A londoni City pénzügyi központjában megtelepedett nemzetközi nagybankok közölték Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszterrel, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről folyó tárgyalások vontatottsága és a brit kormány instabil helyzete miatt már a közeljövőben több ezer londoni munkahely átköltöztetésének megkezdésére kényszerülhetnek.
Lesz-e egyáltalán egyezség?
Wilbur Ross az elmúlt napokban Londonban tárgyalt a brit kormány és az üzleti szektor képviselőivel. A Financial Times forrásokat idéző szerdai beszámolója szerint Ross zárt ajtók mögött megbeszélést tartott a Cityben honos legnagyobb bankok, köztük a JP Morgan Chase, a Goldman Sachs és az HSBC vezetőivel is, akik köztölték vele: különösen aggasztónak tartják a bizonyosság hiányát arról, hogy a brit kormánynak sikerül-e egyezségre jutnia az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnése után tervezett átmeneti időszakról.
Theresa May brit miniszterelnök a múlt hónap végén, a Brexit utáni időszakra szóló brit kormányzati tervekről tartott firenzei beszédében ismertette először az átmeneti időszak tervét. Akkori indoklása szerint a brit EU-tagság megszűnésének várható időpontjában, 2019 márciusában még sem az Egyesült Királyság, sem az Európai Unió, sem az EU-tagállamok nem lesznek abban a helyzetben, hogy zökkenőmentesen meghonosíthassák az új kapcsolatrendszert megalapozó feltételrendszer számos elemét, és a jövőbeni kapcsolatokat szabályozó megállapodás ratifikálásához is idő kell.
May két évre taksálta az új szabályok bevezetéséhez szükséges időt. A brit kormány részéről azonban azóta sem hangzottak el részletek arról, hogy hol tartanak az átmeneti időszakról szóló tárgyalások az EU-val.
Rohamosan közeledik
A Financial Times név nélkül idézett bennfentes forrásai szerint a nagybankok képviselői az amerikai kereskedelmi miniszterrel tartott londoni megbeszélésen közölték: ennél is kevesebb egyértelmű információjuk van arról, hogy mit tartalmaz majd a brit kilépés feltételeiről kötendő megállapodás.
A brit lap forrásai szerint, "akiket tájékoztattak a találkozón elhangzottakról", a pénzintézetek vezetői azt mondták Wilbur Rossnak, hogy ebben a helyzetben "rohamosan közeledik" az az időpont, amikor el kell kezdeniük a munkahelyek, a tőke és az infrastruktúra elköltöztetését Londonból máshová, annak érdekében, hogy a brit EU-tagság megszűnéséig az áttelepítés befejeződhessen.
Londoni pénzügyi elemzők is felhívták már a figyelmet azokra a kockázatokra, amelyek a Brexit-folyamatból származnak a londoni City pénzügyi központjára, különös tekintettel arra, hogy a brit kormány tervei szerint Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnésével egy időben kilépne az Európai Unió egységes belső piacáról is. Egyes elemzőházak szerint ez azzal fenyeget, hogy a londoni bankok elveszíthetik szolgáltatásnyújtási engedélyeiket az euróövezetben.