Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy a bizonyítékok alapján Oroszország egyre fokozódó mértékben alkalmaz vegyi fegyvereket, és szigorúbb nemzetközi szankciókat sürgetett Moszkvával szemben – számol be róla a Reuters.
„A legfontosabb következtetés az, hogy megerősítést nyert: Oroszország intenzívebben használ vegyi fegyvereket. Ez különösen aggasztó, mert egy olyan tendenciát tükröz, amelyben ezek az eszközök egyre inkább normalizálódnak és beépülnek az orosz hadviselés gyakorlatába” – fogalmazott a tárcavezető.
Fotó: X/@DefensieMin
A német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) megerősítette az állításokat, hozzátéve, hogy a holland partnerügynökséggel együttműködésben gyűjtötték be a bizonyítékokat.
A holland katonai hírszerzés (MIVD) vezetője, Peter Reesink szerint saját, független forrásaik is alátámasztják a megállapításokat.
A Reuters ugyanakkor nem tudta függetlenül ellenőrizni, hogy a konfliktus bármelyik résztvevője használt-e tiltott vegyi anyagokat.
Our Dutch intelligence agencies reveal Russia is intensifying its use of chemical weapons in Ukraine.
— Ruben Brekelmans (@DefensieMin) July 4, 2025
It is normalized and widespread. Chloropicrin is dropped by drones to drive soldiers out of trenches, and then kill them.
Horrible and unacceptable. https://t.co/ZRKP9BHawx pic.twitter.com/n3g0EY29Bx
Kölcsönös vádak
Az Egyesült Államok tavaly májusban vádolta meg először Oroszországot klórpikrin bevetésével – ez egy, a könnygáznál jóval mérgezőbb vegyület, amelyet először Németország használt az első világháború idején.
Ukrajna szerint Oroszország több ezer alkalommal vetett be vegyi fegyvert az invázió kezdete óta.
Eközben Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán azt állította, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) klórpikrin nyomait fedezte fel ukrán robbanószerkezetekben az ország keleti részén. Kijev következetesen tagadja, hogy ilyen eszközöket használna.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW), a Hágában működő nemzetközi leszerelési testület, korábban úgy fogalmazott, hogy a felek által megfogalmazott kölcsönös vádak „nem bizonyultak kellően megalapozottnak”. Az ügynökséget eddig nem kérték fel átfogó vizsgálat lefolytatására, mivel az ilyen eljárás kezdeményezése a tagállamok hatásköre.