5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Megkérdezték a leghíresebb választási gurut, miért lőtt mellé a Trump-Harris párharcban. Allan Lichtman szerint nem a modelljével, hanem a valósággal van baj. Méghozzá nagy.

Allan Lichtman, a tévedhetetlen „guru” egészen az amerikai választások napjáig Kamala Harris győzelmét jósolta – és ahogy sokan mások, ő is tévedett, méghozzá jókorát. A verseny még csak igazán szoros sem volt, hosszan elhúzódó számolás, esetleges jogi ügyek helyett már amerikai idő szerint szerda hajnalban egyértelmű lett az eredmény: Donald Trump nyert.

„Nem látom, hogyan”

– mondta Lichtman, amikor a választások éjszakáján az egyik legfontosabb ingaállam, Pennsylvania friss eredményeit látva azon tűnődött, hogyan tudná Harris ledolgozni a hátrányát. Ez volt talán az a pillanat, amikor Lichtman szembesült azzal: ezúttal tévedett. Vajon miért? A modell eddig Lichtman szerint soha nem tévedett, akkor most mi sült el balul?

Eddig csak egyszer tévedett – vagy egyszer sem?

A történészprofesszor Allan Lichtman és Vlagyimir Keilis-Borok orosz geofizikus ezt a Lichtman-modellt, más néven a Fehér Ház 13 kulcsa modellt még 1981-ben dolgozta ki 120 év elnökválasztási eredményeinek vizsgálata nyomán, Keilis-Borok földrengések előrejelzésére használatos modelljét adaptálva az elnökválasztások kimenetelének előrejelzésére.

Mint a 13 kulcs elnevezés is utal rá, a Lichtman-modell 13 tényezőt vizsgál, és az aktuális közvélemény-kutatásokat figyelmen kívül hagyva csak ezek alapján határozza meg a győztes személyét. A 13 kulcs egy része objektívan meghatározható. Például hogy melyik párt nyert képviselői helyeket a félidős választásokon, vagy hogy a regnáló elnök indul-e újra, esetleg, hogy a gazdasági növekedés a ciklus alatt eléri vagy meghaladja-e az elmúlt két elnöki ciklus értékét. Vannak nehezebben eldönthető „kulcsok” is, például, hogy karizmatikus-e egyik vagy másik jelölt, vagy mondjuk az, hogy volt-e súlyos külpolitikai kudarca a Fehér Háznak a ciklusban.

Lichtmanék modellje az azóta eltelt időszakban csak egyszer nem találta el a győztest: Al Gore 2000-es, George W. Bushtól elszenvedett veresége alkalmával, amikor a demokrata jelölt 537 szavazattal maradt alul Floridában, a döntőnek bizonyult államban (Lichtman szerint itt csalás történt).

Különleges helyzet volt

A professzor a CNN-nek adott interjújában azán némileg hidegebb fejjel – és megborotválkozva – értékelte, mi ment ezúttal félre. Szerinte nem az ő interpretációjával volt gond, hanem magukkal a kulcsokkal. Hozzátette, hogy a rendkívüli tényezők megtörhetik a történelmi mintázatokat, és most ez történt.

Lichtman szerint egyedi vonása volt ennek a választásnak, hogy a demokraták „nyíltan és keményen” ócsárolták a saját, hivatalban lévő elnöküket.

„Soha nem láttam még ilyet, pedig az alapító atyákig visszamenően tanulmányozom a történelmet”

– mondta Lichtman, aki szerint ez hatalmas hiba volt, és Biden ennek hatására megzuhanó népszerűsége kihatott Harris esélyeire is. A professzor szerint problémás volt az is, hogy nem volt előválasztási verseny a demokrata elnökjelöltek között. Lichtman ezt a (contest elnevezésű) „kulcsot” elszámolta a demokratáknak, de valójában arra még nem volt példa a történelemben, hogy egy már kiválasztott elnökjelölt visszalépjen. Lichtman szerint hiába sorakoztak fel a demokraták gyorsan Harris mögé, ez nem volt ugyanaz, mintha simán nyert volna egy előválasztási folyamatot.

Rasszizmus és Elon Musk: veszélyben a demokrácia?

Vannak azonban olyan tényezők, amelyek nemcsak erre a választásra jellemző, különleges körülményekként befolyásolták a kulcsok működését, hanem trendszerűen jelentkeztek, és amelyek hosszú távon is ronthatják a modell működését – és Lichtman szerint az amerikai demokrácia jövőjét is veszélyeztethetik.

