Egyre több munkaadó kapcsolódik be a dolgozók hiteltörlesztésébe, az utóbbi hetekben több foglalkoztató is pénzt utalt a bankoknak – írja a Magyar Nemzet. Mint ismert, az érintettek azzal az új lehetőséggel élnek, amely módot nyújt rá, hogy a a munkáltató öt év alatt legfeljebb ötmillió forintot adhat adó- és járulékmentesen - a fizetésén kívül azért; hogy dolgozója törlessze forint- vagy devizaalapú lakáshitelét. A munkaadó határozhat úgy, hogy a bér mellett, egyszerű támogatásként folyósítja a hiteltörlesztési hozzájárulást, miképpen arra is van mód, hogy a foglalkoztatók a cafeteria-rendszerükbe illesszék a lehetőséget.
Bonyolult könyvelésA szabályok legnehezebb eleme, hogy bár alapesetben a foglalkoztató egyenesen a hitelszámlára vagy a bank egyfajta központi számlájára küldheti el az összeget, annak sincs akadálya, hogy a juttatás a munkavállaló - hitelintézetnél vezette saját folyószámláján kössön ki. Utóbbi esetben azonban külön igazolni kell, hogy az adott évben legalább ekkora összegű törlesztést fizet be az adós. Ez ügyben elengedhetetlen annak tisztázása, miként számolják majd el a munkáltatótól érkező összegeket – hiszen megeshet, hogy a kölcsönszerződés nem rendezi az, hogy ilyenkor előtörlesztésnek, vagy rendes törlesztésnek számít-e az utalás. Az sem mindegy, hogy a juttatás havonta, avagy egy összegben adja-e a dolgozónak. |
Finomodik a gyakorlat
A tavaszt leginkább a felkészüléssel töltötték a vállalkozások, az első folyósítások mostanában indulhattak el – vélekedett a lapnak Fata László, a hazai juttatások szisztémáját jól ismerő tanácsadó, aki szerint már egyes bankok is alkalmazkodtak a szabályokhoz, a folyamat így gördülékeny lett. Ennek kapcsán szerinte augusztusban, szeptemberben tömegessé válhat a gyakorlat, s az ősszel már munkáltatók sokasága vállalhat részt cafeteria formájában a dolgozók hiteltörlesztéséből. Az áttörés a következő év elejére várható.
A kicsiknél lesz "teli" támogatás
A PwC adótanácsadó partnere, Lőcsei Tamás szerint egyelőre a juttatás folyósítását jelentős adminisztráció előzi meg, szükség van különféle igazolásokra, dokumentumokra. A papírmunka számos vállalkozást elriaszthat a lehetőségtől, az ügyintézés különösen a nagyobb cégeknél érheti el azt a mértéket, ami tétovázásra késztetheti a döntéshozókat. (Aligha véletlen, hogy a bankok egy része – például az OTP - ezt felismerve már saját szolgáltatást nyújt.) Lőcsei Tamás szerint ezért az elsők között inkább a kisebb vállalkozások kínálhatják dolgozóiknak a munkáltatói hiteltörlesztést.Különbség lesz abban is, hogy a kisebbek közül egyébként többen jelentős összegű adómentes támogatást adnak majd, míg a nagyobb vállalatok inkább a cafeteriaelemek közé vehetik fel a juttatási formát.
Meg kellene várni az elszámolást
A futamidő végénél tartó devizaadósoknak ugyanakkor érdemes elgondolkodniuk azon, kérnek-e hiteltörlesztési támogatást, mégpedig amiatt, mert az adósmentés folyamata során megeshet Lőcsei Tamás szerint, hogy az elszámolás után az derül ki: az árfolyamrés, az egyoldalú kamatemelések miatt voltaképpen a bank tartozik az ügyfélnek, s nem fordítva. Az esetleges bonyodalmak elkerüléséért a hitel végénél tartó adósok ezért akkor cselekszenek a leghelyesebben, ha megvárják a törvényalkotás - és az esztendő - végét, s idén cafeteriaként inkább például Erzsébet-utalványt kérnek - mondta a szakértő.