4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A viharos gyorsasággal fejlődő másolási technológia lépésre kényszeríti a bankjegyek gyártóit is. Ez azonban csak az egyik oka annak, hogy a jegybankok szinte folyamatosan dolgoznak az éppen forgalomban lévő bankjegyeik megújításán. Ez a megújulás hazánkban elsőként a tízezer forintost érinti, amely december elején bukkan majd fel tömegesen a forgalomban. Dr. Mádi László, a Magyar Nemzeti Bank készpénzlogisztikai igazgatója friss cikkében azt mutatja be, miért kell módosítani időről-időre a bankjegyeket - a cikk szerkesztett változatát közöljük.

Egy bankjegy nem csupán fizetőeszköz, nem csak vagyont megtestesítő érték, hanem használati tárgy is. Olyan tárgy, amelynek születése és halála van, amely kopik, elhasználódik, elavul, s logisztikai - azaz szállítási, tárolási, őrzési (biztonsági) - költségei vannak. Ha elfogadjuk azt a tényt, hogy a bankjegy is termék, akkor ebből a szempontból ugyanúgy tekint-hetünk rá, mint az autóra vagy éppen a mobiltelefonra. Azaz le kell gyártani ezt a terméket is - írja a szakember.

Amikor még extra volt a színes fénymásoló...

A külső körülmények lényegesen megváltoztak az elmúlt 15-20 év alatt. Azért szerepel itt ez az időtáv, mert a jelenlegi bankjegysorozatunk első címlete – amely ugyancsak a tízezres volt – több év előkészítő munkája után, 1997-ben jelent meg a forgalomban. „Ráncfelvarrásokra” ugyan már többször is sor került, de ennyi idő után a nemzetközi sztenderdek alapján már igencsak indokolt az átfogó fejlesztés.

Mi változott ennyi idő alatt? A ’90-es években alig ismertük a színes fénymásolót, ugyanakkor manapság szinte minden irodában működik egy-egy ilyen készülék, és ez jelentősen megnöveli a bűnügyi kockázatot, hiszen a bank-jegyhamisítások többségét nem nyomdatechnológia felhasználásával, hanem „egyszerű” papíron, fénymásolóval követik el.

A megújított 10 ezer forintos bankjegy. Kép forrása: MNB

Az sem mellékes körülmény, hogy napjainkban – ellentétben a 15-20 évvel ezelőtti helyzettel – már nem kézi feldolgozással kezelik a pénzt, hanem professzionális feldolgozók nagy teljesítményű gépekkel szűrik ki az elhasználódott, esetleg a hamisítás szempontjából gyanús bankjegyeket a forgalomból. Magyarországon is sorra jelennek meg újabb és újabb ATM-ek, jegykiadó automaták, és ezeknek a gépeknek a szoftverei szinte hónapról hónapra megújulnak.

Nem csak az számít, van-e rajta hologram

A bankjegyek – így hazai bankjegyeink is – háromszintű védelemmel rendelkeznek. Az első az „utca emberének” szintje, aki néhány elem segítségével (vízjel, hologram, fémcsík) általában meg tudja állapítani a fizetőeszközről, hogy hamis-e, vagy valódi. A második szint az un. professzionális felhasználóké (ők a pénztárosok), akik alapvetően tapintással, illetve az UV-A és UV-C lámpáik segítséggel azonosítják a valódi bankjegyeket. Mindezek túl pedig létezik egy sokkal komplexebb védelem: a gépi feldolgozás azonosító rendszerének rendkívül alapos vizsgálata.

Nem jó, ha a forint a környék legrégebbi bankjegye

A másik fontos körülmény - ami a 2009-es stratégiai jelentőségű első bankjegyfejlesztési MNB-döntés mögött meghúzódott -, az az ismert szabály, hogy „aki lemarad, az kimarad”. Ha a környező országokban fejlesztik a bankjegyeket (elég csak a közelmúltban Romániában, illetve napjainkban az euroövezetben – azaz a szomszédos Szlovákiában, Ausztriában vagy Szlovéniában –, illetve Lengyelországban zajló fejlesztésekre gondolni), akkor már nem megkerülhető a jegybanki döntéshozók felelőssége, hogy fenntartsák a magyar fizetőeszköz technikai biztonságosságát.

Ahogy a bankjegyek alapanyagául szolgáló biztonsági papír gyártása a papírgyártás legmagasabb szintje, úgy a bankjegy maga is „csúcstermék”, vagyis előállítása különleges technológiával történik, s a tervezésénél évekre előre kell gondolkodni. Vagyis nem akkor kell kapkodni, amikor már nagy a baj.

Nagyon valószínű, hogy a következő bankjegyfejlesztéssel már nem szabad 17 évet várnunk - írja Dr. Mádi László.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG