3p

A gázinfrastruktúrát is támadták, a nyugati régió kiemelt célpont volt.

Oroszország nagyszabású rakétatámadást intézett Ukrajna energetikai létesítményei ellen pénteken a reggeli csúcsforgalomban – közölte Kijev, ezzel egy időben robbanások hallatszottak a fekete-tengeri Odessza kikötőjében és más nyugat-ukrajnai városokban is — számol be róla a Reuters. A reggeli rakétacsapást egy éjszakai támadás előzte meg, több tucat drónnal.

Az orosz erők az év nagy részében Ukrajna villamosenergia-rendszerét vették célba, és a múlt hónapban megújította rakétacsapásait, ami hosszú áramkimaradásokat okozott civilek millióinak, a már majdnem 34 hónapja tartó háborúban.

Lemberg (Lviv) belvárosa itt épp virágzik
Lemberg (Lviv) belvárosa itt épp virágzik
Fotó: UNESCO

„Oroszország célja, hogy megfosszon bennünket az energiától. Ehelyett inkább nekünk kell megfosztanunk őket a terror eszközeitől. Ezzel ismételten felhívással fordulok partnereinkhez a 20 NASAMS, HAWK vagy IRIS-T légvédelmi rendszer sürgős szállítása érdekében” — írta Andrij Szibiha külügyminiszter az X-en.

A gázra is ütöttek

Egy iparági forrás a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a pénteki támadás az ukrán villamosenergia-alállomások ellen irányult, és több csapást mértek a gázinfrastruktúrára is, mint a korábban.

A támadás kibontakozásakor az energiaügyi szakemberek hosszabb, vészhelyzeti áramkimaradást jelentettek be, de a jelentések nem tudták egyértelműen tisztázni, hogy ez újabb károk miatt volt-e, vagy elővigyázatossági intézkedésnek köszönhető.

A Yasno áramszolgáltató 3,5 millió fogyasztójának körülbelül a fele volt áram nélkül péntek reggel – mondta a vezérigazgató.

A kár mértékét nehéz volt felmérni. Az elektromos hálózat elleni ismételt orosz támadások után a hatóságok csak kevés információt árulnak el a csapások eredményéről és a hálózat állapotáról.

Lemberg és környéke kiemelt célpont volt

Lemberg (Lviv) nyugati régiójában a hatóságok megerősítették, hogy támadások történtek az energetikai létesítmények ellen, és módosítani kellett az áramkimaradások ütemtervét, ami arra utal, hogy károk keletkeztek.

Oroszország azt állítja, hogy nem a polgári infrastruktúrát veszi célba, de az energiarendszert katonai célpontnak tekinti. Ukrajna energiarendszerét idén már a 11. támadási hullám érte, amelyek országszerte kiterjedt károkat és hosszadalmas áramszüneteket okoztak.

Eközben az orosz csapatok 2022 óta a leggyorsabb harctéri sikereiket érik el Kelet-Ukrajnában a Donbász egész ipari térségének elfoglalására irányuló törekvésükben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Beindult a német határvédelem, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 07:09
Már több ezer embert fordítottak vissza a német határokról a szigorított ellenőrzések bevezetése óta.
Nemzetközi Putyin felemelte a telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 06:46
Közel három év után újra beszélt az orosz és a francia elnök. Sok köszönet mondjuk nem volt benne.
Nemzetközi Trump megcsinálta? Jöhet az újabb tűzszünet
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 06:24
Izrael elfogadta a feltételeket, most a Hamásznál pattog a labda az amerikai elnök szerint.
Nemzetközi Van egy egyértelmű nyertese az Irán elleni amerikai csapásoknak
Litván Dániel | 2025. július 2. 05:59
Nem tudjuk, mit értek el az amerikai bombák és rakéták, és nem tudjuk, meddig maradhat fenn a tűzszünet. De egy tekintetben mégis lehet eredményt hirdetni.
Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG