Nincs olyan, hogy túl sok házasság – az oroszországi muszlim közösség vezetője közzétette a többnejűség engedélyezéséről szóló vallási kinyilatkoztatás szövegét. Nyilvánvaló, hogy ezt csak az orosz kormány engedélyével tehetik meg az Oroszországban élő muszlimok. A Kommerszant orosz napilap cikkéből kiderül, hogy mindebben szerepet játszhat, hogy növelni akarják a születésszámot és erősíteni az abortusz elleni küzdelmet.
Az oroszországi Emberi Jogok Elnöki Tanácsa (HRC) az Orosz Föderáció Muszlimok Spirituális Adminisztrációjának (SDM) álláspontját – a többnejűség oroszországi bevezetését – „kihívásnak nevezte az állam és a jogrendszer számára”. (Ami finom megfogalmazása annak, hogy mindez ellentétben áll a jelenlegi orosz jogrendszerrel.)
Eddig is éltek muszlimok százezerszámra az orosz birodalomban és bizonyára létezett titokban többnejűség is, de a téma nem került terítékre ilyen magas szinten.
Mint kiderül a cikkből, az utóbbi időben nőtt a második, harmadik és negyedik házasságok száma, ezért vallási kinyilatkoztatást, azaz fatvát adtak ki ennek kreteiről. A szakértő szerint így a muszlim papság megoldást kínálhat a születésszám növeléséről és az abortusz elleni küzdelemről szóló viták eldöntésére.
December 20-án Ildar Aljautdinov, az Orosz Muzulmán Szellemi Igazgatóság elnökhelyettese közzétette a fatva szövegét, amely az orosz muzulmán közösség többnejűségével foglalkozik. A dokumentum szerint „lehetséges, hogy egy már házas férfi nikát, azaz vallási iszlám házasságot kössön egy másik nővel.”
Ez azonban azt is kimondja, hogy a férfinak csak bizonyos esetben van joga a többnejűséghez: ha a feleség „egészségügyi okokból, reproduktív korának vége, vagy egyéb objektív ok miatt nem tud gyermeket szülni” vagy nem hajlandó szülni, azaz a házastársak között „szexuális összeférhetetlenség” áll fenn. Azt leszögezik, hogy „a férjnek tisztességesen és egyenlően kell bánni minden feleséggel szemben”. Azaz, mindegyiknek egyforma mértékű anyagi támogatást kell nyújtani, külön lakhatást biztosítani, valamint „egyenlő időt kell töltenie mindegyik feleséggel a velük való megegyezés szerint.”
Az arcot eltakaró kendőn is vitatkoznak
Szigorúan véve iszlám szempontból a többnejűségre vonatkozó fatvára nincs is szükség, hiszen a legtöbben tudják, hogy az iszlám ezt lehetővé teszi – nyilatkozta Ahmet Jarlikapov, az Euro-Ázsiai Tanulmányok Központjának és az MGIMO Nemzetközi Tanulmányok Intézetének vezető kutatója. Ugyanakkor a különböző iszlám vallási központokból származó vallási kinyilatkoztatások néha ellentmondanak egymásnak, az egyik megengedheti, a másik megtilthatja. Legutóbb az iszlám papság körében ekkora vitát a nikáb – az arcot eltakaró kendő – viselésének tilalmáról szóló fatva váltott ki: számos kaukázusi vallási központ támogatta a Dagesztáni Muzulmán Szellemi Igazgatóság erre vonatkozó döntését, míg az orosz Muszlim Spirituális Igazgatóság bírálta a dokumentumot.
„Számomra úgy tűnik, hogy a többnejűségről szóló fatvával a Muszlim Spirituális Igazgatóság megpróbál belefolyni a születésszámról és az abortusz elleni küzdelemről szóló oroszországi vitába, saját megoldást javasolva” – tette hozzá a szakember.
Kirill Kabanov, az Emberi Jogok Elnöki Tanácsának tagja az orosz Muszlim Spirituális Igazgatóság döntését kihívásnak nevezte, ami kritikus álláspontot takar. Az Emberi Jogi Tanács vezetője, Valerij Fagyejev azonban azt mondta a Kommerszantnak, hogy Kabanov véleménye egy a sok közül, nem tekinthető hivatalosnak. Azt javasolta, hogy alaposabban vitassák meg a helyzetet, mielőtt végleg döntenének
Mi lesz a közös vagyonnal?
A vallási előírások nem helyettesíthetik a házasságra vonatkozó orosz jogszabályokat – emlékeztetett rá Ruben Markarian, az Orosz Jogász Kamara alelnöke. Elmondása szerint joggyakorlatában előfordultak olyan esetek, amikor egy „vallási házasság”, amelyet egy nő törvényesnek hitt, évek múltán problémát okozott számára, például lehetetlenné vált a nevére is bejegyzett, közösen szerzett vagyon felosztása.
Oroszországban már egy ideje minden erővel és számos eszközzel kívánják növelni a születésszámot, ami nem szól másról, mint a nagyhatalom jövőbeni erősítéséről és persze a háború okozta veszteségek pótlásáról.
Hogy mindehhez mit szólnak a muszlim nők, arról egy szó sem esik az orosz híradásokban.