A korábban 7 regionális takarékszövetkezetből létrehozott Bankia, mely Spanyolország negyedik legnagyobb bankja, múlt héten került állami tulajdonba, miután a bankot tulajdonló BFA 4,5 milliárd eurós hitelt kapott az államtól. A hitelből tőkeemelést hajtottak végre a Bankiában, mely így 45%-ban az állam tulajdonába, közvetlen állami ellenőrzés alá került.
Mariano Rajoy: megszorítások közepette kell bankot mentenie |
Menekítik a pénzüket
Mi köze a spanyol bankpániknak az idén bajnokságot nyert Real Madridhoz? Építőipar, hatalom, pénz és a foci. Háttér >>> |
A bajbajutott bankból az ügyfelek menekítik a pénzüket, akár csak a görög betétesek. Az El Mundo információ szerint egy hét alatt 1 milliárd eurót vontak ki az ügyfelek a bankból, mely a tőzsdén is szenved: csak tegnap 10%-ot esett a bankpapírok árfolyama. A befektetők idegességét nemcsak az állami tulajdonszerzés borzolta (kétséges, hogy sikerül megtisztítani az ingatlanfejlesztők felé kint lévő hitelportfóliót), hanem az is, hogy az igazgatóság bejelentette, később teszi közzé a negyedéves jelentést. A befektetők szerint a csúszás oka egyértelmű, a bank veszteségei nagyobbak, mint azt várták.
Újabb állami hitel kell az óriásbanknak
Elemzők ezen már nem lepődnének meg, a sajtóhírek eddig is arról szóltak, hogy a Bankiának 7-10 milliárd euróra lenne szüksége ahhoz, hogy a portfólióját rendbe tegye, ehhez képest a kormány által nyújtott 4,5 milliárd igen kevésnek tűnik, ha valóban le akarják vágni a "toxikus eszközöket". Nem lenne meglepetés tehát, ha a negyedéves jelentés után újabb tőkeinjekciót kapna a bajbajutott bank.
Csúcson a csődkockázat
A bankpánik és a görög helyzet miatt megugrott a spanyol csődkockázat, az irányadó ötéves spanyol szuverén kötvényadósság törlesztési leállása elleni határidős biztosítási csereügyletek (CDS) árazása ma reggel 507 pontig emelkedett, ami abszolút rekord. A tavaly novemberi választásokkor ez a szint 468 pont volt, ami folyamatosan csökkent, februárban, mikor a Rajoy-kabinet közzétette munkaügyi reformtervét, egészen 300 pontig süllyedt a mutató.
A bankrendszerrel kapcsolatos bizonytalanság és az európai környezet romlása, valamint elsősorban a görög helyzet újra elbizonytalanította a befektetőket: tegnap 488 pontnál járt az ország csődkockázati mutatója, mely ma 507 pontig emelkedett. A 10 éves spanyol kötvények hozama pedig megindult a veszélyes 7%-os szint felé, jelenleg 6,5%-nál jár.