Az Országgyűlés szeptember 24-én fogadta el a jogszabályt, amely alapján a bankoknak el kell számolniuk ügyfeleikkel az árfolyamrés semmissége és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt keletkezett túlfizetéseiket. |
Aláírta
A köztársasági elnök határidőn belül aláírta az elszámoltatási törvényt - mondta az MTI megkeresésére Altorjai Anita, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke.
A Köztárasági Elnöki Hivatal pénteken azt közölte, hogy szeptember 29-én érkezett meg a hivatalhoz a jogszabály, és az aláírására öt napja volt a köztársasági elnöknek, azaz a határidő október 4-én járt le.
Ezt írta
Áder János a Fidesz frakcióvezetőjének küldött válaszlevelében pénteken azt írta, a devizahiteleket érintő törvény aláírása során az az egyetlen szempont vezérli, hogy a jogszabály összhangban van-e az alaptörvény előírásával. Ezt azután írta Rogán Antalnak, hogy a Fidesz frakcióvezetője levélben kérte, ne engedjen a bankok nyomásgyakorlásának, és írja alá az elszámoltatási törvényt.
Áder János válaszlevelében azt is írta: "eleget téve az Alaptörvényben rám rótt jogoknak és kötelezettségeknek, a devizahiteleket érintő törvény aláírásáról is a rendelkezésemre álló alkotmányos határidőn belül, alapos vizsgálatot követően hozom meg a döntésemet".
Ezt kérték
A Magyar Bankszövetség korábban azt kérte a köztársasági elnöktől, a törvényt küldje el az Alkotmánybíróságnak előzetes normakontrollra. A szövetség szerint ennek szükségességét az is indokolja, hogy az elszámolási törvény alapjául szolgáló, júliusban elfogadott törvénnyel kapcsolatban bírói kezdeményezésre alkotmánybírósági eljárás van folyamatban, melytől a most elfogadott törvény elválaszthatatlan.
"A bankszektor ügyfelei felé megerősíti, hogy - amint korábban is mindig az aktuális jogszabályok betartásával dolgozott, - a törvény hatályba lépése esetén pontosan, az abban foglalt határidőket maradéktalanul betartva, végre fogja hajtani a törvény szerinti elszámolást, visszaírást" - zárul a Bankszövetség közleménye.