Barabási Albert-László előadásáról jutott eszembe ez az egész. Barabási arról beszélt, hogy hálózatelméleti módszerekkel nemsokára előrejelezhető az ebola járvány terjedése.
Barabási a hálózatelmélet talán legismertebb képviselője, olyan idézettsége van, mint talán senkinek a világon. A Nature-ben és a Science-ban szinte saját rovata van.
Konkrétan valami olyasmiről van szó, hogy Barabási egy izraeli Ph.D diákkal, Baruch Barzellal írt egy cikket a Nature Biotechnologyba (impakt faktor végtelen, na jó, nem végtelen, de mondjuk 39), és azután tettek valami megjegyzést, hogy ez egy lépés a világjárványok megfékezése irányába. Szerintem nem egészen véletlen, hogy ezt most már nem lehet elolvasni, de ki tudja.
Barabási pár évvel ezelőtt a kontrollelmélet forradalmi hatását jósolta meg a hálózatelméletben (Liuval és Slotine-nal, Nature, impakt faktor 42) , előtte pedig a globális változások jövendölésével kapcsolatban még könyvet is írt (Bursts). És itt most nem beszélek arról, hogy van az alapműve, ami a skálafüggetlen hálózatokat találja meg mindenütt a világban, a molekuláktól az internetig (Linked, a világ egyik legsikeresebb tudományos ismeretterjesztő könyve, ami világjelenséggé tette a hálózatelméletet, mögötte van egy gyakorlatilag végtelen sok ember által idézett cikk, amit Albert Rékával közösen írt).
Azért ez nem kispálya, valljuk meg. Hasonlítsuk össze a fentieket azokkal az okosságokkal, amelyeket Magyarországgal kapcsolatban sütöttek el az összes lehetséges oldalról, az elmúlt években, amelyekért rajongani illik, vagy éppen ellenkezőleg, amelyeket gyűlölni kell. Haloperidol-pozitív Taktaharkányban világhírű józsik szövegein szoktunk nyammogni, igen, mi is, mi a szart csináljunk, írjunk a tavirózsákról, na ugye. Olyan szövegekről van szó, amelyeket még az sem tudott rendesen végiggondolni, aki írta. Az is szép ezektől, hogy megtalálják a kettőspontot egy olyan komplex szerkezeten, mint egy számítógép klaviatúrája. Olyan emberek, akik esetében a féltudású jelző már-már Kossuth-díjnak tűnik.
Térjünk vissza Barabásihoz. Barabási szinte minden egyes tézisét megcáfolták. Nem, nem skálafüggetlen az Internet. Kontrollelméleti fejtegetése téves, akárcsak a Burstben felvázolt gondolatai. A világjárvány megfékezési dologban is vannak döccenők, finoman szólva. Erről amúgy nagyjából mindenki tud már, nagyon komolyan vitatják Barabási gondolatait.
Mindazonáltal Barabási legtévesebb állítása is az igazság világítótornya azokhoz a gondolatokhoz képest, amelyek időnként végiggugyorognak a magyar pázsiton. Barabásinak annyit kellene innia, hogy leküzdje magát egy színjózan Fricz Tamás szintjére, hogy feloldódna az alkoholban. Ez a legborzasztóbb az egészben. Várunk a megváltó igazságra, és már a tisztességes középszerűség is csak álom, nemhogy a Barabási-féle enyhe necc. Ez a szelávi, nem a rumpuncsízű hajzselé.