Az első félév végén az előzetes adatok szerint a lakosság 35 476,9 milliárd forintnyi pénzügyi eszközzel rendelkezett, ez 3,8 százalékkal több a tavaly év véginél. Mivel a lakosság nemcsak a megtakarításait növelte, de a hiteleiből is törlesztett, a nettó pénzügyi vagyon ennél is nagyobb mértékben 5,5 százalékkal emelkedett, és megközelítette a 26 400 milliárd forintot.
Ezen belül rekord mennyiségű a készpénz: az átlagos háztartásban már csaknem 700 ezer forint készpénzt tartanak. Ugyanakkor kötvényekben, befektetési jegyekben és a nyugdíjkasszákban is egyre több pénzt tartunk. Új trend, hogy a készpénznél is gyorsabb ütemben nő a folyószámlabetétek volumene, amely a félév végén már bőven meghaladta a 2500 milliárd forintot is. De emelkedik a hitelpapírok és a befektetési jegyek mennyisége is.
A jegybank adatai szerint a lakosság június végén 2301 milliárd forintot tartott állampapírban, míg 2010 azonos időszakában ennek még csak a harmadát, 720 milliárdot. Az államadósságon belül a háztartások részesedése, finanszírozási aránya az említett időszakban a duplájára, 4,6-ról tíz százalékra nőtt.
Kijöttünk a részvényekből
Június végén összesen 4097,5 milliárd forint volt a magyar részvények piaci kapitalizációja, ez 162 milliárddal volt alacsonyabb az előző havi összegnél. Ennél nagyobb csökkenésre legutóbb februárban volt példa, akkor 246,3 milliárddal csökkent a kapitalizáció - derül ki a jegybank statisztikájából. Az ok elsősorban az árfolyamok esése, de a háztartások nettó eladók is voltak. A külföldiek kezében lévő állomány 2702 milliárd forint volt június végén. Bár ez 103,7 milliárdos csökkenést jelent, azonban ezért csak a piaci esés okolható, hiszen az abból eredő átértékelődés 107,9 milliárd forinttal csökkentette az állományt. A jelek szerint azonban a külföldiek nem adtak bele az esésbe, nettó vásárlók voltak. Az államnál 598,1 milliárd forintra rúgtak a különböző cégekben lévő részesedések, míg a nem pénzügyi vállalatoknál kicsivel több mint 300 milliárd forintnyi részvény volt. A háztartások állománya 288,5 milliárdra rúgott. A lakosság kezében legutóbb 2009 elején volt a mostaninál kevesebb részvény, amiben komoly szerepe lehetett annak, hogy a magyar piac éppen akkor járt a mélypontján.
Az alapok vagyona szépen nő
Folytatódott a vagyon gyarapodása a befektetési alapoknál júliusban is, így 22 hónapja töretlen a növekedés - közölte a Bamosz is. A tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 74 milliárd forinttal, 1,4 százalékkal növekedett júliusban. Ez elsősorban a tőkebeáramlásnak köszönhető - júliusban összességében 85 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba. A hónap végén a tagok összesen 5250 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A nyilvános nyíltvégű - hagyományos - értékpapír alapok adják az összvagyon többségét, 66,3 százalékát.