Németországban megkezdődtek az előkészületek egy olyan konfliktusra, amely közvetlenebb hatással lenne az országra, mint az orosz-ukrán háború, írta meg a német Frankfurter Allgemeine Zeitung. A lap szerint a Bundeswehr (német haderő) a kormány által jóváhagyott „Operationsplan Deutschland” (Németország haditerve) alapján kezdte meg a vállalatok felkészítését. Az ezeroldalas dokumentum bizalmas információkat tartalmaz, beleértve a katonai szempontból kiemelten védendő épületek és infrastruktúrák listáját, valamint részletes intézkedési terveket egy esetleges védelmi helyzetre vagy feszültségre, például egy orosz manőverre a NATO keleti határán.
A terv pontosan körvonalazza a gazdaság szerepét. Hamburgban a Kereskedelmi Kamara szervezett eseményén Jörn Plischke alezredes, a helyi parancsnokság vezetője adott tanácsokat a vállalatoknak. A F.A.Z. információi szerint az alezredes például azt javasolta, hogy „száz alkalmazottonként legalább öt további teherautó-sofőrt képezzenek ki”.
Ez azért szükséges, mert a német teherautók hetven százalékát kelet-európai sofőrök vezetik, akik konfliktus esetén nem biztos, hogy elérhetők lesznek.
Plischke szerint minden vállalatnak tervet kell készítenie arra vonatkozóan, hogy válsághelyzetben milyen feladatokat várnak el a dolgozóktól. Az önvédelem érdekében fontos, hogy a munkavállalók tisztában legyenek a biztonsági kérdésekkel. Javasolta például dízelgenerátor vagy saját szélturbina beszerzését az energiaellátás biztosítására.
Hasonló események az ország más részein is zajlanak, mivel a tartományi parancsnokságok feladata a tervek végrehajtása. Plischke felhívta a figyelmet a drónmegfigyelésekre, kémkedési kísérletekre és a kibertámadások gyakoribbá válására, amelyek Oroszország háborús előkészületeit jelzik.
A hírszerzés szerint Oroszország négy-öt éven belül támadásra kész lehet, jelenleg havonta huszonöt harckocsit gyárt, míg Németország évente csupán hármat.
Bertram Brossardt, a Bajor Gazdasági Szövetség ügyvezetője hangsúlyozta ennek jelentőségét, és Helmuth von Moltke tábornagy híres mondatával szemléltette a helyzetet: „Egyetlen terv sem éli túl az első ellenséges érintkezést.”