7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Privátbankár.hu Mérő Bence, a jegybank elemzőjének tanulmányát publikálja a hitelezés fenntarthatóságának megítéléséről.

A GDP-arányos hitelállomány túlzott növekedése rendszerszintű kockázatok felépülésére mutathat rá. A túlzott hitelezés mellett a bankrendszer alacsony hitelezési aktivitása esetén is szükség lehet beavatkozásra a pénzügyi közvetítőrendszer és a gazdaság egészséges működése érdekében. A megfigyelt és a fenntarthatónak ítélhető hitelezés között kialakuló ún. hitelrés számszerűsítése a szabályozó jegybankok számára módszertanilag nagy kihívást jelent. Cikkünkben az MNB új fejlesztésű indikátorát mutatjuk be. Eredményeink azt mutatják, hogy a válságot megelőzően kialakuló nagymértékű pozitív hitelrés az elmúlt évek alkalmazkodása során zárult, sőt, a hitelrés értéke jelenleg negatív mind a háztartási, mind a vállalati szegmensben. Ez alapján a lakossági új hitelkihelyezések növekedése nem utal rendszerszintű kockázatok felépülésére, a vállalati szektorban pedig továbbra is probléma a hitelezési aktivitás hiánya.

A pénzügyi közvetítőrendszer a hitelezés révén egy gazdaság megtakarításait olyan területek felé próbálja csatornázni, ahol azok a legproduktívabban hasznosulhatnak. Ennek köszönhetően megvalósulhatnak olyan, a gazdasági növekedést támogató beruházások is, melyekre a megfelelő források hiányában nem vállalkoznának. A túlzott hitelezési aktivitás révén azonban sok kockázatos és improduktív beruházást is finanszírozhatnak a bankok. Ezek rövid távon növelik ugyan a kibocsátást, de elvonják a forrásokat a későbbi produktív beruházások elől, a kockázatok materializálódásakor pedig visszafogják a gazdasági növekedést (vö. Borio et al. [2013]). Ugyanakkor a túlságosan alacsony hitelállomány arra mutat rá, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer nem tölti be megfelelően a szerepét, és a gazdaság szereplői számára nem képes elég pénzügyi forrást juttatni a gazdaságba.

Nehéz elkülöníteni a fenntartható hitelezési szintet és a túlzott hitelállományt, a pénzügyi ciklusok azonban arról árulkodnak, hogy a hitelállomány nagymértékű növekedését jelentős visszaesés követheti, ahogyan azt a válság során is megfigyelhettük. Ahhoz, hogy képet alkothassunk a hitelezési folyamatokról és problémák esetén a szabályozók megtegyék a megfelelő lépéseket, érdemes számszerűsíteni, hogy a hitelezésnek mekkora lenne a fenntartható vagy egyensúlyi szintje, és ehhez képest hogyan alakulnak az aktuális adatok. Ennek megfelelően a hitelállomány alakulását két komponensre, az egyensúlyt megragadó trendre és az ún. ciklikus komponensre (vagy hitelrésre) kell bontani. Magyarországon a vállalati projekthitelezéssel és a lakossági devizahitelezéssel kapcsolatos, társadalmi szinten is jelentős problémák világítottak rá a kérdés fontosságára, a túlzott hitelezésből fakadó makrogazdasági egyensúlyok felépülésére.

A válságot követően kialakuló konszenzus szerint a hitelezés veszélyes túllendülését akár szabályozással is kezelni lehet. Sok más országhoz hasonlóan Magyarországon is a makroprudenciális eszközrendszer egyik fontos eleme lett az ún. anticiklikus tőkepuffer, amelynek meghatározása a hitelrés mutató alapján történik. A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság útmutatója a GDP-arányos hitelállomány trendtől való eltérését (hitelrést) állítja a középpontba: részben a túlzott hitelnövekedés jelenségével való direkt kapcsolata miatt, részben pedig azért, mert széles nemzetközi mintát vizsgálva megfelelő indikátornak találta a rendszerszintű kockázatok felépülésével kapcsolatban.

A hitelállomány trendjének és a hitelrésnek a számszerűsítése számos elméleti és módszertani kérdést vet fel. Például a gazdasági felzárkózás arányaiban is növekvő hitelfelvételt indokolhat hosszú távon (vö. Kiss et al. [2006]). Ennek következtében a GDP növekedésével a GDP-arányos hitelállománynak is növekednie kell. Magyarországon a 2000-es évek elején nagyon alacsony volt a háztartási szektor hitelállománya, így a beinduló hitelezés eleinte inkább a pénzügyi mélyülést jelezte. A hitelállomány kezdeti gyors növekedését tehát önmagában véve inkább a hitelrés záródásának kell tekinteni és nem túlzott eladósodásnak. A kezdeti mélyülést követően azonban már felbukkantak a pozitív hitelrésre utaló jelek.

A hitelrés számításához javasolt módszer az egyváltozós Hodrick-Prescott-szűrő (HP-szűrő), ami közgazdasági idősorok esetében a leggyakrabban alkalmazott szűrő. Ez csak a szűrni kívánt idősort veszi figyelembe, egy exogén paramétert leszámítva más információt nem használ fel.

Ezzel szemben az MNB által is preferált többváltozós módszerek lehetőséget adnak arra, hogy egyéb változókból nyert információkat is figyelembe vegyünk. Ha feltételezésünk szerint pl. egy változó alakulása hatással van a szűrendő idősor trendjére (vagy ciklikus komponensére), érdemes lehet ezt is felhasználni. Ennek megfelelően az egyváltozós HP-szűrőt bővítettük, és a becslés során figyelembe vettük a globális hitelrést, a reál GDP trendjét és ciklikus komponensét (kibocsátási rést), a reál munkajövedelmet, a lakáshitelek és a fogyasztási hitelek állományi kamatlábát, az új kihelyezésű vállalati hitelek kamatlábát, a BUBOR-t, a GKI üzleti bizalmi indexet, a bankrendszeri tőkeáttételt (a teljes bankrendszer eszközállományának saját tőkéhez viszonyított arányát), a hitel/betét mutatót a bankrendszer egészére, valamint a marketingköltségeket.

A hitelrés számítását érdemes külön-külön elvégezni a háztartási és a vállalati szegmens esetében, a teljes hitelrést pedig ezek összegeként kaphatjuk. A két hitelállományt külön-külön vizsgálva, majd az eredményeket utólag összegezve kevesebb információ veszhet el, mintha csak egyben vizsgálnánk az állományokat. Modellezési szempontból is ez az egyszerűbb megoldás, mivel eltérő gazdasági szerepük miatt más-más indikátorok segíthetnek azonosítani a két hitelállományban megfigyelhető ciklusokat. [1]

A hitelállomány trendjére és a hitelrésre kapott értékeket az 1. ábrán látjuk. A többváltozós Hodrick-Prescott-szűrő alapján a 2000-es évek elején a pénzügyi mélyülés során a kezdetben negatív hitelrés zárult, de a további hitelállomány-növekedés jelentős mértékű pozitív hitelrést eredményezett mind a háztartási, mind a vállalati szektorban: a szűrő alapján a válság kitörésekor a háztartási szektorban a GDP-arányos hitelállomány már 12 százalékponttal volt magasabb a fenntartható értéknél, míg a vállalati szektorban 8 százalékponttal haladta meg az egyensúlyi szintet. A válság előtti időszakot valóban részben túlzott hitelkiáramlás jellemezte a lakossági devizahitelezés és a vállalati ingatlan projekthitelek következtében. A válságot követő alkalmazkodás során a hitelrés ismét zárult, sőt, a nagymértékű csökkenés miatt megint negatív lett az értéke mind a háztartási, mind a vállalati szegmensben. Ez alapján a lakossági új hitelkihelyezések növekedése nem utal rendszerszintű kockázatok felépülésére, a vállalati szektorban pedig továbbra is probléma van a hitelezés alakulásával.

1. ábra: A GDP-arányos hitelállomány trendje és a hitelrés alakulása a háztartási és a vállalati szegmensben (2002-től 2015. I. negyedévig)

A többváltozós HP-szűrő egy potenciális módszer a hitelrés számszerűsítésére, mert a kapott eredmények egybeesnek a hitelezési folyamatokról kialakult szakértői képpel, és az eredmények stabilak az új adatok beérkezését követő utólagos revíziókkal kapcsolatban. A hitelrés minél megbízhatóbb számszerűsítése érdekében azonban érdemes lehet további módszereket is megvizsgálni.


[1] A számítás részleteivel az e cikk előzményének tekinthető Hosszú et al. [2015]-ben foglalkozunk.

Címkék: Pénzügyi szektor
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
Pénzügyi szektor Újabb banki díjemelés, sokak nyithatják ki a pénztárcájukat
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 08:39
A kormány döntése ezt vonta maga után.
Pénzügyi szektor Elhalasztja a külföldi utazását, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 07:18
Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Rengeteg hitelt kényszerültek felvenni a magyarok szeptemberben
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 06:37
Megszenvedték az idén is az iskolakezdést a magyar háztartások, szeptemberben több hiteltípusnál is élénk volt a kereslet, miközben a betétek nem gyarapodtak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG