5p

Megkérdezték a leghíresebb választási gurut, miért lőtt mellé a Trump-Harris párharcban. Allan Lichtman szerint nem a modelljével, hanem a valósággal van baj. Méghozzá nagy.

Allan Lichtman, a tévedhetetlen „guru” egészen az amerikai választások napjáig Kamala Harris győzelmét jósolta – és ahogy sokan mások, ő is tévedett, méghozzá jókorát. A verseny még csak igazán szoros sem volt, hosszan elhúzódó számolás, esetleges jogi ügyek helyett már amerikai idő szerint szerda hajnalban egyértelmű lett az eredmény: Donald Trump nyert.

„Nem látom, hogyan”

– mondta Lichtman, amikor a választások éjszakáján az egyik legfontosabb ingaállam, Pennsylvania friss eredményeit látva azon tűnődött, hogyan tudná Harris ledolgozni a hátrányát. Ez volt talán az a pillanat, amikor Lichtman szembesült azzal: ezúttal tévedett. Vajon miért? A modell eddig Lichtman szerint soha nem tévedett, akkor most mi sült el balul?

Eddig csak egyszer tévedett – vagy egyszer sem?

A történészprofesszor Allan Lichtman és Vlagyimir Keilis-Borok orosz geofizikus ezt a Lichtman-modellt, más néven a Fehér Ház 13 kulcsa modellt még 1981-ben dolgozta ki 120 év elnökválasztási eredményeinek vizsgálata nyomán, Keilis-Borok földrengések előrejelzésére használatos modelljét adaptálva az elnökválasztások kimenetelének előrejelzésére.

Mint a 13 kulcs elnevezés is utal rá, a Lichtman-modell 13 tényezőt vizsgál, és az aktuális közvélemény-kutatásokat figyelmen kívül hagyva csak ezek alapján határozza meg a győztes személyét. A 13 kulcs egy része objektívan meghatározható. Például hogy melyik párt nyert képviselői helyeket a félidős választásokon, vagy hogy a regnáló elnök indul-e újra, esetleg, hogy a gazdasági növekedés a ciklus alatt eléri vagy meghaladja-e az elmúlt két elnöki ciklus értékét. Vannak nehezebben eldönthető „kulcsok” is, például, hogy karizmatikus-e egyik vagy másik jelölt, vagy mondjuk az, hogy volt-e súlyos külpolitikai kudarca a Fehér Háznak a ciklusban.

Lichtmanék modellje az azóta eltelt időszakban csak egyszer nem találta el a győztest: Al Gore 2000-es, George W. Bushtól elszenvedett veresége alkalmával, amikor a demokrata jelölt 537 szavazattal maradt alul Floridában, a döntőnek bizonyult államban (Lichtman szerint itt csalás történt).

Különleges helyzet volt

A professzor a CNN-nek adott interjújában azán némileg hidegebb fejjel – és megborotválkozva – értékelte, mi ment ezúttal félre. Szerinte nem az ő interpretációjával volt gond, hanem magukkal a kulcsokkal. Hozzátette, hogy a rendkívüli tényezők megtörhetik a történelmi mintázatokat, és most ez történt.

Lichtman szerint egyedi vonása volt ennek a választásnak, hogy a demokraták „nyíltan és keményen” ócsárolták a saját, hivatalban lévő elnöküket.

„Soha nem láttam még ilyet, pedig az alapító atyákig visszamenően tanulmányozom a történelmet”

– mondta Lichtman, aki szerint ez hatalmas hiba volt, és Biden ennek hatására megzuhanó népszerűsége kihatott Harris esélyeire is. A professzor szerint problémás volt az is, hogy nem volt előválasztási verseny a demokrata elnökjelöltek között. Lichtman ezt a (contest elnevezésű) „kulcsot” elszámolta a demokratáknak, de valójában arra még nem volt példa a történelemben, hogy egy már kiválasztott elnökjelölt visszalépjen. Lichtman szerint hiába sorakoztak fel a demokraták gyorsan Harris mögé, ez nem volt ugyanaz, mintha simán nyert volna egy előválasztási folyamatot.

Rasszizmus és Elon Musk: veszélyben a demokrácia?

