A Donald Tusk vezette PO-kormány az elmúlt közel egy évben gyakorlatilag semmilyen katonai vagy pénzügyi támogatást nem nyújtottak Kijevnek az elődjükhöz, a Jarosław Kaczyński által vezetett PiS-hez képest – írja pénteki bejegyzésében Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemző. A Facebookon tett posztjában felidézi, a botrányt pénteken a lengyel Gazeta Wyborcza robbantotta ki, amikor megírták, hogy a Csehország által év elején elindított tüzérségi lőszer kezdeményezés keretében a 18 résztvevő ország közül egyedül Lengyelország nem szállt még bele pénzzel a projektbe.
Emlékeztet, a cseh kezdeményezést a csehek 2024 februárjában jelentették be: ennek keretében 800 ezer tüzérségi lőszerre szerződtek le egy sor meg nem nevezett országgal, Ukrajna számára, amely akkor súlyos lőszerhiánnyal küzdött. Ehhez próbálták megteremteni a finanszírozást. 18 ország csatlakozott, Tuskék márciusban jelentették be a projektben való részvételt, bár összeget akkor nem mondtak. A lőszerek beszerzéséhez összesen 2 milliárd dollárra volt szükség.
A legtöbb pénzzel a németek szálltak be a cseh kezdeményezésbe. A lengyelek a korábbi ígéretekkel ellentétben még semmit nem adtak bele – áll Bendarzsevszkij posztjában, aki a Kiel Institute adataival támasztotta alá az értesülést. Hozzátette, Lengyelország a PiS-kormányzat alatt összesen több mint 4,3 milliárd euró támogatást nyújtott Ukrajnának, és ezzel 2022 és 2023 folyamán az egyik legfontosabb támogatója volt a háborúban álló országnak, ezzel szemben a Tusk-kabinet fennállása alatt kevesebb mint 7 millió euró támogatás ment a megtámadott Ukrajnának, amit ők a Starlink műholdrendszerek beszerzésére fordítottak.
Ukrajna legfontosabb európai támogatójává az elmúlt másfél évben Németország vált, amely ez idáig 14,7 milliárd eurót adott Kijevnek közvetlen pénzügyi támogatás, katonai eszközök vagy humanitárius segély formájában – zárul az elemző posztja.
Az orosz–ukrán konfliktusról folyamatosan frissülő hírfolyamunkat ide kattintva olvashatja. >>