Bankadó és devizahiteles elszámolás nélkül nyereséges lett volna (3,8 milliárdos adattal) az FHB, ám az egyszeri tételeknek köszönhetően a bankcsoport IFRS szerinti konszolidált adózott eredménye a negyedik negyedévben 6,6 milliárd forint, illetve a teljes évet tekintve 16,2 milliárd forintos veszteséget mutat.
Az FHB Csoport konszolidált mérlegfőösszege 2014. december 31-én 769,4 milliárd forint volt, ami 4,3 százalékkal, mintegy 31,9 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál.
Az FHB más bankokkal ellentétben szétterítette az év során az elszámolás veszteségét, így a III. negyedévi 7,19 milliárdos mínuszt az elmúlt év utolsó három hónapjában 6,62 milliárdos nettó veszteség követte. A negyedik negyedévben a bank pontosította az elszámolási veszteségre vonatkozó becslését és ennek megfelelően további 5,7 milliárd forint céltartalékot képzett. A teljes, elszámolás veszteségére képzett céltartalék összege 23,6 milliárd forintot tett ki.
Az üzleti eredmény ugyanakkor kedvező: a nettó kamatbevétel az előző negyedévhez képest 687 millió forinttal emelkedett, ami a bankközi- valamint hitel kamatbevételek növekedése mellett a betétek után fizetett kamatok csökkenéséből adódik. A nettó kamatmarzs 2,67 százalékról 2,86 százalékra tudott emelkedni negyedéves alapon – mindezt csökkenő kamatkörnyezetben., de éves szinten is jelentős – 15 bázispontos - volt a marzsbővülés.
Az éves szinten a nettó kamatbevétel 10,3 százalékos növekedéssel 20,6 milliárd forintot tett ki. A nettó díj- és jutalékbevételek összege 35,7 százalékkal, 1,7 milliárd forintra növekedett az előző negyedévhez képest, amelyhez az alapkezelési díjbevételek, a bankszámla szolgáltatások díjbevételei, valamint a garancia díjbevételek növekedése járult hozzá. Éves szinten a nettó díjak és jutalékok volumene közel 24 százalékkal, 5,25 milliárd forintra nőtt. A bank költségei éves szinten 3,5 százalékkal 16,6 milliárd forintra nőttek.
A hitelek 357,7 milliárdos állománya negyedéves szinten 2,5 százalékos visszaesést mutat, éves szinten ugyanakkor nem szűkült a bank hitelállománya. Ennél is jobb hír volt, hogy az előző negyedévhez képest a problémás hitelek aránya (NPL arány) 20,5 százalékról 20,2 százalékra csökkent, bár a bank értékelése szerint ehhez az is kellett, hogy a bank mind a bruttó hitelállomány, mind az értékvesztés összegét immár a forintosítási árfolyam alkalmazásával mutatja be. 2014-ben az értékvesztés és hitelezési veszteség mintegy 4,4 milliárd forint volt, amely 35,5 százalékkal alacsonyabb a 2013. évinél. A problémás portfolió fedezettsége az év végén 53,4 százalék volt, amely 150 bázisponttal magasabb az egy évvel korábbinál.
A közel 299 milliárd forintos betétállomány egy év alatt több mint 76 milliárd forinttal bővült, ennek 58,1 százaléka a vállalati üzletághoz köthető, míg több mint 30 százaléka postai értékesítésből származik.
A leányvállalatok a Diófa Alapkezelő Zrt. összesített nettó eszközértéke 26,1 milliárd forintról 338,7 milliárd forintra emelkedett az elmúlt évben. Az Alapkezelő piaci részesedése a befektetési alapok esetében a 2013. év végi 0,5 százalékról 2 százalék fölé emelkedett, míg a pénztári vagyonkezelés tekintetében 15,1 a súly az egy évvel korábbi 0,2 százalékról.