5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ha Trump jóváhagyná Moszkva háborús céljait, az a NATO hitelességét is veszélyeztetné, és így az európai biztonság alapjait rázná meg. Kontinensünknek most gyorsan megoldást kell találnia katonai problémáira. Káncz Csaba jegyzete.

Minden európai tudta már régóta: ha Donald Trump újra amerikai elnök lesz, akkor kontinensünknek kemény biztonságpolitikai menetre kell felkészülnie. Erről már jó ideje folynak a megbeszélések az illetékes politikai és katonai testületekben.

„A szavakat azonban eddig nem követték tettek” – állapítja meg háttérelemzésében a Financial Times, amely az EU egyik magas rangú biztonsági tisztviselőjét idézi: „Akárhogy is nézzük, az európaiaknak nagyobb védelmi terhet kell majd viselniük. A kérdés csak az, hogy ez rendezett vagy kaotikus folyamat lesz-e”.

Röttgen figyelmeztetése

Az egyik személy, aki valószínűleg hamarosan felelősen foglalkozni fog ezzel a kérdéssel, Norbert Röttgen. A CDU egyik vezető politikusa és védelmi szakértője a jövő februári választások után a várakozások szerint a következő német kormány egyik prominens tagja lesz.

Mi lesz, ha Trump megállapodik Putyinnal?
Mi lesz, ha Trump megállapodik Putyinnal?
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

A Foreign Affairs című magazinban megjelent cikkében nemcsak arra figyelmeztet, hogy Trump masszívan csökkenteni fogja Ukrajna és Európa támogatását. Azt is kijelenti:

„Még nagyobb kockázatot jelent, hogy Trump tűzszüneti megállapodást akar kötni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Putyin tudja, hogy Trumpra nagy belpolitikai nyomás nehezedik majd az alku véglegesítése érdekében – ezt a nyomást Putyin nem osztja. Ez az egyenlőtlenség előnyhöz juttatja Putyint, ezért nem valószínű, hogy egy ilyen megállapodás elegendő biztonságot nyújt Ukrajnának – és így Európának is – ahhoz, hogy megakadályozza a jövőbeni orosz agressziót. Ha Washington jóváhagyná Moszkva háborús céljait, az a NATO hitelességét is veszélyeztetné, és így az európai biztonság alapjait rázná meg.”

Valóban, az európai biztonság a NATO-n alapul, a NATO pedig papírtigris az amerikaiak nélkül. A NATO előrejelzése szerint 32 tagországa közül 23 fogja elérni – vagy meghaladni – a 2 százalékos célt az év végére, szemben a 2014-es mindössze három országgal. De még ha a szövetség utolsó tagjai most hajlandóak is teljesíteni pénzügyi kötelezettségeiket és még ha az egyetértés meg is van, számos probléma marad.

Súlyos hiányosságok

Az USA-tól való függőség továbbra is nagy. Ahogyan a szeptemberben nyilvánosságra hozott átfogó Draghi-jelentés megállapítja, 2022 közepe és 2023 közepe között az összes uniós védelmi megrendelés 63 százalékát amerikai vállalatokkal, további 15 százalékát pedig más, nem uniós beszállítókkal kötötték meg. Két hónapja Hollandia is csatlakozott azon EU-tagok listájához, amelyek nagy költségvetésű, amerikai gyártmányú F-35-ös harci gépeket rendelnek.

A 27 országot tekintve 2022-ben a védelmi kutatás-fejlesztési kiadások 10,7 milliárd eurót (11,8 milliárd dollárt) tettek ki, ami a teljes összegnek mindössze 4,5 százaléka. Ezzel szemben az Egyesült Államok 140 milliárd dollárt, vagyis az összes védelmi kiadás mintegy 16 százalékát költötték erre a célra.

Az Európában gyártott fegyverekben ráadásul hatalmas rendszerkáosz van. Egy McKinsey tanulmány szerint az amerikaiaknak 32 különböző rendszertípusuk van, míg az európaiaknak 172. A 155 milliméteres tüzérségi lövedékek – amelyek az ukrajnai háborúban kiemelkedő jelentőségűnek bizonyulnak – akár több mint egy tucat különböző rendszerrel is rendelkeznek.

„Az európai védelmi ipar töredezettségét meg kell szüntetnünk. Túl sok a platform” – magyarázza Pierroberto Folgiero, a Fincantieri olasz védelmi vállalat vezetője a Financial Timesnak. „De a védelmi ipar virágzik, és a nemzeti bajnokokra való összpontosítás széles körben elterjedt. Miért kellene tehát fúziókra kerülni? Ehhez nagy politikai akarat kell”.

Vannak politikailag megválaszolatlan kérdések is, mint például, hogy kié legyen a döntő szó a NATO-ban. Eddig vita nélkül az amerikaiak voltak. Ha azonban az USA kivonul – ha csak részben is – ez a kérdés ismét felmerülne.

Edward Stringer, a brit légierő volt marsallja a „Financial Times”-ban attól tart, hogy csúnya belharc törhet ki: „El tudja képzelni, hogy Macron elnök alárendeli magát Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek, vagy fordítva? Az USA katonai hegemóniája eddig mindenkit magával húzott.”

A piszkos pénzügyek

Végezetül a finanszírozás kérdése is felmerül. Röttgen helyesen állapítja meg, hogy a gazdasági potenciál megvan ahhoz, hogy szembeszálljunk Putyinnal. Elvégre az EU bruttó hazai terméke tízszer nagyobb, mint Oroszországé. „Ami Európát visszatartja, az a politikai akarat hiánya” – érvel Röttgen.

A Covid segélycsomaghoz hasonlóan a közös államkötvények kézenfekvő választás lennének a védelmi kiadások finanszírozására. A németek – és különösen a hollandok – azonban hevesen ellenzik az eurókötvényeket, amelyeket még mindig ördögtől valónak tartanak.

A finanszírozási problémát azonban meg kell oldani, mert még akkor sem fog megszűnni a probléma, ha Ukrajnában béke lesz – és ez egy nagy „ha” . Európának meg kell tanulnia megvédeni magát. Az a remény, hogy Oroszország évtizedekre meggyengül, illúzió. A NATO legfőbb szövetséges parancsnoka, Christopher Cavoli már most arra figyelmeztet, hogy az orosz hadsereg „erősebben fog kijönni ebből a háborúból, mint amilyen ma”.

Nem véletlen tehát, hogy múlt kedden a lengyel fővárosban találkoztak az úgynevezett „weimari háromszög” (Franciaország, Németország és Lengyelország) külügyminiszterei, valamint olasz, brit, ukrán és spanyol kollégáik. Európában több vezető attól tart, hogy a megválasztott amerikai elnök csökkentheti az amerikai katonai jelenlétet Európában, és átértékelheti az USA NATO-val kapcsolatos álláspontját. De Nyugat-Európa vezetői tudják, hogy Lengyelország egy olyan szereplő, amelynek mindenkor komoly szava van Washingtonban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egy nagy kérdése van a vasárnapi német választásoknak
Wéber Balázs | 2025. február 23. 05:53
Az előrehozott német szövetségi parlamenti választásokon a jobbközép CDU-CSU győzelme több mint valószínű – a legnagyobb kérdés, hogy miként teljesítenek majd a potenciális koalíciós partnerek, és ez elég lesz-e egy életképes kormány megalakításához. A radikális jobboldali AfD ugyan várhatóan megerősödik, de kormányra nem kerülhet, mivel egyik párt sem hajlandó vele összefogni. Hét pártnak is reális esélye van arra, hogy bekerüljön a Bundestagba. A választók számára a béke, a gazdaság, a szociális igazságosság és a migráció voltak a legfontosabb kampánytémák. 
Nemzetközi Exkluzív: bejutottunk a német kancellár zártkörű kampányzárójára
Vágó Ágnes | 2025. február 22. 20:41
Németországban vasárnap előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Helyszíni riportunk Potsdamból, ahol sikerült bejutnunk Olaf Scholz helyieknek tartott kampányzárójára, és még SPD-s szőlőcukrot is kaptunk. Szóba került többek között az ukrajnai háború, a nyugdíjak és az elszálló albérletárak.
Nemzetközi Közel az osztrák kormánykoalíció megalakulása
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 17:06
Közel áll a megállapodáshoz egy új kormánykoalíció megalakításáról Ausztriában az Osztrák Néppárt (ÖVP), az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a NEOS liberális párt – jelentette be szombaton Christian Stocker, az ÖVP ideiglenes elnöke.
Nemzetközi Törölték Skócia első pofonharc versenyét, nyomós az oka
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:01
Egészségügyi figyelmeztetés miatt törölték Skóciában a pofonharc versenyt, amit először rendeztek volna meg. 
Nemzetközi A hatodik túszt is átadták Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 15:21
Újabb hat izraeli túsz szabadult a Hamász fogságából.
Nemzetközi Zelenszkij mégsem írja alá a ritkafémföldfém-megállapodást?
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 13:45
Ukrán források szerint Zelenszkij egyelőre nem hajlandó aláírni a rikaföldfémekkel kapcsolatos megállapodást.
Nemzetközi Robert Fico Donald Trump szavait ismételte el
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 12:46
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint az ukrán elnök és az Európai Unió a háború lezárására vonatkozó erőfeszítéseket akadályozza – a politikus erről Washingtonban az amerikai konzervatívok éves gyűlésén, a CPAC-en helyi idő szerint pénteken beszélt.
Nemzetközi Vészhelyzetet hirdettek az Amazonasnál
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 12:19
Az amazóniai Buriticupuban körülbelül 1200 ember veszíti el otthonát. A lakosok szerint a probléma 30 év alatt eszkalálódott.
Nemzetközi Késelés történt a berlini holokauszt emlékműnél
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 11:59
Megkéseltek egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél néhány nappal a sorsdöntő választások előtt.
Nemzetközi Még mindig fennáll a veszély, hogy Ferenc pápa vérmérgezést kaphat
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 11:40
Ferenc pápának nyugodt éjszakája volt, és még legalább egy hétig a kórházban marad. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG