Az év első három hónapjában 556 milliárd forint áramlott be a hazai értékpapíralapokba, amelyből – a hozamemelkedés megtorpanása miatt – 553 milliárddal részesedtek a kötvényalapok. Mivel ebben az eszközosztályban az OTP Alapkezelő hagyományosan erősnek számít, nála jelent meg a teljes piaci pénzáramlás 40,28 százaléka. Ez lényegesen meghaladja az OTP Alapkezelő piaci részesedését, amely a BAMOSZ hivatalos statisztikái alapján 28,57 százalék volt az első negyedév végén a nyilvános értékpapír és speciális alapok kategóriában.
„Nagyrészt a kirobbanó idei dinamikának is köszönhető, hogy márciusban először fordult elő a hazai alapkezelői szektor harmincéves történetében az, hogy az egyetlen szereplő alapjai által kezelt vagyon meghaladta a 2000 milliárd forintot” – mondta el Éder György, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója. A szakember emlékeztetett rá, hogy húsz évvel ezelőtt még azt ünnepeltük, hogy a piac egésze érte el ezt az álomhatárt, ehhez képest a tavalyi évet csak az OTP Alapkezelő több, mint 360 milliárdos növekménnyel zárta.
Pedig 2022 nem indult bíztatóan: a kedvezőtlen piaci környezet miatt az általuk kezelt vagyon az első félévben csökkenést mutatott, mind a tőkekiáramlás, mind az árfolyamhatás következtében.
„Az első hat hónap pénzáramlás szempontjából is negatív volt, az év második felében azonban megfordult a trend” – szögezte le Éder György.
A kumulált pénzáramlás augusztus közepére pozitív tartományba lépett, majd meredeken emelkedett tovább. Az év egészében 361,50 milliárd forint új tőke érkezett az OTP Alapkezelő alapjaiba. Ennek megfelelően a BAMOSZ hivatalos statisztikái alapján számolt piaci részesedésük a megelőző év végi 26-ról 27,32 százalékra emelkedett 2022-ben a nyilvános értékpapír és speciális alapok kategóriában.
Éder György szerint a jól megválasztott és időzített termékstratégiával nem csupán az első félévi tőkekiáramlás trendjét voltak képesek megfordítani, hanem egyben alapot jelentett a piaci részesedésük feletti növekedéshez. A pénzpiaci és rövid kötvényalapokra helyezett stratégiai fókusszal a magas kamatkörnyezetben is jó értékajánlatot tudtak adni a befektetőknek a második félévben, hiszen ezek vonzó alternatívát jelentettek akár a bankbetétekkel, akár a lakossági állampapírokkal szemben. 2023-ban az első három hónapban újabb 224 milliárd forint értékű friss tőke áramlott be az OTP Alapkezelő alapjaiba, amelyek kezelt összvagyona 2023. március 8-án átlépte a 2000 milliárd forintot.
A kezelt vagyon növelése mellett az OTP Alapkezelő nem feledkezett meg a szakmai műhelymunkáról sem. A változó piaci környezet kedvező lehetőségeket tartogatott az abszolút hozam alapok számára, amelyeket 2022-ben elsősorban az OTP EMDA Alap és az OTP Föld Kincsei Alap tudott kiemelkedő teljesítményre váltani.
Ennek elismeréseképp a Privátbankár.hu Klasszis 2023. április 19-i alapkezelői szakmai díjkiosztóján Büki András befektetési igazgató, az OTP EMDA Alap kezelője a szakma és a közönség szavazatai alapján elnyerte az „Év Portfoliómenedzsere 2023” díjat.
Az abszolút hozam stratégiával kezelt OTP Föld Kincsei Alap pedig a Klasszis díj tíz éves történetében kilencedik alkalommal lett a „Legjobb Árupiaci Alap”, amellyel az alap kezelője, Hosszú Ferenc befektetési igazgató is csúcstartó.