Korábbi júniusi tőzsdeévforduló nosztalgiakereskedéssel. |
Június 21-én lesz 25 éves a Budapesti Értéktőzsde, ennek alkalmából tartottak sajtóbeszélgetést a szervezet új Szabadság téri székhelyén. Katona Zsolt vezérigazgató szerint rendkívül mozgalmas 25 év volt ez.
Kezdetben egyetlen részvénnyel, az IBUSZ-szal folyt a kereskedés Budapesten, azután fokozatosan bővült a számuk. Sokáig 50 százalék felett is volt a magyar lakossági befektetők részesedése a tőzsde forgalmából.
Válságból lufiba, lufiból válságba
A 25 év alatt számos felfutás és válság, összeomlás volt, ázsiai válság, orosz válság, dotkom-lufi és kipukkadása, gazdasági világválság, beléptünk az EU-ba, kialakult az Eurózóna válsága. Az idén egy szép felfutáson van túl a tőzsde, amit a brókerbotrányos sem tudtak megtörni. A jelenleg inkább stagnáló árfolyam például egy esetleges felminősítés után törhet ki.
Katona Zsolt |
Volt számos reform, a tőzsde már a harmadik kereskedési rendszert használja jelenleg (Xetra), korábban részvénytársasággá alakult és összeolvadt a Budapesti Árutőzsdével, volt nyugdíjpénztári államosítás, felvásárolták a tőzsdét az osztrákok. Többször jelentős mértékben változtak a jogszabályok is.
A számítógépek uralma
Fizikailag is a negyedik helyen van a tőzsde, miután nemrég az Andrássy útról a Bank Centerbe költözött. Aminek persze kevés a jelentősége, miután ma már minden kereskedő saját irodájából, számítógépeken keresztül folyik a kereskedés. „A jelenlegi helynek örülünk, fontos, hogy modern imidzse legyen a tőzsdének” – mondta el Katona Zsolt.
A 25 év alatt 6245 tőzsdenapon több mint 2000 terméket (ebből 126 részvényt) vezettek be, bár ebből a legtöbbet már kivezettek (vagy lejárt). A magyar GDP több mint ötszöröse fordult meg. A legélénkebb tőzsdenap a Mol felvásárlásához kötődik, 2007-ben 248 milliárd forint volt. A megnyitása óta a tőzsdén 1561 bejegyzett bróker kereskedett.
Ennyit lehetett BUX-on nyerni
Ha valaki az elején a BUX indexbe fektette volna a pénzét, akkor 25 év alatt évi 12,24 százalékos hozamot ért volna el. A legnagyobb BUX-esést 1997 október 28-án mérték 16,5 százalékkal, a legnagyobb emelkedés az orosz válság idején 14,6 százalék volt 1998. szeptember 24-én.
A mostani húzópapírok, az OTP és a Mol húsz éve vannak a parketten. A BUX index csúcsát 2007. július 23-án érte el 30 118 ponttal.
Elöl vannak a norvégok
Jelenleg is tízmilliárd euró külföldi tőke van magyar részvényekben, az intézményi tőke származási helye 33 százalékban az USA, 30 százalékban Nagy-Britannia, 9 százalékban Norvégia (norvég olajalap), 7 százalékban Lengyelország, és csak 3 százalékban Magyarország.
Idén a brókerbotrányok ellenére következett be trendforduló a BUX-ban, a hazai lakossági befektetők részaránya nőtt elsősorban a kereskedésen belül. Ebben az orosz-ukrán helyzet enyhülése, a makrogazdasági mutatóink javulása játszhatott szerepet, és a felminősítés kilátásainak javulása is.
Erős tőzsde=erős gazdaság
„Prosperáló gazdaság nélkül nem lehet erősebb a tőkepiac sem” – mondta Szécsényi Bálint alelnök. A tőzsdei kapitalizáció (a tőzsdén lévő részvények összértéke) és az egy főre jutó GDP között erős kapcsolat van. Az erős tőkepiaccal rendelkező országok védettebbek a válságokkal szemben is.
