A beszámolók szerint mindössze öt másodperccel a szilárd hajtóanyagú, a maga 18 méter hosszúságával kisméretűnek számító rakéta fellövése után a Honsu szigetén, Kusimotóban található Kii kereskedelmi űrközpontból - egyelőre ismeretlen okból - működésbe lépett az eszköz önmegsemmisítő mechanizmusa.
A Space One a robbanás okának kivizsgálását ígérte, arról egyelőre nem adott tájékoztatást, hogy mi válthatta ki a nagymértékben automatizált önmegsemmisítő funkciót az első fokozat hajtóművének begyulladása után.
Mint Tojoda Maszakacu, a vállalat elnöke nyilatkozatában rámutatott, a folyamat akkor indul be, ha a rendszer olyan hibát észlel a rakéta repülési útvonalában, sebességében vagy irányítórendszerében, amely a földön tartózkodó embereket veszélyeztetve az eszköz lezuhanását eredményezheti. "Nem használjuk a kudarc kifejezést, mert minden egyes kísérlet új adatokat és tapasztalatokat biztosít számunkra egy újabb kihíváshoz" - fűzte hozzá.
Elmondta továbbá, hogy a felrobbant rakéta kormányzati megrendelésre kísérleti műholdat szállított, amely leállás esetén ideiglenesen helyettesíthette volna a Föld körüli pályán lévő hírszerző műholdakat.
A 2018-ban alapított Space One eredetileg szombatra tervezte a Kairos fellövését, de elhalasztotta az indítást, miután egy hajó bejutott a Kii-félszigetet övező zárt tengeri területre.
Japán rakétafejlesztő cégei igyekeznek minél olcsóbb járműveket építeni, hogy "űrfutár-szolgáltatásaikkal" kielégítsék a műholdak pályára állítását célzó, egyre növekvő globális keresletet. (MTI)