A 193 tagú ENSZ Közgyűlés a hagyományokat követve azért ül össze, hogy megemlékezzen a világ egyik vezetőjéről, aki halálakor államfő volt. A tisztelgésen Raisziról szóló beszédek hangzanak el.
„Semmilyen minőségben nem veszünk részt ezen az eseményen" - mondta a Reutersnek egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő. Az amerikai bojkottról korábban nem számoltak be.
Irán New York-i ENSZ-képviselete nem kívánta kommentálni a hírt.
A keményvonalas Raiszi, akit Ali Hamenei ajatollah legfelsőbb vezető potenciális utódjaként tekintettek, meghalt, amikor helikoptere rossz időben lezuhant az azerbajdzsáni határ közelében lévő hegyekben május 19-én.
„Az Egyesült Nemzetek Szervezetének az iráni nép mellett kell kiállnia, nem pedig több évtizedes elnyomójuknak kell emléket állítani" - mondta az amerikai tisztviselő. „Raiszi számos szörnyű emberi jogi visszaélésben vett részt, beleértve több ezer politikai fogoly 1988-as bírósági eljárás nélküli meggyilkolását."
„A feljegyzett legsúlyosabb emberi jogi visszaélések némelyike, különösen az iráni nők és lányok ellen, az ő hivatali ideje alatt történt" - mondta a tisztviselő.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa május 20-án egy független ülés elején már egy pillanatnyi néma csenddel megemlékezett a helikopter-baleset áldozatairól. Robert Wood, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövet-helyettese vonakodva állt 14 kollégája mellé.
Az Egyesült Államok „hivatalos részvétét” fejezte ki Raiszi halála miatt – közölte az amerikai külügyminisztérium május 20-án. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője már aznap kijelentette: „Kétségtelen, hogy ez egy olyan ember volt, akinek sok vér tapadt a kezéhez. "