1988. december hetedikén lemond Grósz Károly. A Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottsága rendkívüli pártkongresszust hív össze. A decemberi kongresszus a szovjet gyógykezeléséről hazatért Kádár János beszédével kezdődik. Kádárt egyhangúan helyezik vissza a főtitkári posztra. Másnap a Politikai Bizottság rövid közleményt ad ki az ellenforradalmi elemek elleni harc szükségességéről. Németh Miklós miniszterelnök az osztrák követségre menekül, Marjai József lesz az új miniszterelnök. Grósz Károlyt az Elnöki Tanács elnökévéválasztja az Országgyűlés. Az elnök bejelenti, hogy feloszlatják az ellenzéki szervezeteket. Aznap éjjel a munkásőrség egységei letartóztatják az ellenzék szinte valamennyi vezetőjét.
1989. január hetedikén az illegalitásban működő MDF felhívására több százan vonulnak az utcára, és elfoglalják a Lánchidat. Az esti órákban bevetik a karhatalmat. Egy tüntető meghal, harmincöten megsebesülnek. A rendkívüli állapot bejelentése után utcai harcok törnek ki. Marjai Borbély Sándort jelöli belügyminiszternek, a párt pedig kooptálja a Politikai Bizottságba Biszku Bélát és Marosán Györgyöt. A Népszabadság vezércikkben követeli az ellenforradalmi lázadók megbüntetését.
Január huszonharmadikán a Budapesti Katonai Bíróság halálra ítéli azt a két tüntetőt, akiket egy munkásőr meggyilkolásával vádoltak. Az amerikai elnök az ítélet végrehajtásának felfüggesztését követeli, Gorbacsov közli, hogy nem kíván beavatkozni a magyar belügyekbe. Budapestre érkezik Nicolae Ceausescu román pártfőtitkár.
Marjai József televíziós nyilatkozatban kötelezi el kormányát a gazdasági reformok folytatása mellett, ugyanakkor világossá teszi az MSZMP hegemóniája megkérdőjelezhetetlen történelmi szükségszerűség. A miniszterelnök szerint a Budapesti Katonai Bíróság ítéletét a PB tudomásul vette. A rendkívüli állapotot felfüggesztik, de újabb csapatokat rendelnek a fővárosba.
1989. február elsején sztrájk kezdődik több budapesti üzemben. A munkásőrség százakat tartóztat le. A rendőrségi fogdában életét veszíti egy huszonkét éves munkás. A Katona József színház előadásán Cserhalmi György színművész a közönséghez fordul, és kegyelmet követel a két halálraítélt ellenzékinek.
1989. február harmadikán a Budapesti Katonai Bíróság bejelenti, hogy a két elítélt fellebbezését elutasították, az ítéletet végrehajtották. Todor Zsivkov bolgár pártvezető támogatásáról biztosítja Kádár Jánost. Este tüntetők foglalják a Magyar Televízió épületét.
Február negyedikén a munkásőrség és a rendőrség alakulatai ostrom alá veszik a tévészékházat. Az ABC televízió operatőre az amerikai nagykövetség tetejéről filmre veszi három elfogott székházfoglaló statáriális kivégzését. A világsajtó a budapesti mészárlás képeit mutatja. Kádár János interjút ad a BBC-nek. Ellenforradalmár csőcselékről beszél, és jogszerűnek tartja a kivégzéseket. Újabb letartóztatások Budapesten.
1989. február végén több budapesti egyetemen is sztrájkbizottság alakul. Marjai a rendkívüli állapot ismételt bevezetésével fenyegetőzik.
A kormány 1989. március tizenötödikére teljes tüntetési tilalmat rendel el. Ennek ellenére több helyszínen is gyülekezni kezd a tömeg. A rendőrség az utasításra vár. A legfontosabb utakat páncélosok zárják el. Délben már tüntetők ezrei vannak az utcán, és a Deák téren, illetve a Nemzeti Múzeum előtt is beszédeket mondanak.
Kádár János személyesen ad parancsot a tüntetések szétverésére. Délután háromkor egy rendőrségi autóból tüzet nyitnak a demonstrálókra. Sok a halott. Váratlanul harckocsik jelennek meg a Nemzeti Múzeum előtt, és távozásra szólítják fel a rendőröket. A Magyar Televízió és a Magyar Rádió felfüggeszti adását. A Szabad Európa Rádió szerint Kádár János lemondott.
Este kilenckor a Kossuth Rádió közli, hogy megalakult a Nemzeti Megmentés Tanácsa. Hajnal István vezérőrnagy, a budakeszi páncélosdandár parancsnoka, a Nemzeti Megmentés Tanácsának vezetője közleményt olvas be a televízióban. Kádár János öngyilkosságot követett el, a Politikai Bizottság tagjait letartóztatták. Bush elnök telefonon biztosítja Hajnal tábornokot támogatásáról.
Gorbacsov váratlanul elismeri az új magyar vezetést, és utasítja a szovjet csapatokat, hogy semmilyen akcióban se vegyenek részt. Bukarestben és Prágában is zavargások törnek ki, Ceausescut elfogják és kivégzik.
1989. április hetedikén Hajnal Istvánt az ország ideiglenes kormányzójává választják. Többpártrendszert vezetnek be, és a következő tavaszra általános és szabad választást írnak ki. A választást az MDF nyeri az SZDSZ előtt. Hajnal Istvánt köztársasági elnöknek jelölik, de elutasítja a jelölést, és bejelenti, hogy egy amerikai katonai akadémia professzora lesz.
.......................
2014. április hatodikán a FIDESZ újra kétharmados többséget szerez. Az ellenzék csalást emleget. Tölgyessy Péter szerint az ország megállíthatatlanul sodródik a demokrácia teljes felszámolása felé. Hajnal István nyugalmazott professzor virginiai házában nézi a CNN hírtelevíziót. Nem veszi fel a telefont. Már évek óta nem veszi fel.