Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt – írja az erdélyi Krónika Online. Az államfő lemondása szerdán lép hatályba. Iohannis nyilatkozatában azt közölte, a lépés
- haszontalan, mivel hamarosan úgyis új államfő lépne hivatalba,
- indokolatlan, mivel sosem sértette meg az Alkotmányt,
- káros, mert mindenki veszít vele, senki sem nyer általa.
„Néhány nap múlva a parlament megszavazza a felfüggesztésemet, és Románia válságba kerül, mivel népszavazást írnak ki az elnök leváltásáról. Ennek belföldi és külügyi vonzatai is lesznek” – mondta a távozó államfő.
A Krónika Online úgy értesült, Iohannis a bejelentés előtt egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a kisebbségi frakció alkotta kormánykoalíció vezetőivel.
Fotó: MTI / EPA / Robert Ghemen
A lemondás előzménye, hogy Iohannis mandátuma decemberben lejárt, az alkotmánybíróság azonban arra hivatkozva érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét, hogy a hírszerző szervek azt állították: a választási folyamatba egy külföldi állami szereplő avatkozott be, és az első fordulót megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu online manipuláció következtében győzhetett.
Az alkotmánybíróság azt is kimondta, az új államfő megválasztásáig Iohannis hivatalban maradhat. Ugyanakkor a parlamentben kezdeményezték Iohannis hivatalából történő elmozdítását. A Fiatal Emberek Pártja (POT) szerdán jelentette be, hogy ismét benyújtotta a képviselőházban és a szenátusban a Klaus Iohannis elnök felfüggesztését célzó indítványt és a támogató aláírásokat, melyhez csatlakoztak a AUR, az S.O.S. Romania és az USR tagjai is.
A lap felidézi, Iohannis lemondását a kormánykoalícióban részt vevő RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor is szorgalmazta egy szombati interjúban. Szerinte a kormánykoalíció és a közös elnökjelölt, Crin Antonescu számára az lett volna az ideális, ha Klaus Iohannis elnök lemondott volna tisztségéről a mandátuma lejárta után, és helyét Ilie Bolojan szenátusi elnök vette volna át. Az erdélyi magyar pártvezető szerint a májusi elnökválasztásig állandó feszültség lesz a társadalomban. Maga Antonescu szintén hasonló értelmű kijelentéseket tett vasárnap este.
Fotó: MTI / MTI Fotószerkesztőség / Kiss Gábor
A Krónika Online ismerteti, az elnök hivatalából történő felfüggesztését az összes képviselő és szenátor legalább egyharmadának kell kezdeményeznie. Ha összegyűlik a szükséges számú támogató aláírás, a parlament két háza együttes ülésén szavaz a felfüggesztésről, amelyhez egyszerű többség szükséges. Ha a többség megszavazza, akkor az államfőt felfüggesztik hivatalából, és 30 napon belül népszavazást kell kiírni, amelyen a polgárok eldönthetik, hogy támogatják az államfő elmozdítását vagy sem. Ha a referendumon a többség a jelenlegi államfő hivatalban maradása mellett dönt, akkor nincs további teendő, ha azonban az elmozdítására szavaz, akkor új elnökválasztást kell kiírni. A felfüggesztés időtartamára az ügyvivő államfői teendőket a második számú legfontosabb közméltóság, a szenátus – jelen esetben Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő vezetője – elnöke látná el.