Azt is kimutatták, hogy az IPO-t végrehajtó (friss részvényeket kibocsátó) cégek árbevétele és a foglalkoztatottak létszáma nagy átlagban meredeken nő az IPO után.
Regionális multijaink is így jöttek létre
Szécsényi Bálint |
Egy erős tőkepiac beindíthatja a gazdaságot is, beruházási forrásokat jelent, a vállalati profitokból a lakosság is részesedhet a megtakarításokon keresztül. „Növekedés eladósodás nélkül, pénzügyi függetlenség” – sorolják az előnyöket. A cégvezetés is hazai kézben marad, sőt magyarországi központú regionális vállalatok jöhetnek létre – elég csak az OTP vagy a Mol külföldi tevékenységére gondolni.
Sokat segíthetne az állam
Az értékpapírok súlya a lakossági megtakarítások között Magyarországon 2013-ban még csak 33 százalék volt, szemben az EU 55 és az USA 70 százalékos értékével. A hazai befektetési alapokban levő pénz növekedése pozitív fejlemény, ám a részvények aránya az alapok portfóliójában csak hat százalék volt tavaly.
A tőzsdének sokat segítene, ha az állam támogatná a tőzsdére készülő vállalkozásokat, a kisebbeknek pár tízmillió forint is sokat számít – mondta Szécsényi Bálint. Az új kínálat az intézményi befektetők érdeklődését is felkelthetné, ezáltal a lakossági befektetők is bátrabbak lennének, emelkedne az árfolyamok.
Pozitív spirál helyett Danubius-kivezetés
Ez a gazdasági növekedést is erősítheti, ami megint új kibocsátók tőzsdére kerülését okozhatná, összességében beindulhatna egy pozitív spirál.
A Danubius frissen bejelentett kivezetéséről elmondták, bár szomorúak, bíznak benne, hogy lesz utánpótlás, lesz tőzsdére kerülő cég is. Idén kettő társaság bevezetésével számolnak. Ha a Danubius távozik is, sokan keresnek majd rajta, ami remélhetően növeli a tőzsdézési kedvet.
15 érdekes tény a tőzsdéről 1. Legmagasabb BUX záróérték: 30 118 pont, 2007. július 23-án (Mol-sztori) 2. Legnagyobb forgalmú nap: 248 milliárd forint, 2007. június 26. 3. Emelkedő napok száma 3170, átlagosan 1,13 százalékkal/nap. 4. Eső napok száma 2920, átlagosan 1,09 százalékkal. 5. A legnagyobb kötés 218 milliárd forint volt, 2006. május 29-én, a Molra. 6. A legnagyobb BUX-esés: 1997. október 28-án, 16,5 százalék („Ázsiai válság”). 7. A legnagyobb BUX-emelkedés: 1998. szeptember 24-én 14,6 százalék (Orosz válság). 8. A BUX index éves hozama 25 év alatt 12,24 százalék éves szinten. 9. Összesen 126 különböző részvényt vezettek be (jelentős részük már nincs a tőzsdén). 10. A legtöbb részvényt 1999-ben vezették be, 16-ot. 11. A 25 év alatt összesen 1561 bejegyzett bróker kereskedett a parketten. 12. Az összes tőzsdei forgalom 180 ezer milliárd forint volt, a jelenlegi magyar GDP mintegy ötszöröse. 13. Összesen 28,6 millió kötés volt az azonnali és 8,5 millió a származékos piacon. (Az OTP-re tízmillió, a Mol-ra 4,5 millió kötés jutott.) 14. A tőzsdenapok száma 6245 volt. 15. Ha valaki a BUX számítása óta minden nap eltalálta volna az adott napi indexmozgást, és a nap elején vett, majd eladott volna vagy fordítva, elvileg 108 kvadrillárd forintot keresett volna (a 108 után még 27 darab nulla). Persze ez lehetetlen, hiszen nincs is annyi részvény. |