Márciusban csak a tranzakciókat figyelembe véve (vagyis az árfolyamhatást nem számítva) a háztartások nettó hiteltörlesztők voltak. Szezonális igazítás nélkül 680,4 milliárd forintos tranzakciókból eredő csökkenést lehetett megfigyelni, ami a devizahitelek 3437,7 milliárd forintos csökkenésének, valamint a forinthitelek 2757,3 milliárd forintos növekedésének eredője - ez elsősorban a forintosítás és az elszámolás következménye.
Háztartásoknak nyújtott hitelek állománya. Forrás MNB / Privátbankár |
A grafikonon is látszik, ahogy a márciusban összességében is csökkent a hitelállomány, és az, hogy a devizahitelek szinte teljesen eltűntek.
Az új lakáscélú hitelek és a szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltség mutatója emelkedett, míg a személyi hiteleké nem változott jelentősen.
Nem csak törlesztettek, félre is tettek
Márciusban a háztartások betétállománya 106,3 milliárd forinttal nőtt. Forintbetétbe 17,7 milliárd forinttal több került, míg a devizabetétek esetében 32,9 milliárd forintos nettó betételhelyezés történt. A háztartások forintbetéteinek átlagos kamatlába enyhén csökkent, míg az euró betéteké kismértékben emelkedett.
Háztartások betétállománya. Forrás MNB / Privátbankár |
Törlesztettek a cégek is
A nem pénzügyi vállalatok hitelállománya csak a tranzakciókat figyelembe véve 169,2 milliárd forinttal csökkent. A forinthitelek állománya tranzakcióból eredően 78,2 milliárd forinttal, a devizahitelek állománya pedig 108,8 milliárd forinttal esett vissza.
A nem pénzügyi vállalatok betétállománya 57,8 milliárd forinttal csökkent, köszönhetően a 97,6 milliárd forintos betétkivonásnak a forintbetétekből. A devizabetétek esetében 10,7 milliárd forintos nettó betételhelyezésre került sor márciusban.