Az elsőként a Privátbankár.hu által is felvetett problémákat is orvosolná a jogalkotó a "devizahiteles elszámolási" törvényhez a mai zárószavazás előtt benyújtott módosító indítványokkal. Ennek nyomán ugyanis az érintetti körbe bekerültek azok az ügyfelek, akik nem deviza alapú, hanem valódi (devizában folyósított és abban is törlesztett) devizahitelt vettek fel. Esetükben természetesen az árfolyamrésre vonatkozó szabályokat nem lehet alkalmazni, hiszen ha vásárolnak is devizát a törlesztéshez, azt a hitelügylettől elkülönülten teszik - más kérdés, hogy emiatt ők minden váltásnál találkoznak az árfolyamréssel a váltóhelyen.
És a forinthitelesek?
A jogszabályhoz csatolt módosítások ugyanakkor - a ma reggeli állapot szerint - még nem oldják fel azt a szintén portálunk által jelzett ellentmondást, hogy a hitelek felvételkori kamatszintre történő visszaállítása méltatlanul hátrányos helyzetbe hozza azokat, akik a devizahitelek "nyomása" ellenére anno piaci alapú forinthitelt vettek fel. Esetükben ugyanis a kamatszint visszaállítása nem kamatcsökkenést, hanem ellenkezőleg kamatemelést hoz majd.
A jegybank szerepe még erősebb
A törvényhez benyújtott bizottsági módosító indítvány az eddigieknél is hangsúlyosabban tenné a Magyar Nemzeti Bank feladatává, hogy az elszámolás rendjét és metodikáját megállapítsa. A módosítókhoz csatolt indoklás szerint kiemelten fontos, hogy a jegybank elnöke október 15-ig rendeletben meg tudja határozni az elszámolás pontos szabályait. Mindez ugyanakkor azzal jár, hogy az elszámolási előírásokban adódó technikai problémák kapcsán - egyes vélemények szerint a tőkésítésre vonatkozó előírások a ptk. szabályaival ellentétesek - az érintetteknek a vonatkozó MNB rendeletet kell majd bírósági úton megtámadniuk.
Ugyancsak érdekes kérdés, hogy az elszámolási jogviták esetében a törvény miért engedélyezi, hogy a Pénzügyi Békéltető Testület elé kerülő ügyekben egyszemélyi és ne tanácsban meghozott döntés szülessen. Ennek persze ésszerű indoka lehet az, hogy előre borítékolhatóan sok hiteles fogja majd méltánytalannak tartani az elszámolási szabályokat.
Fontos pont az autóhiteleseknek
Érdekes és az autóhitelesek esetében fontos pont, hogy egy törvénymódosítás a pénzügyi szolgáltatók refinanszírozóit is érdekeltté akarja tenni az ügylet gyors rendezésében. Ez egyértelműen a döntő részben banki hátterű lízingcégek esetében igyekszik orvosolni azt a helyzetet, hogy az elszámolás gond nélkül lebonyolítható legyen.