Újabb ötszáz alkalmazottal csökkent idén az átlagos állományi létszám a hitelintézeti szektorban: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint szeptember végén valamivel több mint 38 ezren dolgoztak a bankoknál és szövetkezeti hitelintézeteknél – írja a Világgazdaság.
A nagyjából 1,3 százalékos, kilenchavi csökkenés a lap szerint nem nevezhető drámai mértékűnek, de az elmúlt öt évben szinte folyamatosan apadt az alkalmazottak száma, és majdnem pontosan kétezer ember tűnt el a rendszerből.
A legnagyobb vesztesnek a szövetkezeti hitelintézeti szektor tekinthető, ahol csak az idén 580 fővel apadt a dolgozói létszám, ezzel éppen hétezer alá esett. Az öt évre visszatekintő kép sem sokkal biztatóbb: 2009 végén ugyanis még majdnem 8600-an dolgoztak a szövetkezeti hitelintézeteknél, és ez az állomány ez idő alatt majdnem ötödével csökkent. A nagybankokban hozzávetőlegesen 25 200 ember dolgozott a harmadik negyedévben Magyarországon, amely 560 fős csökkenést jelent az év végéhez viszonyítva. Ráadásul 2009-ben még majdnem 27 ezren dolgoztak a legnagyobb szereplőknél, így itt is 6,5 százalékos az öt évre visszatekintő létszámcsökkenés.
A kis- és közepes szereplőknél, és a szakosított hitelintézeteknél ugyanakkor folyamatos volt az állományi létszám emelkedése: utóbbiaknál a harmadik negyedévben majdnem 90 alkalmazottal dolgozott több, mint a múlt év év végén. A 700 főt közelítő létszám annnak tükrében, hogy öt évvel ezelőtt még nem egészen 400-as átlagos létszámmal működtek a szakosított bankok, egyáltalán nem rossz hír. Persze, az adatokat felhúzza, hogy az elmúlt időszakban új szereplők is megjelentek a piacon, hiszen két lakás-takarékpénztár is megkezdte működését.