a BYD-é 17,
- a Geelyé 18,8
- a SAIC-é 35,3
- egyéb, a vizsgálatban együttműködő, de egyéni mintavételben nem szereplő kínai elektromos járműgyártóké 20,7
- egyéb kínai elektromos autógyártóké, amelyek nem működtek együtt 35,3
százalék.
Az extravámot a jelenlegi 10 százalékos kulcson felül kell majd fizetni. Ez azt jelenti, hogy a gyakorlatban néhány kínai autógyártó hamarosan 45 százalékot meghaladó vámokkal szembesül, amikor megpróbálja behozni áruját az egységes piacra.
Milyen hatása lehet ennek a román autóiparra?
Románia az extravámokról folytatott szavazáson tartózkodott, bár a Romániában legkelendőbb elektromos modellt, a Dacia Springet 100 százalékban Kínában szereli össze a Renault csoport, amely a Nissannal és a kínai állami Dongfeng Motor Corporation vállalattal közösen az Automobile Dacia tulajdonosa - írja a Szabad Európa román nyelvű kiadása.
A Tesla, amely az ország második legkelendőbb elektromos márkája volt, augusztusban szintén Kínában gyártja legkelendőbb modelljeit. 2023 végén 15 859 Dacia Spring és 5 343 Tesla autó volt forgalomban Romániában. Az idei év első felében hozzávetőleg 2100 Dacia Spring és csaknem 1500 Tesla került nyilvántartásba. A romániai piacon az elektromos autók eladási listájának élén a Hyundai, a Volkswagen és a BMW márkák modelljei is szerepelnek.
Csökken az elektromos autók eladása
A teljesen elektromos autók eladásai idén jelentősen csökkentek Romániában. A szakemberek szerint ennek egyik oka, hogy a környezetvédelmi támogatás (a Rabla Pus programban) autónként 10 200 euróról 5100 euróra csökkent. A Román Autógyártók Szövetsége (ACAROM) adatai szerint az év első kilenc hónapjában 7378 új, teljes elektromos meghajtású autót regisztráltak, 32 százalékkal kevesebbet, mint 2023-ban.
Ezen belül augusztusban 69 százalékkal kevesebbet, mint 2023 augusztusában, a piaci részesedés 12 százalékról 5 százalékra esett a Romániai Gépjárműgyártók és Importőrök Szövetsége (APIA) adatai szerint. Augusztusban a legkelendőbb elektromos márkák a Tesla 3 és a Tesla Y voltak – mindkettőt Kínában szerelik össze, illetve a Hyundai Kona.
Európai szinten is volt csökkenés, de jóval kisebb: az év első nyolc hónapjában 8 százalékkal kevesebb elektromos járművet regisztráltak 2023 azonos időszakához képest.
Ugyanakkor Romániában és Európában egyaránt 20-30 százalékkal nőtt a hibrid autók eladása.
A Renault olcsó Dacia márkája nem tervezi rövid távon az elektromos tavaszi modell áremelését, annak ellenére, hogy az Európai Unió ideiglenes vámot vetett ki a Kínából importált járművekre - közölte a cég még júliusban, amikor a vámemelés még csak terv volt. A Dacia azonban egy későbbi időpontban emelheti árait, de nem hirtelen vagy jelentős mértékben - tették hozzá.
Előz a Ford
Az ACAROM iparági szövetség adatai szerint a két romániai autógyártó, amely az elektromos autógyártás bevezetésének korai szakaszában van, és így kevésbé volt kitéve a kereslet lanyhulásának, bejelentette, hogy összesített termelése 8,7 százalékkal, 356 475 darabra nőtt január-augusztusban – írja az Economedia.ro. Ebből a Dacia 201 090, a Ford Otosan 155 385 darabot tett ki.
A Ford Otosan craiovai gyára jelentős, 26 százalékos növekedéssel, 155 383 autóra emelte a termelését, de elmaradt a Dacia 201 090 autója mögött, ami 2 százalékos csökkenés. Az utóbbi hónapokban a Ford Otosan felülmúlta riválisát, nevezetesen 32 816 autót gyártott júliusban és augusztusban, ami 24 százalékos növekedés, és a történelem során először múlta felül a mioveni Dacia gyár termelését, ami csak 31 092 darab volt.
Jó megoldás a büntetővám?
Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) bejelentette, hogy tudomásul vette az új vámokról született döntést, de azt is várja, hogy az EB a kínai hatóságokkal közösen próbáljon alternatív megoldást találni, valamint várja a Bizottság vizsgálatának végső következtetéseit. A nagy autógyártókat, így a BMW-t, a Mercedes-Benzt, a Volkswagent vagy a Renault-t tömörítő szövetség ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a „szabad és tisztességes piac biztosítása" csak az egyik aspektusa az elektromos autók piacának.
„Ahhoz, hogy Európa autóipari ágazata versenyképes legyen az elektromos autók globális piacán, kulcsfontosságú egy átfogó stratégia” – nyomatékosította az ACEA. A szövetség szerint ez megfizethető nyersanyagokat és energiát, következetes szabályozást, a villamos- és hidrogénellátó hálózatok bővítését, valamint az ösztönzők biztosítását jelenti.
Ugyanakkor a szövetség egyes tagjai, mint például a Volkswagen vagy a BMW – amelyek rendelkeznek kínai vegyesvállalatokkal – hevesen bírálták az Európai Bizottság döntését.
Németország, az egyik legnagyobb autógyártó a kiegyenlítő vámok ellen szavazott.
Az autópiaci fejlemények jó ismerője, Adrian Mitrea szerint az Európai Bizottság intézkedése közép- és hosszú távon „nem megoldás”. „A kínai márkáknak végül kínai alkatrészekkel gyártó gyárai lesznek Európában. Európai gyártásúként szerepelnek majd, de többnyire kínai alkatrészekkel szerelik majd fel az autókat" – teszi hozzá. Ugyanakkor „ilyen korlátokkal nem lehet megállítani például a kutatás-fejlesztést, amelyben egyes kínai márkák európai versenytársaikhoz előnyt értek el."
Az európai hatóságoknak meg kell találniuk a megfelelő mechanizmusokat, hogy ösztönözzék az európai autógyártókat, hogy folytassák a beruházásokat ebben az ágazatban, hogy több autót gyártsanak itt, és kutatás-fejlesztési tevékenységre is ösztönözni kell őket, hogy megelőzzék az Egyesült Államokban, Kínában vagy Japánban gyártott autókat” – összegezte a szakértő.