Olaf Scholz német kancellár hétfőn bejelentette, hogy a G20 csúcstalálkozón tárgyalni fog Hszi Csin-ping kínai elnökkel a kettős felhasználású eszközök – olyan termékek, amelyek civil és katonai célokra is használhatók – szállításáról, írta meg a Reuters. Szeptemberben a Reuters mutatta be, hogy bizalmas információk szerint egy kínai gyár katonai drónokat készít Oroszország számára, amelyeket az ukrajnai háborúban használnak fel, később pedig az is kiderült, hogy emiatt az Európai Unió szankciókat fontolgat Kínával szemben.
Az Európai Unió többször figyelmeztette a világ országait – köztük Kínát is – , hogy ne nyújtsanak segítséget Oroszországnak, amely 2022-ben támadta meg Ukrajnát.
Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn kijelentette: a kínai drónsegítség „következményekkel kell és fog járni”.
Amikor Scholzot arról kérdezték, hogy egyetért-e minisztere szavaival és tárgyal-e a kérdésről Hszi Csin-pinggel, úgy válaszolt: „Mindig foglalkoztam az úgynevezett kettős felhasználású eszközök kérdésével, mert különböző gyakorlatok léteznek, de nem szabad naivnak lennünk.” Hozzátette: elfogadhatatlannak tartja, hogy észak-koreai katonákat küldenek Ukrajnába, és ezt is felveti majd Hszi-nek.
Amikor az amerikai döntésről kérdezték, amely lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy hosszú távú légicsapásokat hajtson végre Oroszország területén, Scholz kijelentette, hogy Németország nem fogja követni ezt, és nem küld hosszú hatótávolságú Taurus rakétákat Ukrajnának. „Ez olyasmi, amit nem tehetek meg, és nem is akarok megtenni” – mondta, mivel ezzel Németország közvetlen részesévé válna a háborúnak. Hozzátette: az eddig szállított fegyverek célja nem az, hogy mélyen az orosz területekre csapjanak le, de kivételt tett Harkivval, ahol a támadások közvetlenül az orosz határ túloldaláról érkeznek.