6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nem teljesítő hitelek közel 200 ezres állományának problémáját a jegybank egyedül nem tudja megoldani.
Balog Ádám. MTI Fotó: Kovács Tamás

A banki elszámolás rendkívül nagy és komplex folyamat, milliós számú elszámolásról és értesítésről beszélünk. A nagy számok törvénye alapján, hibák adódhatnak, de az MNB folyamatosan vizsgálja a piaci szereplőket és jelentős, rendszerszintű problémára nem akadtak. Ahol késés van az értesítéssel, ott is jellemzően napokat késnek csak a pénzügyi intézmények – mondta Balog Ádám, a jegybank alelnöke a Gazdasági Rádió Nap vendége című műsorában.

A panaszok zöme most még csak a bankoknál tart, a panaszosok egyelőre a bankjukkal leveleznek, s ezután fordulhatnak az MNB mellett működő Pénzügyi Békéltető Testülethez. Persze leveleket, javaslatokat, problémafelvetéseket maga a jegybank is kap, ám ezek nagyságrendje jelenleg pár százas.

Komplex program kell a nemfizetőknek

A nem teljesítő hitelek 182 ezres állományának problémáját az MNB egymagában nem tudja megoldani, itt az állam, a jegybank, a bankok és az adósok együttműködése szükséges ahhoz, hogy megoldást találjanak a problémákra. Balog Ádám szerint vannak jó kezdeményezések, ezek közé sorolta a magáncsőd intézményét, amely számításaik szerint mintegy 25 ezer ügyfél esetében megoldás lehet. A Nemzeti Eszközkezelő további 25-30 ezer adósnak kínálhat kiutat. A maradék adósnál a bankok felkínálhatják az átstrukturálást, kitolhatják a futamidőt. S ha semelyik ilyen eszköz nem működik, akkor kell megvizsgálni, hogy esetleg egy kicsit tovább is lehet-e menni, lehet-e kisebb lakást felajánlani egy rendezett rendben vagy egyéb megoldást kínálni a lakhatásra. Ez nem jegybanki feladat – hangsúlyozta Balog Ádám, aki utalt arra, hogy Írországban jó példa működik, ahol szakaszosan többféle magáncsőd-megoldással próbálkoztak és sikerre vitték a probléma-megoldást.

Gyenge lábakon a bankrendszer

A hazai bankrendszer jövedelmezősége jelenleg rendkívül rossz: a tavalyi évet az elszámolás egyszeri vesztesége nagyon lenyomta, de ezt kiemelve, a strukturális jövedelmezőség is alacsony a bankoknál. Ennek két oka van Balog Ádám szerint. Az egyik a méretgazdaságosság: viszonylag magas költségszinten kell működnie minden univerzális banknak, mivel számos előírás, számos piaci elvárás van, amely komoly költségnyomást jelent. A bevételi oldalon pedig egy jelentős mérlegalkalmazkodáson estek át a bankok: még mindig lehúzza őket egy jelentős mértékű nemfizető projekthitel-állomány, illetve a háztartási nemfizető hitelállomány. Lassan indul el a hitelezés, márpedig a bankok a legjobban a hiteleken tudnak keresni – mondta Balog. Szerinte meginduló hitelezés mellett is össze kell olvadnia bankoknak, hogy elérjünk egy egészséges banki szerkezetet.

Lesz MKB-BB fúzió!

Az állam további bankvásárlási terveivel kapcsolatban az MNB alelnöke a Gazdasági Rádiónak azt mondta: nem tud ilyen ambícióról, de hát nem is igazán az ő feladata mindenről tudni e téren. Konkrét kérdésre válaszolva ugyanakkor kimondta, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv az MKB és a Budapest Bank esetében egy fúzió valamikor a jövőben. Ami biztos, hogy az MKB-nak nyár közepéig, végéig megtörténik a kitisztítása és utána megkezdődhet a maradék „jó” banknak az értékesítési, piacra vezetési folyamata.

