Az UNRWA-nak nyújtott nemzetközi támogatás felfüggesztésének előzményeként az izraeli kormány azzal vádolta az ENSZ-ügynökség 12 tagját, hogy részesei voltak a Gázai övezetet uraló Hamász szélsőséges iszlamista szervezet Izrael ellen elkövetett tavaly októberi terrortámadásának, amelyben 1200-an meghaltak, több mint háromezren megsérültek. A támadás után Izrael széleskörű hadműveleteket indított Gázában azzal a meghirdetett céllal, hogy felszámolja a Hamász politikai és katonai gépezetét.
David Lammy brit külügyminiszter az UNRWA újbóli brit finanszírozásának pénteki bejelentéséhez fűzött nyilatkozatában úgy fogalmaz, hogy a Gázai övezetben kialakult katasztrofális helyzetben erkölcsi szükségszerűség a humanitárius segítség, és a segélyszervezetek tudják biztosítani, hogy a brit szállítmányok eljussanak a polgári lakossághoz. Szerinte ebben a tevékenységben az UNRWA "abszolút központi szerepet" tölt be, nincs más olyan szervezet, amely a szükséges mennyiségben be tudná juttatni a segélyszállítmányokat a Gázai övezetbe.
A londoni külügyminisztérium szerint az időközben elvégzett független felülvizsgálat nyomán a UNRWA részletes irányítási reformtervet terjesztett elő, amely a munkatársak háttérellenőrzésére is kiterjed. A brit kormány ennek alapján bízik abban, hogy az UNRWA lépéseket tesz a semlegességi normák lehető legmagasabb szintű érvényesítésére - fogalmaz pénteki ismertetésében a brit külügyi tárca.
A minisztérium kiemeli, hogy az Európai Unió, valamint Németország, Franciaország, Svédország, Japán és más adományozók már újrakezdték az ENSZ-ügynökség finanszírozását. Anneliese Dodds, a külügyminisztérium fejlesztési államtitkára pénteki nyilatkozatában "tűrhetetlennek és elfogadhatatlannak" nevezte a Gázában kialakult helyzetet, és ő is hangsúlyozta, hogy az UNRWA az egyetlen olyan szervezet, amely a szükséges mennyiségben tudja bejuttatni az övezetbe az életmentő segélyszállítmányokat. (MTI)