Az idei év első hat hónapjában 57 százalékkal nőtt a háztartásoknak kihelyezett lakáscélú hitelek szerződéses összege, az előző év azonos időszakához képest. A bővülés összefügg a hitelkamatok kitartó csökkenésével, valamint a lakáspiacon tapasztalható fellendüléssel. Az Otthon Centrum Hitel Center által folyósított hitelek esetében az év elején az átlagos hitelösszeg 6,5 millió forint körül mozgott, a társaság megítélése szerint a családok is nagyobb hajlandóságot mutatnak a lakáshitel igénylésre, és bankok is akciókkal erősítik hitelezési tevékenységüket.
Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Center (OCHC) ügyvezető igazgatója szerint persze a kimagasló növekedési mutatóban a bázishatásnak is jelentős, de nem kizárólagos szerepe van, mivel 2013 első félévében történelmi mélységben volt az új lakáshitelek szerződéses összege. Ugyanakkor 2013 második félévénél is 12 százalékkal erősebb volt az idei első hat hónap. A szakember szerint ez a növekedés annak fényében jelentős, hogy a hitelezési piac szezonális, a hitelkihelyezések jellemzően az év második felében szaporodnak meg.
Beszállási helyzet
Bár vételkor "nehézség", de megtámasztja a vásárlások melletti érveket, hogy a lakásárak csökkenése megállt - de a korábbi csökkenésnek köszönhetően ma is 15-20 százalékkal a 2008-as szintek alatt vannak -, azaz ideális beszállópontnak látszik a mostani helyzet, miközben az értékállóság ma már jobban biztosított, mint néhány hónapja. A fellendüléshez ugyanakkor a bizalomnövekedés és az akciók mellett a hitelkamatok kitartó csökkenése is kellett.
Elértük a kamat-mélypontot
Az átlagos hitelköltség mutató lakáscélú hitelek esetében 27 hónapja folyamatosan csökken, 2014 júniusára már a 2008-ban folyósított CHF alapú devizahitelek szintjén áll - forint alapon. Az OCHC szerint az ügyfelek két típusra oszthatóak a kamatperiódus választásánál: van, aki az olcsóságra törekszik és nem foglalkozik a periódus hosszával. A másik típus hosszabb távban gondolkozik és egy kicsit magasabb árért ugyan, de a biztonságra törekedve választ több éves kamatperiódust. A hitelközvetítő tapasztalatai szerint többségben vannak a biztonságra törekvők, sok estben az ügyfelek a hosszabb, akár 5-10 éves kamatperiódusú hiteleket preferálják. Bánfalvi László szerint a hosszú kamatperiódussal a várt kamatemelkedés ellen lehet védekezni, ezen hitelek választása azt jelzi, hogy az igénylők nem számítanak további jelentős kamatcsökkentésre, és a mostani alacsony kamatokat próbálják hosszú távra biztosítani. (A hosszabb kamatperiódus ugyanakkor 1-1,5 százalékponttal drágább hitelt jelent.) A kedvező kamatkörnyezet miatt a piaci kamatozású hitelek a legnépszerűbbek, de sokan választják az államilag támogatott hiteleket is.