„A kulcsok a választópolgárok racionális, pragmatikus viselkedésén alapulnak, akik a kormányzati teljesítmény alapján döntenek arról, hogy a hivatalban lévő elnök pártja kapjon e plusz négy évet a hatalomban”

– hívta fel a figyelmet Licthman. Ezt veszélyezteti például a dezinformáció robbanásszerű terjedése.

„Elon Musk, akinek nem tudom, hány száz milliárd dollárja van, a dezinformáció karmestereként működött. Kétmilliárd megtekintése volt a dezinformációnak, amit terjesztett, nemcsak a gazdaságról, hanem a bevándorlókról, a kisebbségekről. Soha nem láttunk ilyen léptékben dezinformációt”

– mutatott rá Lichtman.

A professzor három másik, az amerikai történelemben meghatározó tényező (újra)erősödését is kiemelte: nőgyűlölet, rasszizmus és idegengyűlölet. Lichtman szerint ezek mindig is ott voltak az amerikai történelem hátterében – a nők csak 1920-ban kaptak szavazójogot, a faji szegregációs törvényeket csak az 1960-as években számolták fel –, ismételt felerősödésük pedig alapvetően veszélyezteti a demokrácia jövőjét, és mellesleg az ő kulcsainak működését is.

Ennek ellenére Lichtman nem tervezi, hogy most, a választási eredmények sokkja után gyorsan megváltoztassa a kulcsait.

„De nagyon alaposan meg fogom fontolni. Igaz, az is ott jár a fejemben, hogy 2028-ban vajon valóban szabad és tiszta választások lesznek-e. Ha nem, az használhatatlanná tenné a kulcsokat, de sokkal fontosabb, hogy veszélybe sodorná a demokráciánkat”

– zárta értékelését Allan Lichtman.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Friedrich Merz: „Új önkéntes katonai szolgálatot vezetünk be”
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 15:29
A német parlamentben megtartott első teljes beszédében Friedrich Merz új kancellár először felvázolta a Németország előtt álló hatalmas kihívások egy részét, majd nagyon gyorsan Ukrajnára terelődött a szó .
Nemzetközi Tovább titkolja Moszkva, hogy találkozik-e Putyin Zelenszkijjel – szerda este lehullhat a lepel
Wéber Balázs | 2025. május 14. 15:10
Putyin és Zelenszkij mintegy öt és fél évvel ezelőtt találkozott utoljára egymással. Csütörtökön viszont ismét egy asztalhoz ülhetnek Isztambulban – hogy ez megtörténik-e, az már csak az orosz elnökön múlik. Egy orosz forrás szerint a delegáció összetételét szerda este hozhatják nyilvánosságra. Ha Putyin igent mond, akkor Trump is elrepül a török fővárosba.
Nemzetközi Lemondott a miniszterelnök – Peruban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 14:47
Órákkal azelőtt lemondott Peru miniszterelnöke, Gustavo Adrianzén, hogy bizalmatlansági szavazásra került volna sor a kongresszusban.
Nemzetközi Az Európai Unió elfogadta a 17. orosz szankciócsomagot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:52
Vlagyimir Putyin nem ment bele a tűzszünetbe, az Európai Unió beváltotta a fenyegetését. 
Nemzetközi Összeomlás szélén Mali: feloszlatják az összes politikai pártot
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 13:24
Maliban a katonai junta feloszlatta az ország összes politikai pártját a hadsereg hatalomátvétele óta fokozódó ellenzéki fellépés közepette.
Nemzetközi Áll a bál Ursula von der Leyen körül – Szijjártó Péter is üzent
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 12:58
A koronavírus-vakcinák beszerzésének ügyében.
Nemzetközi Putyinon a világ szeme – tényleg találkozhat Zelenszkijjel?
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 11:13
Mindenki azt figyeli, hogy mit fog tenni Putyin.
Nemzetközi „A világ legszegényebb elnöke” – elhunyt az ikonikus baloldali vezér
Wéber Balázs | 2025. május 14. 10:42
Életének 90. évében meghalt Pepe Mujica egykori uruguayi elnök, a dél-amerikai baloldal ikonikus alakja.
Nemzetközi Megint rengeteg drónnal csapott le Ukrajnára Oroszország
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 10:21
Halálos áldozat is van.
Nemzetközi EU-Kína: komoly áttörés küszöbén?
Káncz Csaba | 2025. május 14. 09:31
Az EU számára a globális geopolitikai és gazdasági helyzet változékonysága nagyobb pragmatizmust tesz szükségessé, ami a megoldatlan kérdések ellenére megmagyarázza az utóbbi hónapokban megnövekedett EU-Kína diplomáciai tevékenységet. Jelenleg a kapcsolatok enyhülése felvillantja, hogy mit jelenthet egy pragmatikus EU-Kína elköteleződés. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG