Marine Le Pent, a francia szélsőjobboldal vezetőjét az a veszély fenyegeti, hogy eltiltják a 2027-es elnökválasztáson való részvételtől, amennyiben bűnösnek találják uniós források elsikkasztásában. A több mint egy évtizede húzódó nyomozás a végéhez közeledik. Le Pent és a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) mintegy húsz tagját azzal vádolják, hogy több millió eurót irányítottak át az európai parlamenti asszisztensek számára elkülönített alapokból, hogy Franciaországban párttagjaik bérét fedezzék— írja a France 24.
A múlt héten a párizsi ügyészek azt javasolták a bíróságnak, hogy valamennyi vádlottat öt évre tiltsák el a közhivataloktól, összhangban azzal a 2016-os törvényével, amely automatikusan eltiltja azokat a politikusokat, akiket bűnösnek találtak közpénzekkel kapcsolatos visszaélésekben. Sőt: e tilalom akkor is érvényben maradna, ha a védelem fellebbez.
Fotó: Facebook/Marine Le Pen
Magát a pártot 2 millió, Le Pent pedig 300 ezer eurós pénzbírsággal, valamint öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtanák.
Az RN fenntartja, hogy az alkalmazottakat törvényesen alkalmazták parlamenti asszisztensként, és már több mint 1 millió eurót visszafizettek az EU parlamentjének. A tárgyalás november 27-ig tart.
Van másik
Marine Le Pen számára az eltiltás katasztrofális lenne, azonban a párt már nem csupán egyetlen jelöltre támaszkodik. A párt új vezetője, Jordan Bardella, 16 évesen csatlakozott az RN-hez, és 23 évesen az Európai Parlament tagjává választották. Három évvel később Le Pen személyesen adta át neki a pártelnöki posztot. Bardella ma az RN legfőbb arca, és idén, mindössze 28 évesen, miniszterelnök-jelöltként is szerepelt az előre hozott választásokon.
Bár a pártnak nem sikerült áttörnie a baloldali és liberális szavazók által felépített blokkon, amely gátat szabott a szélsőjobb hatalomra jutásának, de az RN ma több országgyűlési mandátummal rendelkezik, mint a párt történetének bármely pillanatában, és e pártnak van a legnagyobb frakciója az alsóházban.
Bardella története – egyedülálló anya által nevelt fiúról, aki egy elszegényedett, bevándorlók lakta párizsi külvárosból jutott Franciaország egyik legnépszerűbb pártjának élére – szimbolikus értékű a szélsőjobboldal számára. A történetet könyvében is feldolgozta, amelyet a Vincent Bolloré tulajdonában lévő jobboldali kiadó jelentetett meg.
Fotó: Facebook/Jordan Bardella
Azonban ez az ismerős történet aligha jöhetett volna el jobbkor a francia szélsőjobb számára, mint most amikor Marine Le Pen olyan tárgyalás elé néz, amely veszélybe sodorja politikai jövőjét és összetörheti a reményét, hogy Emmanuel Macront követi az Elysée-palotában.
Nem csoda hát, hogy a könyvkörút körüli felhajtás arra kényszeríti Le Pen pártfogoltját, hogy szembesüljön a gyors politikai felemelkedését övező kérdéssel: vajon keresi-e már a palotapuccs lehetőségét?
Jordan Bardella hétfőn kijelentette, a Brussel Signals beszámolója szerint, hogy a következő országos választáson minden RN jelöltnek büntetlen előéletűnek kell lennie. Ezt akkor mondta, amikor a legutóbbi francia törvényhozási szavazáson bizonyos RN jelöltek vitatott múltjáról faggatták.
„Minden RN jelöltnek tiszta lappal kell rendelkeznie” — állította Bardella.
Hasonló, de kicsit más
Fred Paxton, a Glasgow-i Egyetem politológusa szerint bár Bardella stílusában különbözik hosszú távú mentorától, Le Pentől, de keményvonalas bevándorlás-ellenes programja nagyjából ugyanaz maradt. Mindazonáltal, szerinte, úgy tűnik, hogy az RN örökösének sikerült a párt elfogadhatóbb arcaként bemutatnia magát.
„Kicsit hasonló módon, ahogy Le Pennek sikerült az apjával kapcsolatban a törés — talán nem olyan radikálisan, de mégis néhány eltérő álláspontot bemutatva. Tehát potenciálisan jól lefektette az alapot ahhoz, hogy elszakadjon (a párt múltjától) és valami újat nyújtson.”
Fotó: Facebook/Marine Le Pen
A mártír helyére lép
Amellett, hogy vonzóbb lehet a fiatalabb szavazóknak, Bardella erős történettel is rendelkezhet a következő elnökválasztáson, különösen, ha Marine Le Pent elítélik. Ebben az esetben úgy állíthatja be magát, mint aki már nem csupán a párt plakátfiúja, hanem az a vezető, aki átveszi a stafétát, miután a párt népszerű figuráját a távoli európai bürokrácia antidemokratikus igazságszolgáltatása eltiltotta a közhivataltól.
Ez a narratíva már formálódik: Bardella a Bolloré tulajdonában lévő CNews csatornának adott nyilatkozatában keményen kritizálta az ügyészek javaslatait.
„A kudarcot vallott politikai osztály bíróságokon keresztül próbál meg győzelmet aratni, Marine Le Pen eltiltásával és a Rassemblement National pénzügyi tönkretételével” – mondta Bardella.
Tristan Boursier, a Sciences Po Egyetem politikai kutatóközpontjának munkatársa szerint az RN már most igyekszik megerősíteni intézményellenes arculatát az ügy kapcsán. A párt vezetői hetekkel ezelőtt elkezdték a közvéleményt a „politikai per” fogalmával formálni, és egy esetleges elítélés esetére mártírszerepet építenek ki.
A büntetőjogi ítéletek nem feltétlenül akadályozzák meg a politikai karrier folytatását – Donald Trump amerikai elnök megválasztása erre világos példát nyújt. Bár a francia és amerikai politikai helyzet nem teljesen összehasonlítható, Paxton szerint Bardella könnyen kihasználhatja a rendszerellenes hangulatot Franciaországban.
„Sokan Trumpot fogják felidézni az esetről hallva – ez az összehasonlítás mindenképpen releváns” – vélekedett. „Másik hasonló példa lehet az osztrák Szabadságpárt, amely szintén szembenézett jogi vitákkal, de végül növelte népszerűségét.”
Fotó: EPA/Mohammed Badra
Rendszerellenes póz
Paxton szerint az RN narratívája különösen erőteljes lehet az Európai Unióval kapcsolatos szkepszis fényében.
„Franciaország lakossága általában is bizalmatlan az EU-val szemben. Ezt a bizalmatlanságot tovább erősítheti az ügy” – mondta.
Françoise Boucek, a Queen Mary Egyetem vendégkutatója szerint egy esetleges elítélés tovább fokozhatja az elitellenes érzelmeket. „Egy ilyen ítélet csak erősítené az RN narratíváját, amely szerint a párt a nemzeti és európai elitellenesség szószólója” – magyarázta Boucek.
Egy közelmúltbeli felmérés szerint a franciák kevesebb mint negyede bízik az Európai Unióban, és az ország igazságszolgáltatási rendszerében való hit is rendkívül alacsony. Boursier szerint ez a bizalmatlanság nagyban hozzájárulhat az RN növekvő támogatottságához.
„Amikor az EU-ról szó esik a nemzeti médiában, a működésére vonatkozó magyarázatok gyakran nem elegendőek, ami szítja az EU-val szembeni bizalmatlanságot Franciaországban. Az európai igazságszolgáltatás alapjainak és korlátainak felülvizsgálata segíthetne csökkenteni ezt az általános bizalmatlanságot. Tágabb értelemben egy ilyen per befolyásolhatja a franciák igazságszolgáltatásba vetett bizalmát, ami egy friss felmérés szerint máris alacsonyabb, mint a nagyobb magáncégekbe vetett bizalom,” — fejtette ki véleményét Boursier.
Végső soron Paxton szerint az RN növekvő támogatottsága a francia szavazók körében – az európai és azon túli szélsőjobboldali mozgalmak folyamatos növekedése közepette – nem csupán a párt élén álló személyiségre épült.
„Úgy gondolom, hogy a lehetőség, az igény a nemzeti stílusú politikákra és a politika ezen formájára, ennek nagy része megmarad, bármi legyen is ennek az eredménye, bármit is ér el az ügyészség” – mondta a politológus.