5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hitel mellé jövő évtől egy index-szám is dukál majd - a kamatváltoztatási vagy a kamatfelár-változtatási mutató. Ezt ugyanakkor nem az előző kamatperiódus alatt az emelés kizárása miatt elszenvedett banki veszteségek ellentételezését jelentené, hanem jövőbemutatóan, a neutrális hitelezési feltételek visszaállítására alkalmazná a jegybank.

A fair bankrendszerről szóló törvény kapcsán a jegybank iránymutatást adott ki a kamatváltoztatási, illetve kamatfelár-változtatási mutató meghatározásával kapcsolatban. A kamatváltoztatási, illetve kamatfelár-változtatási mutatót a pénzügyi intézménynek kell kialakítania, ezen mutatók jogszerűségét az MNB vizsgálja és amennyiben elfogadja az adott mutatót, akkor honlapján közzéteszi azt, mintegy szentesítve a számítási metódust. Az új szabályokat február 1-től kell alkalmazniuk a pénzintézeteknek.

30 éves hitel lesz a maximum

Mint ismert az új törvényi szabályozás szerint a pénzügyi intézménynek a három évet meghaladó futamidejű hiteleknél a hitelkamatot, illetve a referencia kamatlábhoz kötött – így változó kamatozású – hitel esetében a kamatfelárat, legalább három éves kamatperiódusra előre kell rögzíteniük. További megkötés, hogy kamat vagy a felár a hitel teljes futamideje alatt legfeljebb öt alkalommal módosulhat, amely elvben 30 évben maximálja a hazánkban felvehető lakossági hitelek futamidejét.

A hitelkamatot az adott pénzügyi szolgáltató legfeljebb a kamatváltoztatási mutató, a kamatfelárat pedig legfeljebb a kamatfelár-változtatási mutató alkalmazásával számított mértékig módosíthatja.

Mit is jeleznek a mutatók?

A kamatváltoztatási mutató mögötti hiteleknél a kamatláb rögzített a kamatperiódus alatt, vagyis a refinanszírozási költségben bekövetkező változás csak az új kamatperiódusban tud megjelenni. Ezzel szemben a referenciakamathoz kötött termékek esetében a hitel kamata a referenciakamattal változik a kamatperióduson belül, ahol a referenciakamat kellően likvid, rövid kamat lehet – leginkább a 3 hónapos Bubor lesz e téren foglalkoztatva. Feltétel, hogy olyan mutató kerüljön meghatározásra referenciakamatként, amelynek szintje a pénzügyi intézmények által nem befolyásolhatóak, ugyanakkor a finanszírozás költségeinek változását képes legyen megmutatni. A referenciakamat ugyanakkor csak egy részét ragadja meg a pénzügyi refinanszírozási költségnek, hiszen például a pénzügyi intézmény számára drágább, ha hosszabb távú forrásokkal refinanszírozza a hiteleket. Ezért van szükség arra, hogy a referenciakamat változása mellett a jogszabály a kamatfelárban kimutatott költségek módosítására is lehetőséget adjon abban az esetben, ha az adott pénzügyi intézményt ezt objektív módon ki tudja mutatni. Ennek számítási metódusát adja majd a kamatfelár-változtatási mutató.

Egy szerződéshez egy mutató dukál

Az MNB iránymutatása figyelmeztet: hiába lehet számos dimenziója egy kölcsönnek, a pénzügyi intézmény egy szerződésben csak egyféle kamatváltoztatási mutatót, vagy kamatfelár-változtatási mutatót, alkalmazhat. (Értelemszerűen a jegybank nem mindegy egyes mutatót, hanem a bank által az egyes kölcsönökhöz kapcsolódó egységes metódust hagyja majd jóvá.)

A kamat- illetve felár változtatás kapcsán a pénzügyi intézménynek előzetesen figyelemmel kell lennie a Kúria által lefektetett elvekre, így a mutatók kialakításánál úgy kell eljárnia, hogy az megfeleljen az egyértelmű és érthető megfogalmazás, a tételes meghatározás, objektivitás, ténylegesség és arányosság, átláthatóság, szimmetria, végezetül pedig a felmondhatóság elvének. (Továbbra is vitatnánk ugyanakkor a hét irányelv együttes alkalmazásának lehetőségét, mert ezen szabályok mentén szakértők szerint nemhogy hitelt, de 20 deka párizsit sem lehet vásárolni anélkül, hogy valamelyik alapelv ne sérülne. A bankok esetében a szimmetria elvének érvényesülése hitelek esetében például nehezen érvényesülhet. - a szerk.)

Az MNB szerint a fentiekből az következik, hogy az indexalapú mutatók kialakításánál törekedni kell arra, hogy azok a változók, amelyekből a mutató összeáll valóban a hitelezőtől függetlenek legyenek. Természetesen a hitelnyújtónak nem kell a teljes refinanszírozási struktúráját felfednie – ez üzleti titok természetesen – ugyanakkor a refinanszírozási, illetve a hitelnyújtáshoz szükséges költségek kapcsán olyan rendszert kell meghatározniuk, amely objektív mutatók változásával a lehető legjobban le tudja követni a refinanszírozási költségek változását.

A változóknak, melyekből az indexalapú mutatók előállnak, az ügyfél számára nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lennie.

Nem a múlt veszteségeit csökkenti - a jövőre hat

A jegybank szerint a kamatváltoztatási, illetve kamatfelár-változtatási mutató esetén nem az előző kamatperiódus alatt megnövekedett költségek következő periódusra való áthárítása a cél, hanem a soron következő kamatperiódust közvetlenül megelőző változás megragadása a hitelezés refinanszírozási költségeiben, illetve az üzleti kockázat körén kívül álló, a hitel nyújtásához kapcsolódó költségekben. Miután – például a refinanszírozási költségnél - a mutatók mögötti változók idősorai volatilisek lehetnek, az MNB szerint érdemesebb a változó kiszámításánál egy (vagy több-) havi átlaggal számolni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG