Több tíz milliárd forintra rúgó újabb adósságba kergeti a helyhatóságokat és az alapvető feladataik ellátását súlyosan veszélyezteti a kormány azon rendelkezése, amely szerint a települési önkormányzatoknak elővásárlási joguk van a bedőlő lakáshitelek miatt kényszerértékesített lakóingatlanokra - tudatta Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere kedden az Önkormányzati Sajtószolgálat portálon keresztül.
A következő évi költségvetés két nagyobb megszorító csomagot fog tartalmazni. A közösségi közlekedés költségeinek 70 milliárdos lefaragásának stratégiáját már a múlt heti kormányülésen elfogadták. A másik tétel az önkormányzatokat érinti, összesen 120 milliárd forintos karcsúsításról van szó. Részletek >>> |
Kifejtette: az is könnyen belátható, ha egy önkormányzat csak egy esetben is él az elővásárlási jogával, utána minden esetben kötelezően újra élnie kell, hiszen semmilyen szempontból nem tehet különbséget polgárai között.
A polgármester javaslata szerint - amelyről nyílt levelében tájékoztatta a kormányfőt - a Magyar Fejlesztési Bank magát a bedőlt bankhiteleket közvetlenül a kereskedelmi bankoktól vásárolja meg, így az önkormányzatok közvetítő szerepe kihagyható lenne, mivel a kormány közvetlenül az MFB-n keresztül segítene a rászorultaknak. Közölte továbbá, hogy a főváros III. kerülete újabb 10 krízislakást biztosít a rászorulóknak.
"A kormány nem érzi, mekkora a baj"
A Fidesz-KDNP szerint a kormány nem érzi a lakáshitelesek gondjainak súlyosságát, erre utal az is, hogy a szocialisták nem akarják összehívni az Országgyűlés szociális bizottságának rendkívüli ülését - közölte a frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Soltész Miklós arra figyelmeztetett, hogy már 700 ezer olyan hitelfelvevő van, akinek 90 napon túli a tartozása, és az év végére 70-80 ezer család veszítheti el a lakását, ha a kormány nem hoz végre érdemi intézkedéseket.
Felhívta a figyelmet arra, hogy már félmillió ember van veszélyeztetett helyzetben, akiket a kilakoltatás réme fenyeget. Mint mondta, a kormány az elmúlt hónapokban "jól hangzó ígéretekkel" próbálta megnyugtatni a lakásukat féltő embereket, valójában azonban a szocialisták nem állnak ki mellettük és nem akarnak érdemben foglalkozni a katasztrofális helyzettel.
Emlékeztetett arra, hogy egy jogszabályban ugyan elővételi jogot biztosítottak az önkormányzatoknak a hitelt fizetni nem tudók lakásának megvásárolására, de néhány héttel később bejelentették: 120 milliárd forintot vonnak el jövőre az önkormányzatoktól.
Soltész Miklós szerint így nagyon kevés önkormányzatnak lesz arra pénze, hogy megvegye, (majd bérlésre visszaadja) a bajba jutott családok lakásait. Ha a kormány segíteni akar, ne nyomorítsa az önkormányzati szférát - fűzte hozzá.
Azt is kérte, hogy ha már a szocialisták "mindent elszúrtak", akkor figyeljenek oda arra, hogy a családok átmeneti otthonaként, a krízisotthonként ismert ellátórendszer támogatását ne csökkentsék tovább. Utalt arra, hogy ezeknek az intézményeknek a normatív támogatása 2005 óta folyamatosan csökken.
Emlékeztetett arra, hogy a lakáshitelesek érdekében előző nap kezdeményezték az Országgyűlés szociális bizottságának összehívását, ám azóta a testület egyik szocialista tagja már úgy nyilatkozott, hogy nincs értelme összehívni az ülést. Soltész Miklós szerint ez is azt jelenti, hogy a szocialisták nem látják a probléma súlyosságát.
MSZP-s kampányfogás a krízisalap?
GVH: korlátozható a devizahitelezés
Lejtmenet: kevesebb és kisebb lakást építünk
Áthidaló megoldás: versenyeznek értünk a bankok
Adósok: nagyra fújt lufi az állami garancia?
Több önállóságot adna Bajnai az önkormányzatoknak
MTI, Privátbankár