Vannak azonban olyan tényezők, amelyek nemcsak erre a választásra jellemző, különleges körülményekként befolyásolták a kulcsok működését, hanem trendszerűen jelentkeztek, és amelyek hosszú távon is ronthatják a modell működését – és Lichtman szerint az amerikai demokrácia jövőjét is veszélyeztethetik.

„A kulcsok a választópolgárok racionális, pragmatikus viselkedésén alapulnak, akik a kormányzati teljesítmény alapján döntenek arról, hogy a hivatalban lévő elnök pártja kapjon e plusz négy évet a hatalomban”

– hívta fel a figyelmet Licthman. Ezt veszélyezteti például a dezinformáció robbanásszerű terjedése.

„Elon Musk, akinek nem tudom, hány száz milliárd dollárja van, a dezinformáció karmestereként működött. Kétmilliárd megtekintése volt a dezinformációnak, amit terjesztett, nemcsak a gazdaságról, hanem a bevándorlókról, a kisebbségekről. Soha nem láttunk ilyen léptékben dezinformációt”

– mutatott rá Lichtman.

A professzor három másik, az amerikai történelemben meghatározó tényező (újra)erősödését is kiemelte: nőgyűlölet, rasszizmus és idegengyűlölet. Lichtman szerint ezek mindig is ott voltak az amerikai történelem hátterében – a nők csak 1920-ban kaptak szavazójogot, a faji szegregációs törvényeket csak az 1960-as években számolták fel –, ismételt felerősödésük pedig alapvetően veszélyezteti a demokrácia jövőjét, és mellesleg az ő kulcsainak működését is.

Ennek ellenére Lichtman nem tervezi, hogy most, a választási eredmények sokkja után gyorsan megváltoztassa a kulcsait.

„De nagyon alaposan meg fogom fontolni. Igaz, az is ott jár a fejemben, hogy 2028-ban vajon valóban szabad és tiszta választások lesznek-e. Ha nem, az használhatatlanná tenné a kulcsokat, de sokkal fontosabb, hogy veszélybe sodorná a demokráciánkat”

– zárta értékelését Allan Lichtman.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktorhoz hű maradt az egyetlen megmaradt uniós szövetségese
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:36
Szlovákia továbbra is elutasítja az Oroszországgal szembeni újabb uniós szankciós csomagot.
Nemzetközi Az oroszoktól vásárolna úszó atomerőműveket Brazília
Elek Lenke | 2025. július 5. 14:22
A brazil kormány azt fontolgatja, hogy úszó atomerőműveket vásárol az orosz Roszatom állami vállalattól. Ezeket később az Amazonas folyó medencéjében használnák – írta az orosz Pravda.
Nemzetközi Fontos fejlemény a zaporizzsjai atomerőműben
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 13:40
Helyreállt az energiaellátás – közölte az ukrán áramszolgáltató.
Nemzetközi Nagy fába vágta a fejszéjét az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:55
Az EU csökkenti a taxonómia rendelet szerinti bürokráciát.
Nemzetközi Dráma egy Ryanair-gépen
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:19
Csak azután derült ki, hogy téves volt a tűzriadó, amikor már több utas a repülő szárnyairól ugrált le.
Nemzetközi Ismét lecsaptak az oroszok – de nem késett a válasz
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 11:37
Dróntámadást intéztek Putyin emberei Ukrajna déli és keleti régiója ellen péntek éjjel. Az ukrán hadsereg mindeközben oroszországi célpontokat, például egy légibázist támadott.
Nemzetközi Vészjósló tanulmány: megrendült a hite a demokráciában sok európai fiatalnak
Wéber Balázs | 2025. július 5. 10:23
Több nagy uniós országban a fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb kormányzási forma, tízből négy fiatal pedig nem tartja demokratikusnak az EU-t. Eközben jelentősen nőtt a migrációval szemben szigorúbb fellépést szorgalmazók száma.
Nemzetközi Itt a várva várt áttörés az orosz-ukrán háborúban?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:04
Trump Putyin után Zelenszkijjel is telefonon beszélt.
Nemzetközi Eggyel csökkenhet a NATO-tagok száma?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:46
A legnagyobb szlovén kormánypárt népszavazást kezdeményez az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében meglévő tagságról.
Nemzetközi Ez az ország előbb lehet EU-tag, mint Ukrajna?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:27
Moldova európai uniós integrációját támogató közös nyilatkozatot fogadtak el az első Moldova-EU csúcstalálkozón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG