A részvényesek 62,18 százaléka képviseltette magát az FHB Bank közgyűlésén. A 2013-as teljesítményről szóló tájékoztatás során Spéder Zoltán, a bank elnöke arról beszélt, hogy ez sem volt könnyebb, mint a korábbi évek, ám az eredmények tekintetében mégis sokkal kedvezőbb lett a tavalyi év, mint a 2012-es.
A korábbi akvizíciós és egyéb átalakítások után a 2013-as fő célkitűzés az értékesítés növelése és az ügyfél-akvizició volt – mondta Spéder Zoltán. A lakáscélú hitelek volumene ugyan még nem óriási, ám a 7 milliárdos folyósítással a bank nagyjából 5 százalékos piaci részesedést tudott elérni, ami magasabb, mint az általános 3,5-4 százalékos részarány. A támogatott lakáshiteleknél a piaci részarányuk ennél is jobb, 13 százalékos volt. Ilyen volumen eléréséhez a kisebb bázis miatt, sokkal több erőt kellett mozgosítani. Ugyanakkor az össz-hitelállomány még mindig csökken.
A vállalati üzletág jó teljesítményét az NHP I. szakasza alapozta meg: az FHB a rá jutó 30 milliárd forintot másfél hónap alatt tudta kifolyósítani, a 160-170 milliós átlagösszeg alacsonyabb, mint a piaci átlagszint, azaz a versenytársaknál több ügyfélnek tudta a bank felajánlani a lehetőséget. Az NHP keretében folyósított FHB-hitelek 2/3-át új ügyfeleknek nyújtották, azaz az ügyfélakvizíciós célokra jól használta a bank a programot.
Trendforduló a hitelpiacon
A hitelportfólió minőség javítása is kiemelt cél volt az év során: itt az FHB a központi lehetőségeket és a bank saját megoldásait is aktívan kínálta. Messze a 4 százalékos piaci súly felett teljesített az FHB a Nemzeti Eszközkezelőnek felkínált 1200 s 905 át is adott ingatlannal. Az árfolyamgát konstrukciót a bank 8 ezer ügyfele választotta eddig.
Spéder szerint a második félében az NPL-arány is csökkent, nemcsak a minősített hitelek aránya – vagyis az elmúlt év a trendfordulót is elhozta. Ha tovább növekszik az új hitelek folyósítása, a mutató még kedvezőbb lehet. A fedezettség bőven 50 százalék feletti, az értékvesztési állomány nem változott jelentősen.
Bár a számlaszámok növekedése nominálisan nem volt jelentős - 3 százalékos volt a növekedés, ám az aktív számlák (és bankkártyák) aránya 17 százalékkal nőtt. A vállalati számlák számának növekedése 24 százalék volt – ez, mint láttuk, jórészt az NHP-val függ össze.
A számlák növekedése év közben is jelentős volt, ám mivel az erre szolgáló kampány ugyanakkor a IV. negyedévre esik, ezért ennek eredménye csak 2014-ben látszik majd igazán.
Akvizícíós csúcs a „akvizíció-mentes" évben
Bár tavaly nem volt stratégiai terület, az FHB tovább folytatta az akvizíciós tervei végrehajtását. Ennek kapcsán az FHB Bankcsoport több taggal bővült tavaly. Hozzájuk került a Diófa Alapkezelő, ahol az év végére a meglevő alapok mellé 3 új alapot bocsátott ki. Csak az FHB hálózatban 5 milliárddal nőtt az értékesített állomány – de egyéb területeken is nőni tudtak.
A társaság stratégiai megállapodása a Magyar Postával egyre komolyabb, míg a Díjbeszedő Üzemeletési és Szolgáltatási Kft. létrehozása is kedvezőnek bizonyult.
Köbli Gyula vezérigazgató szerint az MNB alapkamat-csökkenés a lakossági megtakarításokra is hatott - s bár kimértékben növekedett a megtakarítási állomány, ám a megtakarítások egyre nagyobb része nem a betétekbe irányul. A lakossági hitelkereslet stagnált, a vállalati oldalon az NHP hozott keresletet.
Februártól megszűnt a kettős vezérigazgatói-irányítás, az, hogy a kereskedelmi bank dedikált saját vezérigazgatót kapott, komolyan hozzájárult ahhoz, hogy a bank a piacnál jobban teljesített az NHP I. szakaszában.
A bank forrásszerkezete nagyban változott. A tradicionális jelzáloglevél-kibocsátás visszaszorult, a kieső bevételeket a bank betétek bevonásával pótolta – ez jótékonyan hatott a forrásköltségekre. A bank 150 milliárd forint értékben vett vissza jelzáloglevelet, s korábbi kötvényt is visszavettek, miközben új értékpapírt csak 60 milliárd értékben bocsátottak ki.
Még veszteség
Köbli Gyula szerint az FHB kamatbevétele és kamatmarzsa kismértékben nőtt. A nettó díj- és jutalékbevétel – a tranzakciós illeték levonása után is jobb, mint 2012-ben. A banki költségek az akviziciók ellenére sem ugrottak meg.
A társaság mérlegfőösszege kismértékben csökkent, a -4,664 milliárd forintos eredmény, az egyszeri hatásoktól (bankadó, egyszeri TRILL, stb.) megtisztított eredmény 610 milliós veszteségre olvadna.
Az eredményből természetesen osztalékot nem lehet fizetni, míg mivel a négy feltételből csak egy sikerült, ezért a menedzsment részvényjuttatási programja alapján nincs lehetőség a vezetők részvényjuttatására.
Mit hoz 2014?
Soltész Gergő, üzleti vezérigazgató-helyettes szerint az idén 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel és a 2013-as árfolyam-pálya mellett készítették el számításaikat. A lakáspiaci tranzakciók számának kismértékű növekedésével számoltak, amely várakozásaik szerint jótékonyan hat majd a hitelezésre is – a bank továbbra is 5 százalék feletti részarányt tervez. A vállalati oldalon a gazdasági növekedés és az NHP II. fázisa támogathatja a gazdasági szereplők kedvét – ám itt az EU 2014-20-as időszakának pályázatainak mihamarabbi megjelenése sokat segíthet. A jegybanki kamatcsökkentés okán tovább folyik majd a betétek állampapírba áramlása, de nőni fog a látra szóló állomány is. A bank a kamattámogatásos hitelek terén szeretné fenntartani a 12 százalék feletti részesedést az új kihelyezések terén. Az állami otthonvédelmi programokban a bank továbbra is aktív akar maradni.
A tervszámokra kihat az ingyenes készpénzfelvétel hatása, hiszen az a bevételi oldalon csökkenti a banki jövedelmet, s az is kérdéses, hogy a bankváltási kedvet mennyire csökkenti le a megoldás – márpedig ez is fontos az FHB-nak.
A lakossági üzletágban 8 milliárd helyett 11 milliárd forintot helyeznének ki. A fedezetlen hitelek felfuttatása szintén komoly feladat. A forrásszerkezeti diverzifikációt 2014-ben folytatják, ebben - – a fedezetlen hitelekhez hasonlóan - komoly lehetőség jelent, hogy a Magyar Posta hálózatában új megtakarítási termékek jelennek meg. A befektetési területen a kezelt állomány 13 százalékos növekedésével számolnak.
Vállalati oldalon ismét kétszámjegyű növekedést akarnak elérni, mind a passzív, mind az aktív oldalon. A hitelállomány-bővülés a számlaszám jelentős, 20 százalékos bővülését hozhatja majd A vállalati hitelek bővülésére 14 százalékos tervet határoztak meg, ami óvatosabb, mint tavaly, miután a már ismertetett módon az NHP II. fázisának felfutása kissé lassabb. A betéti oldalon 24 százalékos bővülést várnak a tavalyi duplázás után.
Nyereség is lehet
A bank 2014-ben (vélhetően az egyszeri tételek levonása után, az IFRS szerint) nyereséges lehet – mondta Soltész Gergő. A kismértékű nettó kamatbevétel és kamatmarzs-növekedés mellett a díjbevétel növekedése kétszámjegyű lehet – ennek bázisa a lakossági oldalon az aktivitás további növekedése, a vállalati oldalon pedig az ügyfél-akvizíciók lehetnek. A terv a költségek 8 százalékos bővülésével számol. A bank Tier 1 mutatója 6 százalék körül lehet.
Komoly tőkeemelés lehetősége
A közgyűlés elfogadta, hogy az igazgatóság a társaság alaptőkéjének 25 százalékát kitevő összeggel, de maximum 1,65 milliárd forinttal megemelheti a társaság alaptőkéjét a következő két évben, s egy másik határozat szerint ha ez megtörténik, akkor a társaság részvényesei, az átváltoztatható vagy jegyzési jogot biztosító kötvények tulajdonosai jegyzési elsőbbségi jogokat nem gyakorolhatják.