Miközben ugyanakkor a hétfői Magyar Közlönyben a pénzügyi salátatörvény, július 15-i számban pedig a reklámadóról szóló törvény módosítása jelent meg, egyelőre nincs nyoma az új törvénynek.
A Magyar Nemzet szerint a törvény (annak kihirdetést követő 8 napos hatályba léptetése után) a jövő hét után léphet hatályba. Mindez azt jelenti, hogy a bankoknak a devizahitelek esetében 30 napos határidő áll rendelkezésükre, hogy peres úton próbálják bizonyítani az egyoldalú kamatemelésre okot adó Általános Szerződési Feltételeik jogszerűségét.
Nincs leállás
A hatályba léptetéssel kapcsolatos számításokat erősíti, hogy Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke július 18-ával és augusztus 18-ával visszarendelte a szabadságról a polgári, gazdasági ügyeket tárgyaló bírákat, illetve a bírósági titkárokat.
Budapesten 305 bíró, száz bírósági titkár és számos ügyintéző, kézbesítő fogadja majd azokat a keresetleveleket, amelyeket a bankok várhatóan benyújtanak a deviza- és forinthitelügyekben. Az ilyen pereket az országban kizárólag a Fővárosi Törvényszék tárgyalhatja első fokon. Fazekas Sándor arra számít, hogy az eljárások többsége augusztus 20-a után indul meg. Az ügyeket soron kívül iktatják és zárják le.
Hány per lesz? Mennek a találgatások
A teendők első csoportjába a folyamatban lévő több mint négyezer devizaper felfüggesztése sorolható. Erről december végéig kell határozniuk a bíráknak, az ügyekben a végzéseket szakvizsgázott jogászok, vagyis bírósági titkárok készítik elő. Az igazságügyi államtitkár becslése szerint 80-160 per indul majd. Amennyiben ehhez pluszforrásokra van szükség, a kormány biztosítja – tette hozzá Répássy Róbert.
"Mi arra készülünk, hogy 410 ügy érkezik" – mondta Gyarmathy Judit. Az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese úgy tudja, ennyi a bejegyzett pénzügyi intézetek száma Magyarországon, így maximum ennyi per indulhat.