A kínai 6,9 ezer milliárd dolláros méretű részvénypiacon a tech-iparág mutatja fel a legmagasabb árfolyam-emelkedést, és világszinten is a legdrágábbnak számít – írja a Bloomberg. Amikor ugyanis a Nasdaq Composite 2000. márciusában elérte a csúcsát, akkor az amerikai technológiai részvények P/E (árfolyam/nyereség) hányadosa 156 volt, a kínai papíroké most 220. (Minél magasabb ez a szám, annál drágább egy részvény. Normál esetben, hagyományos vállalatoknál a kamatok reciproka körül, durván 10 és 30 között szokott lenni a mutató.)
Napsugarak és árnyékok
Most is, mint akkoriban, egy megfelelő sztori kell az emelkedéshez, most azt várják a kínai kommunista párttól, hogy az országot a nehézipar és az ingatlanágazat helyett más ösvényekre terelje, ösztönözze a tudományra és a technikára fordított kiadásokat. A kínai részvénypiacnak jót tesz az alacsony kamatkörnyezet, virágzanak a részvénykibocsátások (IPO-k), és ömlik be a friss pénz az új befektetőktől.
A cikk pozitívumként említi, hogy a technológiai szektor most nem annyira túlsúlyos a kínai részvénypiacon, mint volt annak idején az USA-ban, így az összeomlás is limitált lehet. Ugyanakkor, ha ezt az iparágat valami éri, akkor az egész kínai részvénypiacon kockázatkerülés és árfolyamesés lehet úrrá, lefordulhat hét éves csúcsáról a Shanghai Composite index. Pozitív, hogy tervezik a Sencseni (Shenzen) részvénypiac megnyitását a külföldi befektetők számára, Hong Konggal való összekötését, ez a technológiai papírok fontos piaca.
A sárkány felfelé tör
A CSI 300 Technology Index csak 2015-ben mintegy 69 százalékot erősödött, háromszor annyit, mint a normál Shanghai Composite – írják. A cikk különböző szakértőket idéz, akik a jelenlegi helyzetet a 2000-es dotkom-lufihoz hasonlítják, vagy még annál is rosszabbnak tartják. Ugyanakkor olyan is van, aki a mostani árfolyamokat megalapozottnak tartja a növekedési kilátások fényében.
Marc Faber Ázsiában élő ismert nemzetközi befektető az Alapblognak azt mondta, a kínaiak szeretik a szerencsejátékokat, szívesen hazardíroznak, ezért is nagyok ott a részvénypiac kilengései. A kínai vezetéstől monetáris könnyítéseket vár, ha a gazdasági bajok elkezdődnének.