A Budapest Bank esetében a jegybanknak nincs közvetlen rálátása a folyamatokra, de látható, hogy ott is a következő hónapokban lezárják a tárgyalásokat az eladó féllel és végül is az állam tulajdonába tud kerülni a bank. A fuzionált MKB-BB jövőjéről korai még beszélni, ahhoz hogy a jövőbeli stratégiáról részleteiben is meginduljon a tárgyalás, közös tulajdonlás kellene – figyelmeztetett Balog arra, hogy jelenleg két versenypiaci szereplőről beszélünk, amelyek ilyen szintű információkat nem adhatnak ki egymásnak. Természetesen a két bank összeolvadása után az új bank olyan nagy univerzális bank jönne létre, ami Magyarország top 2-3 bankja között lenne.

„Elkezdtük az nhp-kivezetését”

A vállalati hitelezést egyértelműen az nhp húzza, a bankok saját hitelezése továbbra is alacsony. Ha megtörténik a hitelportfóliók megtisztítása, lezajlanak a fúziók – néhány kisebb-nagyobb változás még várható a piacon – utána tud a bankrendszer újra a hitelezés felé fordulni – mondta Balog Ádám. Szerinte már most is van néhány bank, amelyik idén, de legkésőbb jövőre jelentős hitelezési aktivitást jelez előre akár nhp nélkül is. A bankok a jelenlegi kamatkörnyezetben az alacsony kamatok mellett könnyebben tudnak hitelezni. Ugyanakkor a jegybank számos olyan makroprudenciális eszközt vezetett be (hitelfedezeti szint és jövedelemarányos törlesztési mutató), ami ellenkező hatást vált ki és a háztartási hitelezést visszafogja – ismerte el az alelnök. Balog szerint a nagy feladat a bankok előtt nem a lakossági, hanem a vállalati piac „megértése” lesz. Itt találják meg azokat a szegmenseket, iparágakat amelyek jól hitelezhetőek és ugyancsak itt találják meg az ehhez szükséges banki eszközöket is. A jegybanki alelnök szerint a válság előtt a bankok inkább a hitelezés tekintetében „egyszerűbb” devizahiteleket nyomták a piacra, ahelyett, hogy a strukturáltabb gondolkodást igénylő kkv-hitelekre koncentráltak voltak. A kkv-knak is csak jól szabványosítható ingatlanhiteleket nyújtottak, amit viszonylag kevés paraméterrel be lehetett árazni. Most a feladat ennél jóval nehezebb lesz – vélekedett a szakember.

Az nhp+ első időszakában a bankok üdvözölték az új terméket és számos tárgyaláson már túl vannak azokkal az ügyfelekkel, akik a tervek szerint ezt a konstrukciót veszik fel. Nagy számok azonban még nem láthatóak Balog Ádám szerint.

Az alelnök szerint elkezdték az nhp-ből adódó hitelezési problémák kezelését. Egy ilyen program akkor sikeres, ha van egy gyors felfutása azt elején, a kivezetése pedig moderált, nem sokk-szerű. Az nhp+-t a jegybank már csak 500 milliárd forint értékben hirdette meg és az itt hitelt kapó ügyfelek kölcsönplafonja 500 millió forint, szemben a „nagy” nhp 10 milliárdjával. Ez azt jelezi, hogy elkezdtük kivezetni a piacról az nhp-t – mondta Balog Ádám. Hogy jövőre szükség lesz-e a programra, ma még nem tudható, ám az alelnök szerint lehet, hogy még kisebb mértékben, még inkább beszűkítve azért marad még valami a programból 2016-ban. Az lenne természetes, ha a bankrendszer eközben elkezdené felépíteni saját hitelállományát, így az nhp tényleges kivezetése nem okoz majd semmiféle torzulást a gazdaságban.

Állománymozgás volt, de nem kell aggódni a brókercégekért

Az MNB adatai szerint rendszerszintű problémát nem okozott a befektetési piacon a brókerbotrány. A 300 milliárd forint jelentős összeg – a GDP 1 százaléka -, ám az összbanki állomány 26 ezer milliárdjához képest kicsiny szeletnek tekinthető. Olyan szám, ami azt mutatná, hogy a botrány akár a fogyasztásra, akár a gazdaság egyéb mérőszámaira hatással lett volna, olyat nem látnak az MNB-ben. A bizalom a brókercégek iránt ugyanakkor értelemszerűen visszaesett és az is látható, hogy a korábban brókercégeknél őrzött pénzek a bankok felé áramoltak, ám ennek mértéke nem óriási, így nem veszélyezteti a megmaradt brókercégek tevékenységét.

A teljes interjút itt lehet meghallgatni >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG