3p

Holland és német hírszerzési források szerint Oroszország kiterjedten alkalmaz tiltott vegyi fegyvereket az Ukrajna elleni háborúban – közölték pénteken. A jelentések szerint orosz erők fojtógázt dobnak le drónokról, hogy ezzel kényszerítsék a lövészárkokban rejtőző ukrán katonákat a kimászásra, ahol célba veszik őket.

Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy a bizonyítékok alapján Oroszország egyre fokozódó mértékben alkalmaz vegyi fegyvereket, és szigorúbb nemzetközi szankciókat sürgetett Moszkvával szemben – számol be róla a Reuters.

„A legfontosabb következtetés az, hogy megerősítést nyert: Oroszország intenzívebben használ vegyi fegyvereket. Ez különösen aggasztó, mert egy olyan tendenciát tükröz, amelyben ezek az eszközök egyre inkább normalizálódnak és beépülnek az orosz hadviselés gyakorlatába” – fogalmazott a tárcavezető.

Ruben Brekelmans holland hadügyminiszter kemény állításokat fogalmazott meg
Ruben Brekelmans holland hadügyminiszter kemény állításokat fogalmazott meg
Fotó: X/@DefensieMin

A német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) megerősítette az állításokat, hozzátéve, hogy a holland partnerügynökséggel együttműködésben gyűjtötték be a bizonyítékokat.

A holland katonai hírszerzés (MIVD) vezetője, Peter Reesink szerint saját, független forrásaik is alátámasztják a megállapításokat.

A Reuters ugyanakkor nem tudta függetlenül ellenőrizni, hogy a konfliktus bármelyik résztvevője használt-e tiltott vegyi anyagokat.

 

Kölcsönös vádak

Az Egyesült Államok tavaly májusban vádolta meg először Oroszországot klórpikrin bevetésével – ez egy, a könnygáznál jóval mérgezőbb vegyület, amelyet először Németország használt az első világháború idején.

Ukrajna szerint Oroszország több ezer alkalommal vetett be vegyi fegyvert az invázió kezdete óta.

Eközben Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán azt állította, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) klórpikrin nyomait fedezte fel ukrán robbanószerkezetekben az ország keleti részén. Kijev következetesen tagadja, hogy ilyen eszközöket használna.

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW), a Hágában működő nemzetközi leszerelési testület, korábban úgy fogalmazott, hogy a felek által megfogalmazott kölcsönös vádak „nem bizonyultak kellően megalapozottnak”. Az ügynökséget eddig nem kérték fel átfogó vizsgálat lefolytatására, mivel az ilyen eljárás kezdeményezése a tagállamok hatásköre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megjött a magyar kormány válasza arra, hogy Ukrajna bekérette a nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:51
Magyar Levente szerint a magyar nagykövet nem kapott lehetőséget a válaszra.
Nemzetközi Sötétbe borult egy európai főváros, nem járnak a metrók sem
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 14:31
Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Prága jelentős része. A több mint egymillió lakosú cseh fővárosban leállt a villamosközlekedés, és nem jár metró sem – közölte a honlapján a prágai közlekedési vállalat.
Nemzetközi Ukrajna bekérette a magyar nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:08
„Olekszandr Miscsenko, Ukrajna külügyminiszter-helyettese Heizer Antal ukrajnai magyar nagykövettel folytatott találkozóján hangsúlyozta: az ukrán fél számára nyilvánvaló, hogy a Magyarországon uralkodó politikai erők minden körülmények között belpolitikai harcba próbálják belerángatni Ukrajnát” – fogalmaz az ukrán külügy.
Nemzetközi Kína megkíméli a francia konyakgyártókat a dömpingvámoktól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 12:33
Peking mentesíti a legnagyobb francia konyakgyártókat – köztük a Pernod Ricard-t, az LVMH-t és a Rémy Cointreau-t – az Európai Unióból származó brandyre kivetett akár 35 százalékos dömpingvámok alól, feltéve, hogy termékeiket minimum áron értékesítik a kínai piacon.
Nemzetközi Törékeny a béke a két milliárdos népességű atomhatalom között
Káncz Csaba | 2025. július 4. 10:09
A BRICS+ csúcstalálkozó küszöbén India és Kína óvatos közeledése újabb incidensekkel néz szembe, a határfeszültségektől kezdve a regionális rivalizálásig. A Kínából érkező beruházásokat szigorúan ellenőrzik: a kulcsfontosságú ágazatokat nagyító alá veszik, és több kínai alkalmazás („app”) továbbra is be van tiltva. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Szomorú meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:49
Az elemzők által vártnál erőteljesebben csökkentek a német feldolgozóipari megrendelések májusban havi szinten a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
Nemzetközi Etiópia befejezte a vitát kiváltó hatalmas nílusi gát építését
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:51
Etiópia csütörtökön bejelentette, hogy elkészült a Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) építésével a Kék-Níluson, amely évek óta viták tárgya Kairóval. A létesítmény kulcsfontosságú Etiópia számára, ugyanakkor Egyiptom – amely a folyóra alapozza vízellátását és mezőgazdaságát – egzisztenciális fenyegetésként tekint a projektre.
Nemzetközi Ebben Putyin Oroszországa az első
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:25
Oroszország csütörtökön bejelentette, hogy elfogadta Afganisztán új nagykövetének megbízólevelét, így elsőként ismeri el hivatalosan a tálib vezetést.
Nemzetközi Washington újabb szankciókkal veszi célba Irán bevételeit
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:01
Az Egyesült Államok újabb gazdasági szankciókat jelentett be az iráni olajkereskedelem és a Hezbollah pénzügyi hálózatai ellen, amelynek célja Teherán bevételi forrásainak elvágása.
Nemzetközi A bolíviai kongresszusban elszabadultak az indulatok a kínai–orosz lítiumügyletek miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 06:40
A bolíviai kongresszus alsóházában csütörtökön a képviselők vízzel öntötték le, és szeméttel dobálták meg Alejandro Gallardo energiaügyi minisztert, miközben dulakodás tört ki a kínai és orosz cégekkel kötött, mintegy 2 milliárd dollár értékű lítiumszerződések ügyében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG