A GVH a bírság mellett arra is kötelezte a pénzintézetet, hogy az érintett ügyfeleknek fizessék vissza a jogtalanul felszámított kamatokat - közölte a hivatal a Privátbankárral.
Közleményükben mint írják, a bevett piaci gyakorlatnak megfelelően az OTP hitelkártyái is kamatmentesen használhatóak vásárlásra abban az esetben, ha a fogyasztó az elszámolási időszakot követő türelmi időszakban teljesen visszafizeti a felhasznált hitelkeretet.
A GVH az eljárás során megállapította, hogy az OTP a hitelkártyákkal kapcsolatos kereskedelmi gyakorlatában (sem a marketingkommunikációjában, sem az üzletszabályzatában) nem tájékoztatta arról a fogyasztókat, hogy abban az esetben, ha az (első) elszámolási időszakot követő (első) türelmi időszakban a kizárólag vásárlásra felhasznált hitelkeretet (és az esetlegesen felmerülő egyéb követeléseket) teljes egészében nem fizetik vissza, akkor elveszítik a következő időszakra vonatkozó kamatmentességüket is, függetlenül attól, hogy az ebben az időszakban felhasznált hitelkeretet teljes egészében visszafizetik.
Ezzel a kamatszámítási gyakorlattal az ügyfeleknek az egyszeri késedelmük miatt két elszámolási időszakban is kamatot kellett fizetniük - írja a GVH.
Vissza kell fizetni az ügyfeleknek
Ezért a vizsgált időszakban (2012. január 1-től 2013. december 18-ig), érintett ügyfelei számára jelenértéken fizesse vissza a jogtalanul felszámított kamatokat. A fentieken túl az OTP-t a GVH arra is kötelezte, hogy a határozatról a fogyasztókat bankfiókjaiban elhelyezett hirdetményein és honlapjának
nyitóoldalán is tájékoztassa.
A bírság kiszabása során súlyosító körülményként értékelte a GVH, hogy az intenzív kereskedelmi gyakorlattal a fogyasztók széles körét elérte a vállalkozás, valamint azt, hogy a magatartás – figyelemmel a nagyszámú ügyfélre – alkalmas arra, hogy összességében nagy vagyoni hátrányt okozzon a fogyasztóknak.
Enyhítő körülményként a GVH számításba vette, hogy az OTP 2013. december 18-tól a fenti kamatszámítási gyakorlatát rögzítette az egyébként 2003-tól változatlan kamatszámítási szabályokkal rendelkező üzletszabályzatában.