Negyedik éve vezeti a leggazdagabb angolok listáját Gopi Hinduya. Vagyonát a The Times elemzői 35 milliárd fontra becsülték – ez mindössze 5 millió fonttal marad el a tavalyi értéktől.
Az idén 85 éves üzletembert szintén indiai származású brit állampolgárok követik: David és Simon Reuben, együttes vagyonuk 26,8 milliárd fontra (jelenlegi árfolyamon 12 810 milliárd forintra) tehető.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokán sem „tőzsgyökeres brit” áll. Sir Leonard Blavatnik – vagyona 25,7 milliárd font – ugyanis Ukrajnából érkezett az Egyesült Királyságba, és amerikai állampolgársággal is rendelkezik. Ő többek közt a Warner Music tulajdonosa és úgy tűnik, a válság őt érintette a legjobban, hiszen vagyona egy év alatt 20 százalékkal csökkent.
A negyedik helyen szintén egy Sir áll, mégpedig Sir James Dyson, akit porszívókirálynak is emlegetnek a szigetországban, vagyonát 20,8 milliárd fontra teszik. Az ötödik leggazdagabb britnek Idan Ofert találták a lap szerkesztői. A hajózási iparban aktív üzletember is tekintélyes, 20,1 milliárdos vagyont mondhat magáénak.
A The Times idei listája 350 nevet tartalmaz. A legtehetősebb britek összvagyona a lista szerint 772,8 milliárd fontra rúg. A „belépőszint” érdekes módon 345 millió font, amelyet Charlotte Tilbury tudott teljesíteni. A hölgy neve itthon nem jelent sokat, de a kozmetikai iparban a nevével jelzett márka neve jól cseng.
A listát átbögészve egy sor ismerős név bukkan fel az olvasónak. Itt van például Rishi Sunak a volt miniszterelnök, aki 640 millió fontos vagyonát (ez a 238. helyre volt elegendő) biztos nem kormányfőként szerezte, hiszen hosszú évek óta ott van a The Times gazdaglistáján.
Fotó: Nortfoto
Jóval előrébb áll Sir Richard Branson, aki a 72. A különc milliárdos vagyonát 2,4 milliárdra teszik. Alig pár hellyel mögötte, a 81. helyen találjuk a másik brit fenegyereket. Bernie Ecclestone, a Forma-1 autóversenyek egykori „korlátlan ura” éppen 2 milliárd fontos vagyont tudott felhalmozni. De itt, ezen a listán van feltüntetve a két IKEA-örökös, Jonas és Matthias Kamprad is, akik neve mellé 1,77 milliárdot írtak a szerzők.
Szerencsére nem csupán üzletemberek és iparbárók találhatók ezen a listán. Ott van például Sir Paul McCartney és JK Rowling is. Az egykori Beatle a 151. helyet érte el 1 milliárd fontos vagyonnal, míg a Henry Potter könyvek szerzőjének 945 millió fontos vagyont tulajdonítanak. Ennek közel felével, 500 millió fonttal kell megelégednie a musical „piac” koronázatlan királyának, Andrew Llyod-Webbernek.
Kelet-európai üzletember viszont csak egy található a leggazdagabb britek között: Daniel Kretinsky. A cseh milliárdos az angol postát (a Royal Mail-t) és az egyik legnagyobb szupermarketláncot, a Sainsbury-t is birtokolja. Vagyonát 7,79 milliárd fontra taksálják.
Fontos részét képezi az idei gazdaglistának a legnagyobb adományozókat felsoroló melléklet. Érdekes módon a charity-csúcson nem a leggazdagabbak állnak. A legtöbbet Suneil Setiya és Greg Skinner adományozta. A két, pénzügyi szektorban tevékenykedő üzletember vagyona egyenként 980 millió font, amelynek közel 14 százalékát fordították tavaly közcélokra. A harmadik helyen álló Chris Hohn vagyona ennél jóval több, 8,1 milliárd dollár, aminek 12 százalékát, azaz 983 millió fontot fordított adományozásra. A The Times által felsorolt gazdagok többsége a klímavédelemre, a rákkutatásra és a leszakadt társadalmi csoportok támogatására adományozott. Köztük van Harry Styles is. A mindössze 31 éves énekes legutóbbi világkörüli turnéja 460 millió fontos bevételt hozott, ebből adományozott 5,3 milliót jótékonysági célokra.