7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A rakétatelepítések az USA időszerű és észszerű kísérletét jelentik arra, hogy a közelgő kihívásokkal szemben megerősítse kiterjesztett elrettentő erejét. A NATO egyik legsebezhetőbb tagjának, Németországnak a bevonása egyrészt megnyugtat egy kulcsfontosságú szövetségest, másrészt jelzi az USA elkötelezettségét Európa védelme mellett, miközben jelzést küld Oroszországnak is. Káncz Csaba jegyzete.

Erről lesz szó a cikkben:

  • A „Zeitenwende” védelmi politikája
  • A mai német védelmi politika fő ellentmondása
  • A rakétatelepítés az USA egyik legerősebb lépése
  • Erős jelzés Oroszországnak

Októberben a német külügyi hírszerzés vezetője, Bruno Kahl kijelentette, hogy legkésőbb az évtized végére az orosz csapatok „támadást hajthatnak végre” a NATO ellen. Kahl megjegyzései a Kreml egyre élesebb nukleáris zsarolása idején hangzottak el.

Ennek fényében, és mivel az új amerikai kormányzat azzal a jelszóval kerül hatalomra, hogy minden figyelmét Kínára fordítja, Európának sokkal többet kell majd törődnie a védelemmel és a biztonsággal, mint 2022 előtt. Oroszország ukrajnai inváziója feltárta az európai NATO-oszlop gyenge pontjait a fegyvergyártás, a katonai költségvetés és az általános felkészültség tekintetében.

Az amerikai rakétatelepítés hátterében logikus érvek húzódnak meg
Az amerikai rakétatelepítés hátterében logikus érvek húzódnak meg
Fotó: Depositphotos

A NATO németországi bevetései a „Zeitenwende” közepette

Ebben az összefüggésben az amerikai-német döntés, miszerint 2026-ig amerikai gyártmányú SM-6 indítórakétákat, hagyományos Tomahawk cirkálórakétákat és új, közepes hatótávolságú hiperszonikus rakétákat (LRHW) telepítenek német területre, a NATO-államok határozott elkötelezettségét jelzi az Egyesült Államok Oroszországgal szembeni kiterjesztett elrettentő erejének fokozása mellett.

A döntés azért különösen figyelemre méltó, mert Németországot érinti, az egyik legliberálisabb NATO-államot, amely híres pacifista mozgalmairól és atomellenes kezdeményezéseiről. Míg a német közvélemény korábban határozottan ellenezte a NATO nukleáris fegyverhasználatát (2007-ben mintegy 77 százalék mondott nemet), Oroszország Ukrajna elleni háborúja drasztikusan növelte a német nukleáris megosztás támogatottságát és a NATO nukleáris elrettentő erejének előnyeit (2022 után mintegy 62-64 százalék volt az igenek aránya).

Ezzel párhuzamosan 2022-ben, reagálva Oroszország Ukrajna elleni háborújára, mint „az európai történelem fordulópontjára”, Olaf Scholz kancellár is bejelentette a „Zeitenwende” védelmi politikát, amelynek középpontjában egy 100 milliárd eurós beruházás áll – ez a német fegyveres erők további finanszírozását és a nukleáris megosztás iránti elkötelezettséget tartalmazza.

Egy álom vége

Oroszország véget vetett Berlin hidegháború utáni illúzióinak, miszerint lehetetlen, hogy egy nagyszabású konfliktus visszatérjen Európába. Németország, annak ellenére, hogy egy gazdasági óriás, nem költ elegendő pénzt védelmi kérdésekre, és biztonságát leginkább az Egyesült Államokra hagyatkozva biztosította.

Ezért a Zeitenwende Berlin első egyértelmű kísérletét jelenti a saját nemzeti elrettentő erejének megerősítésére. E programon belül már történtek bizonyos erőfeszítések az F-35-ös repülőgépek és nehéz szállítóhelikopterek USA-ból történő beszerzésére, valamint a haderő digitalizálására, a többi pénz azonban még mindig a német katonai beszerzések bonyolultságában rekedt meg.

A német ellentmondás

A mai német védelmi politika fő ellentmondása, hogy miközben elrettentő erejének növelésére törekszik, az Oroszországgal szembeni gyenge álláspontja, valamint ezzel párhuzamosan az USA jövőbeli nukleáris kötelezettségvállalásaival szembeni mély bizalmatlansága gyengíti Berlin általános pozícióját, és kiszolgáltatottá teszi Oroszország nukleáris kényszerének.

Putyin szakmai pályafutását az NDK-ban dolgozó KGB-tisztként kezdte az 1980-as években. Putyin elnök valóban kihasználta ezeket a szoros kapcsolatokat, és a német stratégiai kultúra megértését arra használta fel, hogy a nukleáris eszkalációval megfélemlítse Berlint.

Németország azon NATO-államok közé tartozik, ahol a nukleáris eszkalációtól való félelem a legerősebb. Különösen 2022 márciusának közepén a megkérdezett németek több mint 90 százaléka fejezte ki „némi” vagy „súlyos” félelmét egy nukleáris háborútól.

A helyzetet súlyosbítja az a jövőbeli bizonytalanság, hogy az Egyesült Államok a Trump-kormányzat alatt mennyire lesz eltökélt Európa védelmében, valamint az a heves spekuláció, hogy az USA a Kínai Népköztársasággal kapcsolatos aggodalmak miatt esetleg visszavonja az Európával szemben vállalt, kiterjesztett elrettentési kötelezettségeit.

2018 óta Oroszország a Kalinyingrádi területen 500 kilométeres hatótávolságú, nukleáris töltetű Iszkander rakétákat telepít, amelyek képesek Európa nagy részét, köztük Németországot is eltalálni. További eszkalációként a Kindzsal hiperszonikus rakétát MIG bombázók vetették be Oroszország teljes körű ukrajnai inváziójának kezdeti szakaszában.

2022 májusában Moszkva az EU határán fekvő nyugati kalinyingrádi exklávéjából is szimulált nukleáris csapásokat, ami később Putyin Scholznak küldött nukleáris jelzései részévé vált. Így, bár egy nukleáris képességű szárazföldi Kalibr potenciális telepítése egy új közép-hatótávolságú rakétafegyverkezési verseny kezdetét jelentheti, Németország mindenképpen sebezhető marad, mivel a többi orosz rakéta továbbra is célba veheti a Kalinyingrádi exklávéból, vagy a Balti-tengerről. Mivel az európai légvédelmi rendszerek még hagyományos háború esetén is viszonylag gyengék, az egyetlen lehetséges alternatíva egy ilyen egyensúlyhiányra az elrettentés fokozása.

Előretekintve

A németországi rakétatelepítés az USA egyik legerősebb lépésének tekinthető, amellyel a NATO elrettentő erejének hitelességét kívánja növelni az egyre magabiztosabb Oroszországgal szemben. Bár Németország továbbra is a megbeszélések középpontjában marad, az egész szövetség jövőbeli biztonsága a tét.

A közepes hatótávolságú rakéták német földre telepítésével az USA megpróbálja betölteni az elrettentési rést, amit a korábbi brit védelmi miniszter, Denis Healey egyszer úgy definiált, mint a kiterjesztett elrettentési hitelesség 95 százalékát – vagyis a szövetségesek megnyugtatását.

Még nem tudni, hogy az új amerikai kormányzat is elkötelezett marad-e a 2026-ig szóló rakétaegyezmény mellett. Rengeteg spekuláció kering arról, hogy az USA a Trump-vezetés alatt is ugyanolyan szinten fogja-e támogatni a NATO-szövetségeseket – de tekintettel arra, hogy a német Zeitenwende egybeeshet Trumpnak a NATO-tagok felé irányuló, védelmi kiadásaik növelésére vonatkozó követeléseivel, a megállapodás túlélhet.

Ráadásul, ha az új amerikai elnök megvalósítaná az Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatos béketervét, feláldozva Ukrajna egy részét Oroszországnak, ez felbátoríthatja az utóbbit arra, hogy tovább fenyegesse Európát – és a NATO-tagokat. Végül az Egyesült Államoknak meg kellene erősítenie az Európával szembeni védelmi kötelezettségvállalásait, és ebben a németországi amerikai rakétáknak megnyugtató szerepe lehet.

Ezért a rakétatelepítések az USA időszerű és észszerű kísérletét jelentik arra, hogy a közelgő kihívásokkal szemben megjavítsa kiterjesztett elrettentő erejét. A NATO egyik legsebezhetőbb tagjának, Németországnak a bevonása egyrészt megnyugtat egy kulcsfontosságú szövetségest, másrészt jelzi az Egyesült Államok elkötelezettségét Európa védelme mellett általában véve, és természetesen jelzést küld Oroszországnak is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meglepőt húzott Putyin, itt a tűzszünet – egy időre
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 17:04
De visszalőni azért vissza fognak az oroszok, ha szükségesnek látják.
Nemzetközi Mi bajuk van Pakisztánban a KFC éttermekkel? Már egy halott is van
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 16:19
Már húsz támadás érte a lánc pakisztáni egységeit az elmúlt hónapokban.
Nemzetközi A halál 48 órája Gázában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 15:43
A helyi hatóságok adatai szerint több mint 90 palesztin halt meg az elmúlt 48 órában Gázában izraeli csapások következtében.
Nemzetközi Újraválasztották az elnököt, rögtön meg is akarják ölni? Szükségállapot Közép-Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:57
Terrortámadást terveznek Daniel Noboa ellen – vagy ezzel akarja megúszni, hogy elcsalta a választást?
Nemzetközi Kivételes alkalom közeleg: hajnali egyig ihatnak a britek ezen az egyetlen napon
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 14:33
A második világháború áldozataira emlékezve éjfél után is leguríthatnak majd egy italt a britek kedvenc kocsmájukban.
Nemzetközi Van még egy csavar Rogán Antal szankciós listájának ügyében
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:53
Úgy tűnik, nem minden törvényi feltételt teljesítve húzták le a listáról.
Nemzetközi Éleződik a verseny a Michelin-csillagos éttermek között
Elek Lenke | 2025. április 19. 12:04
Az is szempont, mennyire keresnek rá az Instagramon.
Nemzetközi A pápa nem, de egy érdekes vendég ott volt Vatikánban a nagypénteki misén
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 11:24
És ha már ott van, hivatalos találkozója is lesz Rómában.
Nemzetközi Ennyi volt? Úgy tűnik, Trump tényleg megunta a béketeremtést
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:43
Ha nincs előrelépés, Trump kiszáll az ukrajnai béketeremtés folyamatából.
Nemzetközi Itt az újabb moszkvai győzelmi jelentés – a halott civilekről nem beszélnek
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:11
Elfoglaltak egy donyecki települést, lelőttek egy F-16-ost, és csapásokat mértek „külföldi zsoldosokra” is az orosz védelmi minisztérium összegzése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG