7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A német kormány döntése, hogy amerikai gyártású F-35-ös, ötödik generációs lopakodó vadászrepülőgépeket vásárol, felbőszítette a helyi védelmi ipart. Az ügylet elmélyíti a függőséget, aláássa a stratégiai autonómiát, és eltereli a profitot a hazai fegyvergyártóktól. Káncz Csaba jegyzete.

Az EurAsian Times arról számol be, hogy a védelmi ipar vezető képviselői nyíltan bírálják az Olaf Scholz kormány F-35-vásárlási döntését, mivel az aláássa a hazai védelmi ipart. Élesen kritizálják a német részvétel hiányát a csúcskategóriás lopakodó repülőgép jövőbeli karbantartásában és gyártásában.

Németország F-35-ös vásárlása aggodalmakat váltott ki Franciaországban amiatt, hogy Németország lehűti az FCAS-projekt fejlesztési ütemtervét, és azt  lassítani akarja. Fotó: Depositphotos
Németország F-35-ös vásárlása aggodalmakat váltott ki Franciaországban amiatt, hogy Németország lehűti az FCAS-projekt fejlesztési ütemtervét, és azt  lassítani akarja. Fotó: Depositphotos

A lap azt írja, hogy a Német Repülőipari Szövetség (BDLI) élesen kritizálja a koalíciós berlini kormányzatot. Szerintük az súlyos hibát követett el, amikor egy olyan szerződést írt alá, amely nem vonja be a német védelmi ipart a nagy értékű amerikai gyártmányú repülőgépek karbantartásába és javításába. A BDLI azt is bírálja, hogy a vásárlás stratégiai autonómia árán ösztönzi az Egyesült Államoktól való függőséget.

„A Bundeswehr új vadászrepülőgépeit vagy helikoptereit ezért nem Németországban, hanem más európai országokban tarthatják karban az amerikai fegyveres erők, vagy az amerikai Lockheed (F-35), illetve Boeing (Chinook) cégek. Ez veszélyes függőséget hoz létre” – mondja Martin Kroell, a BDLI elnöke, amint ezt a Crux egy novemberi videójában idézi.

Hangsúlyozza, hogy a német iparnak egyenrangúként kell az asztalhoz ülnie, és „nem kell mindent amerikai barátaira hagynia”. Kroell azonban elismeri, hogy a német cégek részvétele némileg megnövelheti az akvizíció költségeit, és az USA ezt kihasználhatja az árak emelésére.

Németország idén márciusban hozott, F-35-ösök vásárlására vonatkozó döntését valószínűleg az USA nyomása azon irányú lobbija befolyásolta, hogy fokozzák az amerikai gyártmányú fegyverek vásárlását az ukrajnai háború közepette. A döntés annak ellenére született meg, hogy Franciaország, Németország és Spanyolország közös Future Combat Air System (FCAS) programjukon keresztül valószínűleg jobb, 6. generációs vadászrepülőgépek készülnének. Hacsak nincsenek komoly problémák azzal a projekttel.

Vihar a projekt körül

Márpedig éles feszültségek vannak a közös európai projekt körül. Berlin azon törekvése, hogy Európa vezető katonai hatalmává váljon, egyre inkább aggodalmakat kelt Párizsban. Míg a francia kormány korábban azt szorgalmazta, hogy Németország növelje katonai kiadásait, most felháborodik, hogy Németország amerikai vadászgépeket vásárol és harckocsikat szállít Kelet-Európába, miközben  következő generációs harci repülőgép fejlesztése (FCAS) Franciaország és Németország között akadozik.

A FCAS (Future Combat Air System), egy csúcstechnológiás hatodik generációs vadászgép köré tervezett légi harci rendszer, amely drónokat és drónrajokat tartalmaz, és felhőtechnológiával, valamint mesterséges intelligenciával (AI) van hálózatba kötve. Németország, Franciaország és Spanyolország közösen fejleszti.

Azonban elmérgesedő vita alakult ki az érintett cégek között: a Dassault (Franciaország) hátrányos helyzetben érzi magát a spanyol Airbus mellékágának a projektbe való integrálása miatt, és most egyértelmű vezetői szerepet követel - amit a németországi Airbus Defense and Space nem akar megadni. A viták már eddig is olyan késéseket okoztak, amelyek az eredetileg tervezett 2040-es éven túlra tolják az FCAS bevetési képességét.

A brit lap elemzése

A Financial Times ebben a hónapban arról számolt be , hogy Németország F-35-ös vásárlása aggodalmakat váltott ki Franciaországban amiatt, hogy Németország lehűti az FCAS-projekt fejlesztési ütemtervét, és azt  lassítani akarja. Válaszul Németország azzal érvelt, hogy az F-35-ös beszerzésére azért volt szükség, hogy biztosítsa továbbra is a NATO-nukleáris megosztásban betöltött szerepét abban az időben, amikor Oroszország nukleáris fegyverek bevetésével fenyegetett ukrajnai háborúja miatt.

A francia aggodalmak csillapítása érdekében Christine Lambrecht német védelmi miniszter hangsúlyozta: elengedhetetlen, hogy a kritikus technológiák Németországban és Európában maradjanak, és az FCAS fejlesztési projekt folytatódni fog.

Az FCAS program több okból is megakadt, többek között Franciaország és Németország eltérő stratégiai perspektívái és a munkamegosztással kapcsolatos kérdések miatt.

Más nézőpontok

Justin Bronk a Royal United Services Institute (RUSI) számára írt 2021-es cikkében megjegyzi, hogy Franciaország másként tekint az FCAS projektre, mint Németország. Megjegyzi, hogy Franciaországnak az észak-afrikai, szubszaharai afrikai és közel-keleti érdekeltségei miatt energia-kivetítési képességekre van szüksége, miközben fenntartja a nukleáris elrettentő erőt.

Ezek a követelmények ellentétben állnak Németország pacifista politikai irányultságával, a nagy hatótávolságú csapások során a légelhárító képességek hangsúlyozásával és a NATO-val kötött, politikailag vitatott nukleáris megosztási megállapodásával.

Az eltérő stratégiai perspektívák mellett a munkamegosztási kérdések is megakasztották az FCAS projektet. Júniusban a FlightGlobal arról számolt be , hogy a francia Dassault és az Airbus ellentmondásban van az FCAS repülésvezérlő szoftverének biztosításával. A Dassault ragaszkodik ahhoz, hogy a szoftvert megosszák a partnerek között, miközben az Airbus szorgalmazza, hogy szoftverét felhasználják a projektben.

A jelentés megemlíti, hogy az FCAS partnerei, Németország és Spanyolország valószínűleg ragaszkodni fognak a teljes együttműködéshez vagy a technológiai hozzáféréshez. A jelentés ugyanakkor megjegyzi, hogy az Airbus biztosítja a repülésvezérlő szoftvert a Dassault Rafale és az Eurofighter Typhoon számára, amelyek riválisok a jelenlegi generációs vadászgépek értékesítésében, és az Airbus valószínűleg nem enged át semmilyen előnyt ezen a területen.

Kinek mi a dolga?

Ezek a vitás kérdések elfogadhatatlanul hosszú késéseket eredményeztek az FCAS fejlesztésében. Például egy 2022. szeptemberi cikkben a Breaking Defense egy francia védelmi szakértőt idéz, aki szerint az FCAS „nemcsak azért van késésben, mert a német Bundestagnak szavaznia kell minden védelmi beszerzésről, hanem azért is, mert a három partner azon vitatkozik, hogy ki mit végezzen el."

A jelentés megjegyzi, hogy ezek a nézeteltérések arra késztették a tervezőket, hogy az FCAS-t a francia Rafales és a német Eurofighter leváltására 2040-ls évekről a 2050-es évekre tolják ki.

Mindazonáltal Franciaország és Németország eltökélt szándéka, hogy tovább viszi az FCAS-projektet, és mindkét fél egyetért a nézeteltérések elsimításában. A Financial Times ebben a hónapban arról számolt be, hogy a Dassault és az Airbus közel állnak ahhoz, hogy az FCAS-projektet hivatalosan egy demonstrációs repülőgép építésére tereljék.

A jelentés megjegyzi, hogy Franciaország és Németország eltökélt szándéka, hogy az FCAS-projektet a késedelmek és a versengő projektek - például a brit-olasz (és esetleg japán) Tempest projekt ellenére is működőképessé tegye, mivel az FCAS jelentős hatással van Európa stratégiai autonómiájára, európai védelmi és biztonsági kapcsolataira, valamint európai repülőgépipar versenyképességére.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG