A svájci lap cikke az izraeli kormányfő budapesti hivatalos látogatásával kapcsolatban – Benjámin Netanjahu csütörtök hajnalban érkezett a magyar fővárosba Orbán Viktor miniszterelnök meghívására – kiemeli: Magyarország ignorálja a kötelességét, hogy letartóztassa Netanjahut, aki ellen az ICC elfogatóparancsot adott ki tavaly novemberben „háborús bűnök és emberiség elleni bűnök miatt.”
Az izraeli miniszterelnököt februárban Donald Trump amerikai elnök ugyan már fogadta Washingtonban, az Egyesült Államok – Izraelhez hasonlóan – nem tagországa az ICC-nek, ezért nem köti a letartóztatási parancs.
Ezzel szemben Magyarország – emlékeztet a Neue Zürcher Zeitung – 2001-ben, az első Orbán-kormány idején ratifikálta a bíróság alapokmányát, a Római Statútumot. Emiatt a magyar hatóságoknak kötelességük lenne letartóztatni Netanjahut, majd kiadni a hágai bíróságnak. (A Római Statútumot Magyarország a mai napig nem hirdette ki. – a szerk.) A svájci lap cikkének megjelenése után, csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette: a kormány arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Fotó: Facebook/Szalay-Bobrovniczky Kristóf
A magyar miniszterelnök ugyanakkor nemcsak erősen kritizálta és hibásnak nevezte az ICC döntését, hanem demonstratív módon meghívta az izraeli kormányfőt. Egyúttal jelezte, hogy Netanjahu szabadsága és biztonsága Magyarországon garantált.
A svájci lap megjegyzi azt is, hogy Orbán Viktor alatt Magyarország Izrael egyik legszorosabb szövetségese lett Európában, ami azért figyelemre méltó, mert – mint írják – a magyar kormány rendszeresen relativizálja a magyar vezetés részvételét a Holokausztban 1944-től, valamint azért is, mert a jelenlegi kormány „egyértelműen antiszemita konnotációjú kampányt folytat Soros György magyar-amerikai befektető” ellen.
Orbán Viktort és Benjamin Netanjahut ugyanakkor összeköti a konzervatív világnézetük és az autokrata hatalmi viselkedésük, teszi hozzá a lap.
Izraeli lapok szerint Netanjahu budapesti látogatásával Trump vitatott Gáza-tervének akarja megnyerni Orbán Viktort, amely a palesztinok nemzetközi jogba ütköző kitelepítését célozza a Gázai övezetből.
A közel-keleti politikában ugyanakkor Magyarország nem releváns szereplő – írja a Neue Zürcher Zeitung – , tehát az izraeli kormányfőnek sokkal inkább az lehet a célja, hogy demonstrálja nemzetközi cselekvőképességét, és megmutassa, hogy a letartóztatási parancsot még Európában is ignorálják.
Orbán Viktornak pedig ismét lehetősége van arra, hogy provokatőrként lépjen fel.
Az Orbán Viktor által adott garanciákkal tehát Netanjahunak aligha van mitől tartania: 15 év gyakorlatilag korlát nélküli hatalom után a magyar kormányfő már nagyrészt kontroll alá vonta az igazságszolgáltatást, a jogállam már csak elégtelenül működik.
A magyar miniszterelnök a Netanjahu-meghívással végeredményben aláássa az ICC már amúgy is sérült hitelességét, írja a svájci lap végezetül.