Mi lenne, ha durván beütne a krach?
Az európai bankfelügyelet (EBA) közölte: a következő hónapokban elvégzendő vizsgálat során - amelynek a 28 EU-tagország összesen 124 pénzintézetét vetik alá - többek között azt modellezik, hogy az egyes bankoknak egy három éven át tartó recesszió után is marad-e elég saját tőkéje. A 2008-as válság következtében sok bankot az adófizetők pénzéből mentettek meg a csődtől, annyira leapadt a saját tőkéjük.
A stresszteszt során szimulált helyzet szerint az EU összesített hazai összterméke (GDP) három év alatt 2,1 százalékkal csökken. A legutóbbi, 2011-es stressztesztnél még 0,4 százalékos GDP-csökkenést modelleztek. Sok szakértő bírálta az akkori vizsgálatot, mondván, nem volt elég szigorú, ezért nem érte el a célját.
Elszáll a munkanélküliség, bedől minden
Csak az 5,5 meglegyen! A bankok Tier1 tőkemegfelelési mutatója a szimulált hároméves időszak végén nem lehet alacsonyabb, mint 5,5 százalék. Azok a bankok, amelyek nem felelnek meg a követelményeknek, hat hónapot kapnak, hogy pótolják a hiányosságokat. A stressztesztek eredményét októberben teszik közzé. |
Az idei vizsgálatnál - amelynek kidolgozásában részt vett az Európai Központi Bank is - rekordmagas, 13 százalékos munkanélküliséggel és az ingatlanok árának 20 százalékos zuhanásával számolnak. A valóságban mindkét adat komolyan veszélyeztetné a banki hitelek teljesítését.
A szimuláció szerint továbbá összeomlanak a kötvény- és a részvénypiacok az egész világon, visszaesik a növekedés az EU fő kereskedelmi partnereinél - az Egyesült Államokban, Kínában és Oroszországban -, és meredeken leértékelődnek a közép- és kelet-európai országok devizái.